Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Niedziela, 14 sierpnia 2022 08:15
Przeczytaj:
Reklama IMEX Pellet
Reklama Senator RP Beniamin Godyla

Bogaci oddają biednym

Ministerstwo Finansów ogłosiło nowe dane podsumowujące dochody podatkowe w przeliczeniu na jednego mieszkańca polskich miast i wsi. Dysproporcje pomiędzy bogatymi i biednymi są ogromne. Opolskich samorządów niestety nie ma w czołówce, najbogatsi to kolejno: Skarbimierz, Gogolin i miasto Opole. Z gmin powiatu opolskiego najwyżej w rankingu uplasował się Prószków – 344. pozycja na liście krajowej i 8. - na wojewódzkiej. Najbiedniej jest natomiast w Popielowie – to 1532. miejsce w kraju i 60. w województwie.
Bogaci oddają biednym

Serwis Samorządowy PAP ogłosił listę zatytułowaną „Najbogatsze i najbiedniejsze gminy w Polsce w 2022 roku”. Zestawienie opiera się na dochodach podatkowych za 2020 r. (zgodnie ze stanem na koniec czerwca 2021 r.) w przeliczeniu na głowę mieszkańca. Statystyki te służą potem ministerialnym służbom do wyliczenia tzw. podatku janosikowego. Chodzi o obowiązkowe wpłaty naliczane do budżetu państwa na podstawie ustawy z 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego tym gminom i powiatom, których dochody z podatków przekraczają wskaźniki określone w tej ustawie. Podatek od „bogactwa” zwany również „solidarnościowym” lub „wyrównawczym” oddają ci, których dochód na jednego mieszkańca wynosi 150 procent średniej krajowej, następnie pieniądze trafiają do budżetów gmin najbiedniejszych… Jak donosi portal samorządowy, w 2022 roku „janosikowe” odliczone zostało z budżetów 99 gmin, 45 powiatów i jednego województwa (Mazowsze) i wyniosło 3,4 mld zł.

Rankingów miast i gmin jest bardzo wiele, różnią się metodologią, stąd również wynikają różnice w kolejności na liście. Ten który opracowuje Ministerstwo Finansów należy do najprostszych i najbardziej miarodajnych. Zamożność określana jest tu na podstawie wpływów, jakie samorządom udało się pozyskać: to dochody z tytułu PIT i CIT oraz podatki m.in. od nieruchomości, leśny, rolny itd. 

Szczegóły w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 4 sierpnia - e-wydanie dostępne tutaj.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama