Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 7 maja 2024 21:33
Przeczytaj:
Reklama
Reklama https://www.cichontransport.eu/oferta.html
Reklama Senator RP Beniamin Godyla

Szukają truciciela

W ciągu niespełna czterech tygodni trzy razy kontrolerzy WIOŚ pobierali do badań próbki z zanieczyszczonej rzeczki Strugi w Przyworach. Gołym okiem widać, że ktoś wpuszcza tu nieczystości, a sądząc po zapachach – prawdopodobnie są to ścieki chemiczne, o czym świadczą również wyniki uzyskane od prywatnego laboratorium. Sprawę wzięła pod lupę prokuratura.
Szukają truciciela

Autor: czytelnik

O tym, że niewielki prawobrzeżny dopływ Odry przepływający przez Przywory jest prawdopodobnie zatruwany, pisaliśmy po raz pierwszy w wydaniu z 18 sierpnia br. W Przyworach pojawili się wtedy dwa dni wcześniej (16 sierpnia) policjanci, strażacy, inspektorzy Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska oraz gminni urzędnicy. Przypomnijmy, próbki pobrano do badań, a strażacy z grupy ratownictwa chemiczno-ekologicznego posługując się absorbentem, usunęli wtedy podejrzaną substancję z wody (wcześniej wykonali obwałowania, żeby zanieczyszczona woda nie popłynęła dalej).

Sprawa ma dalszy ciąg. Do badań skażonej wody służby wzywane były jeszcze potem 21 sierpnia oraz 8 września. Urząd gminy czeka na wyniki. 

- Widać, że zanieczyszczenia są, choć w dużym natężeniu pojawiają się okresowo, póki co nie można określić ich pochodzenia ani składu, wyniki pierwszych badań, jakie zostały nam dostarczone z WIOŚ, są niestety niemiarodajne, czekamy więc na kolejne – mówi sekretarz gminy Tomasz Rega, który zajmuje się tą sprawą z urzędu. – Jesteśmy w trakcie działań zmierzających do ustalenia, kto jest właścicielem kolektora doprowadzającego wodę do Strugi oraz tego, w którym miejscu wprowadzane są tam zanieczyszczenia. One ewidentnie są i jesteśmy zdeterminowani, aby ustalić, kto jest za to odpowiedzialny. Gołym okiem widać, że woda jest ciemna, są nawet grubsze frakcje, w miejscach gdzie mieszają się z czystą wodą, tworzy się piana…

Szczegóły w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 15 września - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: kibickaTreść komentarza: Brawo ! Jesteśmy z Was dumni !Data dodania komentarza: 18.04.2024, 17:16Źródło komentarza: Dąbrowianki zakończyły sezonAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: małe dzieci do picia dostały cukier super organizatorzyData dodania komentarza: 19.03.2024, 18:36Źródło komentarza: Wiedzą jak zapobiegać pożaromAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: Czas przywrócić mokradła w Holandii, a także należy oddać morzu co morskie a osuszane non stop. Dość hipokryzji Polska ma zalać ziemie rolna u siebie co zaleją HolendrzyData dodania komentarza: 06.03.2024, 15:21Źródło komentarza: Mokradła w służbie ochrony klimatu i nas samych…Autor komentarza: Piotr michalskiTreść komentarza: Dlaczego Gmina Ozimek nie organizuje spotkania z jubilatami 50 lat MałżeństwaData dodania komentarza: 25.02.2024, 17:30Źródło komentarza: Świąteczne wydarzenia kulturalne w Gminie OzimekAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: a nie lepiej wpuścić Koleje Dolnośląskie na tą trasę? Zobaczcie, że KD w miarę dobrze sobie radząData dodania komentarza: 22.02.2024, 18:38Źródło komentarza: Czy wystarczy pieniędzy na nowe szynobusy?Autor komentarza: AntoniTreść komentarza: przecież dopłaty do produkcji rolnej to w dużym skrócie "łapówka" od unii europejskiej dla rolników aby siedzieli cicho - coś chyba brukselce poszło nie tak, że w całej unii rolnicy się jednoczą. Czy rolnicy spowodują upadek unii? Oby bo tzw. polityka klimatyczna to ściek bzdur i kłamstw.Data dodania komentarza: 08.02.2024, 03:59Źródło komentarza: To będzie długi protest
Reklama
Reklama