Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 30 kwietnia 2025 19:02
Przeczytaj:
Reklama https://biletyna.pl/koncert/Wakacyjny-Koncert-Gwiazd/Opole?utm_source=uxev&utm_medium=affiliate&utm_campaign=shlink&utm_content=501843&fbclid=IwY2xjawJ4KRFleHRuA2FlbQIxMAABHkVENLrlKzHwpq-x4-Qr4eFnou4qIgYxovRefRDr797Mpy10DKee6uKZ5tzo_aem_-y59xwKUTvyE2mbLrjGiBQ
Reklama
Reklama https://www.instagram.com/pani.prowadzaca/

Czy haft i zielarstwo trafią na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa?

Na Zamku Książęcym w Niemodlinie podczas I Opolskiego EtnoFestiwalu podpisano wnioski w sprawie wpisania na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego dwóch kolejnych opolskich tradycji - haftu dobrzeńskiego oraz zielarstwa i ziołolecznictwa. Trafią one teraz do Narodowego Instytutu Dziedzictwa, gdzie zostaną dokładnie przeanalizowane.
Czy haft i zielarstwo trafią na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa?

Autor: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Gminny Ośrodek Kultury w Dobrzeniu Wielkim przygotował wniosek dotyczący wprowadzenia na listę haftu dobrzeńskiego.

Jak tłumaczy dyrektor Piotr Szafrański, może to być pierwszy haft wpisany do tego rejestru z terenu województwa opolskiego. Oryginał wzoru pochodzi z czepca, który nosiły mieszkanki Dobrzenia Wielkiego. Potem ten wzór przeniesiono na obrusy, ręczniki czy poduszki. Nadal można go spotkać na terenie gminy.

Wniosek promujący zielarstwo i ziołolecznictwo na Śląsku Opolskim podpisali przedstawiciele opolskich gmin, czyli Niemodlina, Dobrzenia Wielkiego i Strzelec Opolskich (miejscowości Rozmierz oraz Kadłub). Zwracają oni uwagę na fakt, że mieszkańcy tych terenów od wieków wykorzystują zioła w lecznictwie czy kuchni. Te dary natury służą do tworzenia ciekawych dekoracji czy ekologicznych kosmetyków. Autorzy dokumentu podkreślili, że w Zamku Książęcym w Niemodlinie w ogrodach był ogród zielarski, a mieszkańcy Opolszczyzny poszukiwali tych roślin w Borach Niemodlińskich. Współcześnie wiedzę dotyczącą ziół popularyzują koła gospodyń wiejskich. Jedną z takich grup są panie z Dobrzenianek. Organizują one m.in. warsztaty kulinarne czy robienia bukietów z ziół.

Szczegóły w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 18 sierpnia - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAdvertisement
Reklama
Reklama