Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Przeczytaj:
ReklamaCapita Opole rekrutacja
ReklamaSenator RP Beniamin Godyla
Region:

Turawa

Stawiali drzewka majowe
Stawiali drzewka majowe

Wznoszenie majowego drzewka, tzw. maibaum, to łączący lokalne społeczności zwyczaj rozpowszechniony w różnych niemieckich landach. Ten symbol odrodzenia stawia się również w innych krajach, np. w Szwajcarii, Anglii, Czechach czy Austrii. Również na Opolszczyźnie tradycja ta staje się coraz bardziej popularna. W maju mieszkańcy Ligoty Turawskiej oraz Bierdzan zorganizowali majówki, których kulminacyjnych punktem było postawienie drzewek.

20.05.2022 20:26
Walczyli o puchar wójta gminy
Walczyli o puchar wójta gminy

W Turawie odbyły się Regaty o Puchar Wójta Gminy Turawa. Wydarzenie zorganizowano w ramach Mistrzostw Polski Katamaranów TOPCAT Catamaran CUP 2022. Do startu w zawodach stawiło się ponad 20 załóg z całej Polski oraz z zagranicy. Była to już 20. edycja tego wydarzenia.

13.05.2022 19:25
Mają nową łódź ratunkową
Mają nową łódź ratunkową

O bezpieczeństwo osób przebywających na Jeziorze Dużym troszczą się ratownicy z działającego tam oddziału rejonowego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Opolu, który jest częścią WOPR województwa opolskiego.

08.05.2022 23:48
Najlepsza gmina wiejska na Opolszczyźnie
Najlepsza gmina wiejska na Opolszczyźnie

Gmina Turawa zajęła 41. miejsce wśród gmin wiejskich w rankingu finansowym samorządów terytorialnych w Polsce. Jest to najlepszy wynik, jeśli chodzi o Opolszczyznę. Warto podkreślić, że w ubiegłym roku ten samorząd uplasował się na 529. miejscu.

06.05.2022 20:04
Mieszkańcy sołectw razem sprzątali po raz trzeci
Mieszkańcy sołectw razem sprzątali po raz trzeci

Sołectwa Kolanowice, Luboszyce i Zawada od 2020 roku wspólnie organizują akcje sprzątania. W tej edycji społecznicy postanowili doprowadzić do porządku park wiejski w Zawadzie. Przedsięwzięcie cieszyło się dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców. W akcję zaangażowała się również gmina Turawa, wyposażając sprzątających m.in. w worki.

25.04.2022 10:26
Znamy skład rady młodzieży
Znamy skład rady młodzieży

Radni juniorzy z terenu gminy Turawa mogą przystąpić do działania. Niedawno odbyło się zaprzysiężenie członków nowego gremium, którzy będą reprezentować dzieci i młodzież. Do tej pory odbyło się kilka zebrań. Wybrano również zarząd rady.

23.04.2022 20:10
Urząd ostrzega przed tajemniczą firmą
Urząd ostrzega przed tajemniczą firmą

Mieszkańcy gminy Turawa znajdują w swoich skrzynkach na listy pisma sygnowane przez Grupę Kapitałową Polska Energia, w których proponowane są bezpłatne pomiary energii w celu wykonania instalacji fotowoltaicznej. Po dokonaniu pomiaru można rzekomo uzyskać bezpłatny projekt wykonania instalacji. W związku z otrzymanymi zapytaniami w tej sprawie Urząd Gminy wystosował komunikat, w którym prosi mieszkańców o wzmożoną ostrożność.

14.04.2022 09:53
Obwodnica tak, ale z uwzględnieniem lokalnych potrzeb
Obwodnica tak, ale z uwzględnieniem lokalnych potrzeb

W środę 30 marca w budynku Hali Sportowej w Turawie odbyły się konsultacje społeczne, podczas których zaprezentowano osiem wariantów przebiegu planowanej obwodnicy Zawady. Ich organizatorem była Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. W spotkaniu udział wzięło około 300 osób. Mieszkańcy gminy Turawa do prawie połowy kwietnia mogą zgłaszać uwagi dotyczące przebiegu obwodnicy.

11.04.2022 15:54
Chcą promować recykling
Chcą promować recykling

Na terenie gminy ma stanąć 10 zestawów pojemników do selektywnej zbiórki odpadów. Będą one przeznaczone na tworzywa sztuczne i metale, szkło oraz odpady zmieszane. Zgodnie z planem pojemniki mają pojawić się w przestrzeni publicznej Jezior Turawskich i służyć będą do segregacji odpadów.

05.04.2022 11:07
Deptak zmieni się nie do poznania
Deptak zmieni się nie do poznania

Gmina Turawa pozyskała środki zewnętrzne na remont promenady.

31.03.2022 12:49
Będzie nowy ośrodek zdrowia
Będzie nowy ośrodek zdrowia

Aktualnie mieszkańcy gminy Turawa korzystają z ośrodka zdrowia, który znajduje się przy siedzibie tutejszego urzędu gminy. Są plany, aby w przyszłości zmienić lokalizację tego ważnego dla mieszkańców obiektu.

31.03.2022 11:32
Kończą ważną inwestycję
Kończą ważną inwestycję

Gmina Turawa rozpoczęła realizację kolejnego etapu budowy ścieżki pieszo-rowerowej, która połączy Centrum Handlowe Turawa Park w Zawadzie z Jeziorem Dużym w Turawie. W ramach pierwszej części zadania powstanie odcinek o długości 3 km. Realizacja tej inwestycji stała się możliwa dzięki pozyskaniu współfinansowania ze środków unijnych.

31.03.2022 11:30
Reklama