Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 26 kwietnia 2024 01:00
Przeczytaj:
Reklama
Reklama https://www.bskrapkowice.pl/
Reklama Senator RP Beniamin Godyla

Bogaci oddają biednym

Ministerstwo Finansów ogłosiło nowe dane podsumowujące dochody podatkowe w przeliczeniu na jednego mieszkańca polskich miast i wsi. Dysproporcje pomiędzy bogatymi i biednymi są ogromne. Opolskich samorządów niestety nie ma w czołówce, najbogatsi to kolejno: Skarbimierz, Gogolin i miasto Opole. Z gmin powiatu opolskiego najwyżej w rankingu uplasował się Prószków – 344. pozycja na liście krajowej i 8. - na wojewódzkiej. Najbiedniej jest natomiast w Popielowie – to 1532. miejsce w kraju i 60. w województwie.
Bogaci oddają biednym

Serwis Samorządowy PAP ogłosił listę zatytułowaną „Najbogatsze i najbiedniejsze gminy w Polsce w 2022 roku”. Zestawienie opiera się na dochodach podatkowych za 2020 r. (zgodnie ze stanem na koniec czerwca 2021 r.) w przeliczeniu na głowę mieszkańca. Statystyki te służą potem ministerialnym służbom do wyliczenia tzw. podatku janosikowego. Chodzi o obowiązkowe wpłaty naliczane do budżetu państwa na podstawie ustawy z 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego tym gminom i powiatom, których dochody z podatków przekraczają wskaźniki określone w tej ustawie. Podatek od „bogactwa” zwany również „solidarnościowym” lub „wyrównawczym” oddają ci, których dochód na jednego mieszkańca wynosi 150 procent średniej krajowej, następnie pieniądze trafiają do budżetów gmin najbiedniejszych… Jak donosi portal samorządowy, w 2022 roku „janosikowe” odliczone zostało z budżetów 99 gmin, 45 powiatów i jednego województwa (Mazowsze) i wyniosło 3,4 mld zł.

Rankingów miast i gmin jest bardzo wiele, różnią się metodologią, stąd również wynikają różnice w kolejności na liście. Ten który opracowuje Ministerstwo Finansów należy do najprostszych i najbardziej miarodajnych. Zamożność określana jest tu na podstawie wpływów, jakie samorządom udało się pozyskać: to dochody z tytułu PIT i CIT oraz podatki m.in. od nieruchomości, leśny, rolny itd. 

Szczegóły w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 4 sierpnia - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
News will be here
KOMENTARZE
Autor komentarza: kibickaTreść komentarza: Brawo ! Jesteśmy z Was dumni !Data dodania komentarza: 18.04.2024, 17:16Źródło komentarza: Dąbrowianki zakończyły sezonAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: małe dzieci do picia dostały cukier super organizatorzyData dodania komentarza: 19.03.2024, 18:36Źródło komentarza: Wiedzą jak zapobiegać pożaromAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: Czas przywrócić mokradła w Holandii, a także należy oddać morzu co morskie a osuszane non stop. Dość hipokryzji Polska ma zalać ziemie rolna u siebie co zaleją HolendrzyData dodania komentarza: 06.03.2024, 15:21Źródło komentarza: Mokradła w służbie ochrony klimatu i nas samych…Autor komentarza: Piotr michalskiTreść komentarza: Dlaczego Gmina Ozimek nie organizuje spotkania z jubilatami 50 lat MałżeństwaData dodania komentarza: 25.02.2024, 17:30Źródło komentarza: Świąteczne wydarzenia kulturalne w Gminie OzimekAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: a nie lepiej wpuścić Koleje Dolnośląskie na tą trasę? Zobaczcie, że KD w miarę dobrze sobie radząData dodania komentarza: 22.02.2024, 18:38Źródło komentarza: Czy wystarczy pieniędzy na nowe szynobusy?Autor komentarza: AntoniTreść komentarza: przecież dopłaty do produkcji rolnej to w dużym skrócie "łapówka" od unii europejskiej dla rolników aby siedzieli cicho - coś chyba brukselce poszło nie tak, że w całej unii rolnicy się jednoczą. Czy rolnicy spowodują upadek unii? Oby bo tzw. polityka klimatyczna to ściek bzdur i kłamstw.Data dodania komentarza: 08.02.2024, 03:59Źródło komentarza: To będzie długi protest
Reklama
Reklama