Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 28 kwietnia 2024 01:44
Przeczytaj:
Reklama
Reklama https://www.cichontransport.eu/oferta.html
Reklama APN PRACA

Szamba do kontroli

Drżyjcie kombinatorzy i oszuści: od teraz gminy będą sprawdzać, czy mieszkańcy opróżniają szambo lub przydomową oczyszczalnię ścieków zgodnie z przepisami i czy mają podpisaną umowę z firmą zajmującą się wywozem nieczystości. Za utrudnianie kontroli grozi kara grzywny.
Szamba do kontroli

Źródło: Straż Miejska w Niemodlinie

Szambowa „łapanka” jest wynikiem zmian wprowadzonych do polskiego ustawodawstwa. A to z kolei efekt problemów, związanych z wdrażaniem w Polsce unijnej dyrektywy ściekowej, obowiązującej już 30 lat. 

Rządzący tłumaczą, że wprowadzona nowelizacja ma być remedium na problemy, które już doprowadziły do wystąpienia przez Komisję Europejską do Trybunału Sprawiedliwości z wnioskiem o ukaranie Polski za brak prawidłowej implementacji dyrektywy ściekowej. I chcą, aby gminy uważniej patrzyły na ręce właścicielom szamb oraz przydomowych oczyszczalni. Chodzi o to, aby pochodzące z nich odpady nie zatruwały środowiska, trafiając na pola czy do rzek. Według raportu NIK ponad 80 proc. wszystkich ścieków komunalnych wytworzonych w nieruchomościach, niepodłączonych do kanalizacji wylewanych jest właśnie tam w stanie nieoczyszczonym.

W lipcu 2022 roku polscy posłowie wprowadzili zmiany do 3 aktów prawnych, określających kształt i sposób funkcjonowania gospodarki wodno-ściekowej w każdej gminie. Chodzi o ustawy: prawo wodne, o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.

Jedna z istotniejszych ustawowych zmian, jakie wprowadziła nowelizacja, to modyfikacja definicji nieczystości ciekłych. Jej zakres rozszerzono o odpady z osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków. Tak więc za nieczystości ciekłe uznaje się ścieki gromadzone nie tylko w zbiornikach bezodpływowych, ale i te z ekologicznych instalacji.

Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 12 stycznia - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
News will be here
KOMENTARZE
Autor komentarza: kibickaTreść komentarza: Brawo ! Jesteśmy z Was dumni !Data dodania komentarza: 18.04.2024, 17:16Źródło komentarza: Dąbrowianki zakończyły sezonAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: małe dzieci do picia dostały cukier super organizatorzyData dodania komentarza: 19.03.2024, 18:36Źródło komentarza: Wiedzą jak zapobiegać pożaromAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: Czas przywrócić mokradła w Holandii, a także należy oddać morzu co morskie a osuszane non stop. Dość hipokryzji Polska ma zalać ziemie rolna u siebie co zaleją HolendrzyData dodania komentarza: 06.03.2024, 15:21Źródło komentarza: Mokradła w służbie ochrony klimatu i nas samych…Autor komentarza: Piotr michalskiTreść komentarza: Dlaczego Gmina Ozimek nie organizuje spotkania z jubilatami 50 lat MałżeństwaData dodania komentarza: 25.02.2024, 17:30Źródło komentarza: Świąteczne wydarzenia kulturalne w Gminie OzimekAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: a nie lepiej wpuścić Koleje Dolnośląskie na tą trasę? Zobaczcie, że KD w miarę dobrze sobie radząData dodania komentarza: 22.02.2024, 18:38Źródło komentarza: Czy wystarczy pieniędzy na nowe szynobusy?Autor komentarza: AntoniTreść komentarza: przecież dopłaty do produkcji rolnej to w dużym skrócie "łapówka" od unii europejskiej dla rolników aby siedzieli cicho - coś chyba brukselce poszło nie tak, że w całej unii rolnicy się jednoczą. Czy rolnicy spowodują upadek unii? Oby bo tzw. polityka klimatyczna to ściek bzdur i kłamstw.Data dodania komentarza: 08.02.2024, 03:59Źródło komentarza: To będzie długi protest
Reklama
Reklama