Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 27 kwietnia 2024 14:24
Przeczytaj:
Reklama
Reklama https://www.bskrapkowice.pl/
Reklama APN PRACA
Społeczne:

Ekologia

Samorząd to również rząd! Jak samorządowcy mogą wspierać walkę z globalnym ociepleniem?  Część pierwsza.
Samorząd to również rząd! Jak samorządowcy mogą wspierać walkę z globalnym ociepleniem? Część pierwsza.

7 kwietnia wybieraliśmy wójtów, burmistrzów, prezydentów miast oraz radnych, którzy najlepiej znają problemy mieszkańców swoich wsi, miasteczek oraz miast. Wybory samorządowe to czas szczególny dla środowisk lokalnych i naszego miejsca zamieszkania. Są to wybory najważniejsze z punktu widzenia codziennego życia każdego mieszkańca i to właśnie w wyborach samorządowych głosujemy na osoby z naszej najbliższej okolicy, czyli osoby dobrze nam znane. Są to jedyne wybory, w których głosujemy na sąsiadów czy inne osoby mieszkające w pobliżu. Praca samorządowców to również praca nad ochroną przyrody i lokalnego środowiska naturalnego. Jakie zatem znaczenie mają wybory samorządowe dla ochrony środowiska? W jaki sposób samorządowcy mogą lokalnie pracować na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi?

23.04.2024 12:18
Wody gruntowe w Polsce:  zasoby, wykorzystanie i perspektywy
Wody gruntowe w Polsce: zasoby, wykorzystanie i perspektywy

Obieg wody w przyrodzie stanowi fundamentalny element równowagi ekosystemów, bez którego funkcjonowanie życia na Ziemi byłoby niemożliwe. Woda przemierza różne etapy cyklu wodnego, w tym istotną rolę odgrywają wody podziemne, które aktywnie uczestniczą w tym procesie. Ich znaczenie jest tak ogromne, że ich objętość, sięgająca nawet kilkakrotnie wód oceanicznych, stawia je w centrum uwagi w kontekście dostępności zasobów wodnych.

10.04.2024 14:09
Dzień Wierzby. Wierzby w ochronie klimatu, wód i przyrody.
Dzień Wierzby. Wierzby w ochronie klimatu, wód i przyrody.

Do naszego ekologicznego kalendarza świąt nietypowych z pewnością zaliczyć możemy dzień 21 marca, który jest pierwszym dniem wiosny oraz dniem wierzby. Dlaczego tak niepozorne drzewa są szczególnie doceniane przez naukowców? Co sprawia, że wierzbami powinniśmy się interesować? Przyjrzyjmy się tym zwyczajnym – niezwyczajnym gatunkom drzew.

03.04.2024 09:14
Oczyszczalnia po kompleksowej modernizacji
Oczyszczalnia po kompleksowej modernizacji

Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej zakończyło strategiczną inwestycję w gminie Ozimek jaką była kompleksowa przebudowa oczyszczalni ścieków w Antoniowie. Dzięki temu zminimalizowane zostanie ryzyko wystąpienia poważnych awarii instalacji służących oczyszczaniu naszych ścieków. Dziś (20 marca) o godzinie 14.00 odbyło się uroczyste oddanie inwestycji do użytku.

20.03.2024 15:16
Jak najlepiej dbać o wewnętrzną  instalację wodociągową?
Jak najlepiej dbać o wewnętrzną instalację wodociągową?

Właściwa konserwacja wewnętrznej instalacji wodociągowej ma kluczowe znaczenie dla utrzymania czystej i bezpiecznej wody w naszych domach. Regularne działania konserwacyjne mogą zapobiec awariom oraz poprawić jakość wody dostarczanej do użytku. Istnieje kilka praktycznych wskazówek, które warto wziąć pod uwagę.

19.03.2024 11:16
Mokradła w służbie ochrony klimatu i nas samych…
Mokradła w służbie ochrony klimatu i nas samych…

Drugiego lutego obchodziliśmy Światowy Dzień Mokradeł. Temat mokradeł jest palący, a potrzeba ratowania tych niezwykle cennych przyrodniczo obszarów powinna być priorytetowa. Dlaczego warto, a nawet trzeba, o mokradłach rozmawiać? Przyjrzyjmy się tym ważnym, chociaż niedocenianym, obszarom.

06.03.2024 09:26    1
Plada apeluje o wczesne zgłaszanie wycieków wody
Plada apeluje o wczesne zgłaszanie wycieków wody

Firma Plada, lider w dziedzinie budownictwa, eksploatacji, i zarządzania systemami wodociągowo-kanalizacyjnymi w powiecie opolskim, skierowała do swoich odbiorców pilny apel dotyczący zauważania i zgłaszania potencjalnych wycieków oraz awarii wodociągowych. Post, opublikowany na oficjalnym profilu firmy, jest reakcją na zwiększony rozbiór wody zarejestrowany w ostatnim czasie.

06.03.2024 09:20
Miłość pod wodą. Kulisy wodnych romansów.
Miłość pod wodą. Kulisy wodnych romansów.

Chociaż wydaje nam się, że miłość jest wyłącznie ludzkim doświadczeniem to jednak możemy to uczucie rozpatrywać na wiele sposobów. Dla przyrodników, hydrobiologów i innych naukowców zajmujących się badaniem życia wodnego, jak również i nas samych, miesiąc luty może być czasem refleksji nad potrzebą ochrony środowisk wodnych oraz okazją do spojrzenia na miłość z perspektywy życia pod wodą.

28.02.2024 06:39
Jak roztop lodowców wpływa na środowisko, klimat i ludzi
Jak roztop lodowców wpływa na środowisko, klimat i ludzi

Współczesna rzeczywistość niesie ze sobą wiele wyzwań związanych ze zmianami klimatycznymi. Jednym z najbardziej widocznych objawów tego procesu jest roztop lodowców. Zjawisko to staje się coraz bardziej zauważalne, budząc obawy i zainteresowanie naukowców, ekologów oraz społeczeństwa.

12.02.2024 17:12
Jak dbać o kury zimą? Jakie witaminy i minerały suplementować?
Jak dbać o kury zimą? Jakie witaminy i minerały suplementować?

Zadbanie o odpowiednią suplementację kur, w szczególności w okresie zimowym jest niezwykle ważne. Wszystko za sprawą tego, że zima jest niezwykle ciężkim czasem dla kur, które zmagają się z mrozem, a także ograniczeniami w postaci małej ilości naturalnego światła. Właśnie dlatego, warto dopasować odpowiednie suplementy dla kur, które pomogą im w zachowaniu zdrowia w czasie trudnych warunków atmosferycznych.

09.02.2024 08:27
„Czyste Powietrze” na skraju bankructwa?
„Czyste Powietrze” na skraju bankructwa?

Wnioski składane do programu „Czyste Powietrze” rozpatrywane są z coraz większym opóźnieniem. Osoby ubiegające się o rządowe dotacje mają tego dość. Niektórzy wręcz obawiają się, że pieniądze w ogóle nie będą im wypłacone. Trudno się dziwić skoro w drugiej połowie 2023 roku przyjmowano do realizacji wnioski nie mając na nie pokrycia finansowego.

08.02.2024 12:02
Rowy melioracyjne w ochronie przeciwpowodziowej i nie tylko…
Rowy melioracyjne w ochronie przeciwpowodziowej i nie tylko…

Chociaż niedostrzegalne na pierwszy rzut oka są ważnym elementem miejsc związanych z działalnością człowieka. Rowy melioracyjne to podłużne zagłębienia w ziemi mające na celu zbieranie nadmiaru ilości wody z okolicy. Rów melioracyjny można inaczej nazwać sztucznym ciekiem wodnym.

31.01.2024 07:00
KOMENTARZE
Autor komentarza: kibickaTreść komentarza: Brawo ! Jesteśmy z Was dumni !Data dodania komentarza: 18.04.2024, 17:16Źródło komentarza: Dąbrowianki zakończyły sezonAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: małe dzieci do picia dostały cukier super organizatorzyData dodania komentarza: 19.03.2024, 18:36Źródło komentarza: Wiedzą jak zapobiegać pożaromAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: Czas przywrócić mokradła w Holandii, a także należy oddać morzu co morskie a osuszane non stop. Dość hipokryzji Polska ma zalać ziemie rolna u siebie co zaleją HolendrzyData dodania komentarza: 06.03.2024, 15:21Źródło komentarza: Mokradła w służbie ochrony klimatu i nas samych…Autor komentarza: Piotr michalskiTreść komentarza: Dlaczego Gmina Ozimek nie organizuje spotkania z jubilatami 50 lat MałżeństwaData dodania komentarza: 25.02.2024, 17:30Źródło komentarza: Świąteczne wydarzenia kulturalne w Gminie OzimekAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: a nie lepiej wpuścić Koleje Dolnośląskie na tą trasę? Zobaczcie, że KD w miarę dobrze sobie radząData dodania komentarza: 22.02.2024, 18:38Źródło komentarza: Czy wystarczy pieniędzy na nowe szynobusy?Autor komentarza: AntoniTreść komentarza: przecież dopłaty do produkcji rolnej to w dużym skrócie "łapówka" od unii europejskiej dla rolników aby siedzieli cicho - coś chyba brukselce poszło nie tak, że w całej unii rolnicy się jednoczą. Czy rolnicy spowodują upadek unii? Oby bo tzw. polityka klimatyczna to ściek bzdur i kłamstw.Data dodania komentarza: 08.02.2024, 03:59Źródło komentarza: To będzie długi protest
Reklama
Reklama