Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Sobota, 25 czerwca 2022 00:19
Przeczytaj:
ReklamaIMEX Pellet
ReklamaSenator RP Beniamin Godyla

Najbiedniej na Opolszczyźnie

Główny Urząd Statystyczny ogłosił raport dotyczący sytuacji gospodarstw domowych w 2021 roku. Dane szokują. O ile poziom przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na osobę nieznacznie nawet wzrósł w skali kraju (o 2,2 %), to sytuacja materialna mieszkańców naszego województwa się pogorszyła. Kiedyś Opolszczyzna kojarzyła się z zamożnością mieszkańców, teraz okazuje się, że nasza sytuacja materialna zmieniła się tak bardzo, że jesteśmy najbiedniejsi w kraju. Biedniejsi niż Podkarpacie. Dlaczego? Oto jest ważne pytanie, z jakim powinni się jak najszybciej zmierzyć rządzący oraz eksperci. Jeszcze ważniejsze jest kolejne: co zrobić, aby zatrzymać, a najlepiej odwrócić ten niepokojący trend?
Najbiedniej na Opolszczyźnie
Autor: darq

Poziom przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na osobę w zaokrągleniu do 1 zł w 2021 r. wyniósł 2062 zł i w stosunku do danych z roku 2020 był realnie wyższy o 2,2%. Autorzy raportu podkreślają, że takie dane osiągnięte zostały pomimo pandemii – są zatem optymistyczne. Ale nie dla nas…
Przyjrzyjmy się liczbom. Tak jak w roku poprzednim, najwyższe przeciętne dochody na 1 osobę wykazywały gospodarstwa domowe z województwa mazowieckiego – 2450 zł, w tym 2758 zł w regionie warszawskim stołecznym! Dochody te były wyższe niż przeciętny krajowy dochód na osobę o 18,8% (w tym wyższe od średniej krajowej o 33,7% w regionie warszawskim). Najniższe dochody uzyskiwały gospodarstwa z województwa opolskiego - 1691 zł! To o 18% poniżej średniej krajowej. Kolejnymi na liście najbiedniejszych są: podkarpackie (mniej o 17,4% od średniej krajowej) i pomorskie (mniej o 11%). 

Rozpiętość pomiędzy najwyższym a najniższym przeciętnym dochodem na osobę w województwach, w odniesieniu do średniej krajowej, zwiększyła się o 2,9% w porównaniu z rokiem poprzednim i wyniosła 36,8%. 

Dochody gospodarstw domowych w woj. opolskim obecnie wynoszą tylko 82% średniej krajowej – a 5 lat temu było to około 94%.

Szczegóły w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 17 czerwca - e-wydanie dostępne tutaj.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama