Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 27 kwietnia 2024 13:52
Przeczytaj:
Reklama
Reklama https://www.cichontransport.eu/oferta.html
Reklama Senator RP Beniamin Godyla
Społeczne:

ZADBAJMY O NASZĄ PRZYSZŁOŚĆ - EKO sposób na życie

Miody wpisane na listę produktów tradycyjnych  w województwie opolskim
Miody wpisane na listę produktów tradycyjnych w województwie opolskim

Często cudze chwalimy, swojego nie znamy… To stare porzekadło jest w tym przypadku bardzo trafne. Chociaż mało o nich wiemy, to istnieją na naszym rynku produkty związane z lokalną kulturą i wieloletnią tradycją. Takie produkty doceniane są przez ekspertów i zostają wpisane na listę produktów tradycyjnych. W województwie opolskim również nie brakuje wyjątkowych produktów regionalnych.

22.09.2023 08:42
Nawłoć - roślina o wielu twarzach
Nawłoć - roślina o wielu twarzach

Nawłoć kanadyjska jest charakterystyczna dla naszego późnoletniego krajobrazu. Budzi w nas głównie pozytywne skojarzenia, jednak może być niebezpieczna dla środowiska przyrodniczego.

22.09.2023 08:42
Wrzosowiskami jesień się zaczyna
Wrzosowiskami jesień się zaczyna

Chociaż jeszcze mamy lato, a ciepłymi dniami będziemy się cieszyć jeszcze przez jakiś czas, to w niektórych zakątkach naszego kraju już możemy podziwiać kwitnące na fioletowo wrzosowiska.

22.09.2023 08:42
Leśny inżynier
Leśny inżynier

Polska jest krajem, w którym udało się odtworzyć populację bobra. Również na Opolszczyźnie występują przedstawiciele tego gatunku. Niewielu osobom udało się spotkać bobra, ponieważ jest on bardzo płochliwym ssakiem. Odwrotnie wygląda sytuacja, jeśli chodzi o ślady jego wodnej działalności.

21.06.2023 08:21
Z kwiatka na kwiatek
Z kwiatka na kwiatek

Zapylanie roślin to proces przenoszenia pyłku na zalążek – w przypadku roślin iglastych oraz na znamię słupka – u większości otaczających nas roślin. W naturze zapylenie odbywa się na wiele sposobów, ale najpopularniejszym jest tzw. zoogamia, czyli zapylenie z udziałem zwierząt.

19.06.2023 08:22
Powstał pierwszy rezerwat  faunistyczny na Opolszczyźnie
Powstał pierwszy rezerwat faunistyczny na Opolszczyźnie

Od 19 stycznia dawna kopalnia odkrywkowa wapienia koło wsi Kamionek w gminie Gogolin została objęta ochroną prawną. W rezerwacie Gogolińskie Gniewosze będzie chroniony bardzo rzadki na terenie naszego kraju gad. Gniewosza plamistego wpisano do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt, ponieważ jest uważany za gatunek narażony wyginięciem.

17.05.2023 10:50
Wielka termomodernizacja
Wielka termomodernizacja

W ostatnich latach coraz więcej placówek użytku publicznego w naszym regionie przechodzi termomodernizację. Dzięki temu gminy oszczędzają na rachunkach, a także przyczyniają się do poprawy jakości powietrza.

16.05.2023 11:20
Wiosna, czyli świat budzi się do życia
Wiosna, czyli świat budzi się do życia

Jest inspiracją dla poetów, muzyków i malarzy. Dla przyrodników i naukowców stanowi motywację do odkrywania, badania i zgłębiania zawiłości świata przyrody ożywionej. Rozpoczęła się zarówno kalendarzowa, jak i astronomiczna wiosna. Przyjrzyjmy się jej dokładnie.

18.04.2023 10:39
O przedszkolach,  które wychowują w zgodzie z naturą
O przedszkolach, które wychowują w zgodzie z naturą

Leśne przedszkola już na dobre wpisały się w polski krajobraz edukacyjny. Są to placówki, w których dzieci zdobywają nowe umiejętności i wiedzę w oparciu o poszanowanie otaczającego środowiska naturalnego, kulturowego i historycznego. Również na Opolszczyźnie przybywa miejsc, w których te założenia odgrywają coraz większą rolę w pracy z małym człowiekiem.

18.04.2023 10:39
Ekoaktywizm czy ekoterroryzm?
Ekoaktywizm czy ekoterroryzm?

Poruszając temat ekoaktywizmu, należy zacząć od pojęcia ekologia, które w kulturze mediów masowych jest zwykle używane w potocznym (często błędnym) znaczeniu. Ekologia z definicji stanowi naukę badającą oddziaływania pomiędzy organizmami oraz środowiskiem, w którym organizmy żyją. Zgodnie z tym również my, ludzie, jesteśmy częścią przyrody, a miejscem naszego życia jest Planeta Ziemia.

20.03.2023 11:00
Robi się zielono
Robi się zielono

W naszym regionie powstaje coraz więcej terenów zielonych. Przestrzenie te tworzone są z myślą zarówno o mieszkańcach, jak i turystach. Poniżej podajemy kilka przykładów takich przedsięwzięć.

17.03.2023 07:05
W gminie Prószków powstaje pierwszy park sołecki
W gminie Prószków powstaje pierwszy park sołecki

Coraz większym problemem staje się tzw. betonoza. Pod szyldem rewitalizacji usuwa się drzewa i zieleń, zastępując je granitowymi płytami i kostką brukową. Rośliny znikają też w ramach realizowanych inwestycji takich jak budowy dróg czy nowych osiedli. Ze zjawiskiem postępującej betonozy mamy również do czynienia na terenie Opolszczyzny. Na szczęście pojawiają się również inicjatywy, których celem jest osiągnięcie efektu odwrotnego. Przykładem mogą być Górki w gminie Prószków. Tam mieszkańcy postanowili utworzyć w swojej miejscowości park sołecki.

19.12.2022 07:38
KOMENTARZE
Autor komentarza: kibickaTreść komentarza: Brawo ! Jesteśmy z Was dumni !Data dodania komentarza: 18.04.2024, 17:16Źródło komentarza: Dąbrowianki zakończyły sezonAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: małe dzieci do picia dostały cukier super organizatorzyData dodania komentarza: 19.03.2024, 18:36Źródło komentarza: Wiedzą jak zapobiegać pożaromAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: Czas przywrócić mokradła w Holandii, a także należy oddać morzu co morskie a osuszane non stop. Dość hipokryzji Polska ma zalać ziemie rolna u siebie co zaleją HolendrzyData dodania komentarza: 06.03.2024, 15:21Źródło komentarza: Mokradła w służbie ochrony klimatu i nas samych…Autor komentarza: Piotr michalskiTreść komentarza: Dlaczego Gmina Ozimek nie organizuje spotkania z jubilatami 50 lat MałżeństwaData dodania komentarza: 25.02.2024, 17:30Źródło komentarza: Świąteczne wydarzenia kulturalne w Gminie OzimekAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: a nie lepiej wpuścić Koleje Dolnośląskie na tą trasę? Zobaczcie, że KD w miarę dobrze sobie radząData dodania komentarza: 22.02.2024, 18:38Źródło komentarza: Czy wystarczy pieniędzy na nowe szynobusy?Autor komentarza: AntoniTreść komentarza: przecież dopłaty do produkcji rolnej to w dużym skrócie "łapówka" od unii europejskiej dla rolników aby siedzieli cicho - coś chyba brukselce poszło nie tak, że w całej unii rolnicy się jednoczą. Czy rolnicy spowodują upadek unii? Oby bo tzw. polityka klimatyczna to ściek bzdur i kłamstw.Data dodania komentarza: 08.02.2024, 03:59Źródło komentarza: To będzie długi protest
Reklama
Reklama