Wszystkie gminy uważnie przyglądają się temu, co się dzieje w gospodarce odpadowej. I nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ samorządy z mocy prawa są obarczone dużą odpowiedzialnością za tę działalność.
- Ilość śmieci rośnie każdego roku – dowiadujemy się w Urzędzie Miejskim w Prószkowie. – Dołożona frakcja w postaci tekstyliów jeszcze dodatkowo zwiększa ogólną masę odpadów, odbieranych od naszych mieszkańców.
W gminie Niemodlin w okresie wiosennym i letnim obserwuje się wzrost ilości odbieranych bioodpadów. Wynika to z intensyfikacji prac porządkowych i pielęgnacyjnych, prowadzonych przez mieszkańców w ogrodach oraz na przydomowych działkach. Równocześnie zwiększa się ilość odpadów wielkogabarytowych oraz poremontowych, takich jak gruz i beton, co ma związek z przeprowadzanymi remontami.
- Dodatkowo od 1 stycznia 2025 roku w związku z obowiązkiem segregacji odpadów tekstylnych, mieszkańcy coraz chętniej je dostarczają do PSZOK-u – mówi burmistrz Niemodlina Bartłomiej Kostrzewa. – Oprócz tego, na terenie gminy rośnie liczba zbiórek odzieży, organizowanych przez fundacje i inne podmioty zewnętrzne. Dzięki temu wiele ubrań zyskuje „drugie życie”, zamiast trafiać do odpadów zmieszanych. Coraz większą popularnością cieszy się także tzw. butelkomat, znajdujący się w jednym z lokalnych hipermarketów. Mieszkańcy mogą zwracać butelki PET i puszki po napojach przeznaczonych do bezpośredniego spożycia.
W przypadku gminy Komprachcice w 2024 roku zauważono zatrzymanie - choć niewielkie - trendu ciągłego spadku średniej ilości odpadów komunalnych, przypadających na jednego mieszkańca, który miał miejsce od 2020 roku. W 2023 roku jeden mieszkaniec produkował 493,64 kg śmieci. W 2024 roku ilość ta wzrosła do 495, 88 kg. Jak tłumaczą władze, wzrost tej średniej był wynikiem przekazywania większej ilości odpadów przez mieszkańców gminy do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Nie zmienia to faktu, że w ostatnich latach w gminie Komprachcice nadal ilość odpadów przypadających na jednego mieszkańca jest znacznie wyższa od średniej krajowej. Aktualnie wynosi ona 376 kg/osobę.
Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 24 lipca - e-wydanie dostępne tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze