Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 8 maja 2025 02:12
Przeczytaj:
Reklama https://biletyna.pl/koncert/Wakacyjny-Koncert-Gwiazd/Opole?utm_source=uxev&utm_medium=affiliate&utm_campaign=shlink&utm_content=501843&fbclid=IwY2xjawJ4KRFleHRuA2FlbQIxMAABHkVENLrlKzHwpq-x4-Qr4eFnou4qIgYxovRefRDr797Mpy10DKee6uKZ5tzo_aem_-y59xwKUTvyE2mbLrjGiBQ
Reklama
Reklama https://www.bskrapkowice.pl/

Z ekologią za pan brat

Gmina Murów realizuje ciekawy projekt ekologiczny. Przeprowadzone w nim działania, dedykowane są dzieciom, młodzieży oraz dorosłym mieszkańcom z tego terenu. Działania w ramach projektu zaczęły się w 2024 roku. Mają zakończyć się do czerwca 2025 roku. Na jego realizację gmina Murów otrzymała 150 tys. zł.
Z ekologią za pan brat

Źródło: gmina Murów

Program obejmuje działania zarówno edukacji bezpośredniej i pośredniej. Celami projektu jest podnoszenie poziomu świadomości ekologicznej, upowszechnianie wiedzy, aktywizację społeczną, budowanie społeczeństwa obywatelskiego i kształtowanie postaw proekologicznych społeczeństwa w zakresie tematyki zrównoważonego rozwoju, ochrony środowiska i gospodarki wodnej. 

Zorganizowano m.in. edukacyjne warsztaty międzypokoleniowe. Brały w nich udział dzieci, ich rodzice, dziadkowie oraz starsze rodzeństwo. Podczas zajęć rozmawiano o ochronie przyrody i środowiska, ekologii i zrównoważonym rozwoju. Podczas części teoretycznej uczestnicy dowiedzieli się w jaki sposób zminimalizować ilość śmieci w swoim gospodarstwie domowym, jak ograniczyć ilość przedmiotów z tworzyw sztucznych i czym je zastąpić. Poznali także bliżej pszczelarską tematykę. Poza tym odkrywano tajniki robienia świec.

Ważną częścią projektu były edukacyjne szkolenia dla dorosłych. Za pomocą łatwo dostępnych produktów w prosty sposób tworzono domowe środki czystości, które mogą zastąpić ogromne ilości chemii i plastiku, nabywane w supermarketach. Podczas warsztatów uczestnicy szkoleń zostali zapoznani z korzyściami płynącymi z używania naturalnych składników. Zwracano uwagę na mniejszą toksyczność, biodegradowalność i opłacalność. Przepisy i instrukcje zostały udostępnione tak, aby uczestnicy mogli łatwo odtworzyć te produkty w domu.

W drugiej połowie lutego tego roku zorganizowany został wyjazd dla uczniów trzech szkół z terenu naszej gminy do Hydropolis we Wrocławiu. Tam wraz z przewodnikiem mogli pogłębić swoją wiedzę w temacie wody i nie tylko. 

Warto przypomnieć, że również poprzedni rok obfitował w ciekawe wydarzenia. Były to m.in. dwa z serii trzech, zaplanowanych pikników ekologicznych dla gminnych szkół podstawowych. Do tej pory odbyły się one w Zagwiździu i Murowie. Celem takich imprez na świeżym powietrzu było przybliżenie dzieciom i uczniom szkoły sposobów na ograniczanie powstawania odpadów. Chodziło też o zapoznanie najmłodszych uczestników pikniku z wiedzą przyrodniczą poprzez gry, konkursy i zabawy. Były one przeprowadzone przez doświadczony i motywujący zespół animatorek i edukatorek.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama