Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 15 lipca 2025 23:33
Przeczytaj:
Reklama https://biletyna.pl/koncert/Wakacyjny-Koncert-Gwiazd/Opole?utm_source=uxev&utm_medium=affiliate&utm_campaign=shlink&utm_content=501843&fbclid=IwY2xjawJ4KRFleHRuA2FlbQIxMAABHkVENLrlKzHwpq-x4-Qr4eFnou4qIgYxovRefRDr797Mpy10DKee6uKZ5tzo_aem_-y59xwKUTvyE2mbLrjGiBQ
Reklama https://www.bskrapkowice.pl/

Bogaci oddają biednym

Ministerstwo Finansów ogłosiło nowe dane podsumowujące dochody podatkowe w przeliczeniu na jednego mieszkańca polskich miast i wsi. Dysproporcje pomiędzy bogatymi i biednymi są ogromne. Opolskich samorządów niestety nie ma w czołówce, najbogatsi to kolejno: Skarbimierz, Gogolin i miasto Opole. Z gmin powiatu opolskiego najwyżej w rankingu uplasował się Prószków – 344. pozycja na liście krajowej i 8. - na wojewódzkiej. Najbiedniej jest natomiast w Popielowie – to 1532. miejsce w kraju i 60. w województwie.
Bogaci oddają biednym

Serwis Samorządowy PAP ogłosił listę zatytułowaną „Najbogatsze i najbiedniejsze gminy w Polsce w 2022 roku”. Zestawienie opiera się na dochodach podatkowych za 2020 r. (zgodnie ze stanem na koniec czerwca 2021 r.) w przeliczeniu na głowę mieszkańca. Statystyki te służą potem ministerialnym służbom do wyliczenia tzw. podatku janosikowego. Chodzi o obowiązkowe wpłaty naliczane do budżetu państwa na podstawie ustawy z 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego tym gminom i powiatom, których dochody z podatków przekraczają wskaźniki określone w tej ustawie. Podatek od „bogactwa” zwany również „solidarnościowym” lub „wyrównawczym” oddają ci, których dochód na jednego mieszkańca wynosi 150 procent średniej krajowej, następnie pieniądze trafiają do budżetów gmin najbiedniejszych… Jak donosi portal samorządowy, w 2022 roku „janosikowe” odliczone zostało z budżetów 99 gmin, 45 powiatów i jednego województwa (Mazowsze) i wyniosło 3,4 mld zł.

Rankingów miast i gmin jest bardzo wiele, różnią się metodologią, stąd również wynikają różnice w kolejności na liście. Ten który opracowuje Ministerstwo Finansów należy do najprostszych i najbardziej miarodajnych. Zamożność określana jest tu na podstawie wpływów, jakie samorządom udało się pozyskać: to dochody z tytułu PIT i CIT oraz podatki m.in. od nieruchomości, leśny, rolny itd. 

Szczegóły w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 4 sierpnia - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MarekTreść komentarza: W którym roku wybudowano kościół protestancki a kiedy spłonąłData dodania komentarza: 29.06.2025, 16:39Źródło komentarza: Z historii niemodlińskich kościołówAutor komentarza: EwaldTreść komentarza: W ogole o. Tym nir wiedziałem. Ciekawe czy faktycznie jest oszczędne.Data dodania komentarza: 27.06.2025, 12:07Źródło komentarza: Przemysłowe kotły parowe, sprawdź ofertę Babcock WansonAutor komentarza: Jak wyżejTreść komentarza: Dziś będąc na działce nie idzie wytrzymać smrud jest taki że gryzie w oczy.Proszę zrobić porządek z tą firmą drzewną bo śmierdzi nieustannie co wekend, przeważnie w niedzielę nie idzie okna w domu otworzyć ten smrud się unosi na parę kilometrów to jest nie normalne że by tak ludzi truć jakąś chemią .Data dodania komentarza: 21.06.2025, 22:52Źródło komentarza: Mają dosyć smroduAutor komentarza: OlaTreść komentarza: https://zrzutka.pl/588hsdData dodania komentarza: 19.06.2025, 15:00Źródło komentarza: Mażoretki „Seniorita” z Dobrzenia Wielkiego znów Mistrzyniami Polski – teraz walczą o wyjazd na Mistrzostwa Europy!Autor komentarza: RajmundTreść komentarza: bardzo dobrze, o to chodzi, dziękujemy za takie dobre infomrajcjeData dodania komentarza: 17.06.2025, 12:59Źródło komentarza: Wyższe limity dorabiania dla rencistów i wcześniejszych emerytówAutor komentarza: NoNieWiemTreść komentarza: Artykuł trochę idealizuje rzeczywistość. W praktyce biurowej wiele rzeczy wygląda zupełnie inaczej niż w szkolnym zeszycie, a programy księgowe robią większość pracy za człowieka.Data dodania komentarza: 29.05.2025, 15:53Źródło komentarza: Szkolne zeszyty z rachunkowości a rzeczywistość księgowa w biurze rachunkowym
Reklama
Reklama