Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 11:05
Przeczytaj:
Reklama
Reklama https://www.cichontransport.eu/oferta.html
Reklama APN PRACA

Czy haft i zielarstwo trafią na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa?

Na Zamku Książęcym w Niemodlinie podczas I Opolskiego EtnoFestiwalu podpisano wnioski w sprawie wpisania na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego dwóch kolejnych opolskich tradycji - haftu dobrzeńskiego oraz zielarstwa i ziołolecznictwa. Trafią one teraz do Narodowego Instytutu Dziedzictwa, gdzie zostaną dokładnie przeanalizowane.
Czy haft i zielarstwo trafią na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa?

Autor: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Gminny Ośrodek Kultury w Dobrzeniu Wielkim przygotował wniosek dotyczący wprowadzenia na listę haftu dobrzeńskiego.

Jak tłumaczy dyrektor Piotr Szafrański, może to być pierwszy haft wpisany do tego rejestru z terenu województwa opolskiego. Oryginał wzoru pochodzi z czepca, który nosiły mieszkanki Dobrzenia Wielkiego. Potem ten wzór przeniesiono na obrusy, ręczniki czy poduszki. Nadal można go spotkać na terenie gminy.

Wniosek promujący zielarstwo i ziołolecznictwo na Śląsku Opolskim podpisali przedstawiciele opolskich gmin, czyli Niemodlina, Dobrzenia Wielkiego i Strzelec Opolskich (miejscowości Rozmierz oraz Kadłub). Zwracają oni uwagę na fakt, że mieszkańcy tych terenów od wieków wykorzystują zioła w lecznictwie czy kuchni. Te dary natury służą do tworzenia ciekawych dekoracji czy ekologicznych kosmetyków. Autorzy dokumentu podkreślili, że w Zamku Książęcym w Niemodlinie w ogrodach był ogród zielarski, a mieszkańcy Opolszczyzny poszukiwali tych roślin w Borach Niemodlińskich. Współcześnie wiedzę dotyczącą ziół popularyzują koła gospodyń wiejskich. Jedną z takich grup są panie z Dobrzenianek. Organizują one m.in. warsztaty kulinarne czy robienia bukietów z ziół.

Szczegóły w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 18 sierpnia - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
News will be here
KOMENTARZE
Autor komentarza: kibickaTreść komentarza: Brawo ! Jesteśmy z Was dumni !Data dodania komentarza: 18.04.2024, 17:16Źródło komentarza: Dąbrowianki zakończyły sezonAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: małe dzieci do picia dostały cukier super organizatorzyData dodania komentarza: 19.03.2024, 18:36Źródło komentarza: Wiedzą jak zapobiegać pożaromAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: Czas przywrócić mokradła w Holandii, a także należy oddać morzu co morskie a osuszane non stop. Dość hipokryzji Polska ma zalać ziemie rolna u siebie co zaleją HolendrzyData dodania komentarza: 06.03.2024, 15:21Źródło komentarza: Mokradła w służbie ochrony klimatu i nas samych…Autor komentarza: Piotr michalskiTreść komentarza: Dlaczego Gmina Ozimek nie organizuje spotkania z jubilatami 50 lat MałżeństwaData dodania komentarza: 25.02.2024, 17:30Źródło komentarza: Świąteczne wydarzenia kulturalne w Gminie OzimekAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: a nie lepiej wpuścić Koleje Dolnośląskie na tą trasę? Zobaczcie, że KD w miarę dobrze sobie radząData dodania komentarza: 22.02.2024, 18:38Źródło komentarza: Czy wystarczy pieniędzy na nowe szynobusy?Autor komentarza: AntoniTreść komentarza: przecież dopłaty do produkcji rolnej to w dużym skrócie "łapówka" od unii europejskiej dla rolników aby siedzieli cicho - coś chyba brukselce poszło nie tak, że w całej unii rolnicy się jednoczą. Czy rolnicy spowodują upadek unii? Oby bo tzw. polityka klimatyczna to ściek bzdur i kłamstw.Data dodania komentarza: 08.02.2024, 03:59Źródło komentarza: To będzie długi protest
Reklama
Reklama