Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Niedziela, 14 sierpnia 2022 08:28
Przeczytaj:
Reklama IMEX Pellet
Reklama Senator RP Beniamin Godyla

Teraz Odra jest bardziej czysta

Takiej akcji jeszcze nie było: ponad 15 tysięcy wolontariuszy z Polski, Czech i Niemiec w ciągu 10 dni sprzątało rzekę oraz jej brzegi. Zebrali ponad 120 ton odpadów!
Teraz Odra jest bardziej czysta

Mowa o międzynarodowej akcji Czysta Odra, jaką zainicjował Dominik Dobrowolski, wrocławski ekolog i podróżnik , który został nagrodzony tytułem Społecznika Roku 2021 w prestiżowym konkursie tygodnika „Newsweek Polska”. Kilka lat temu rzucił hasło, by posprzątać wspólnie Odrę. Odpowiedziało na nią wielu wodniaków, ekologów i wszyscy, którym stan naszego środowiska nie jest obojętny. W tym roku akcja odbyła się po raz kolejny – ale w niespotykanych dotąd rozmiarach.

Wielkie sprzątanie trwało od 29 kwietnia do 8 maja i objęło teren dorzecza Odry, czyli obszar o długości 850 km i zróżnicowanej szerokości. Porządkowano również dopływy rzeki, m.in. Wartę, Nysę Kłodzką, Nysę Łużycką, Bóbr, Troję, Oławę, Pełcznicę, Prudnik. W tym roku bardzo aktywnie udział w akcji wzięła  również Opolszczyzna.  

Zanim rozpoczęto wielkie społeczne sprzątanie, trzeba było akcję przygotować, a było to ogromne przedsięwzięcie. Organizatorzy przez kilka ostatnich miesięcy propagowali Czystą Odrę, zapraszając do udziału zarówno osoby indywidualne, jak i grupy mieszkańców, szkoły, stowarzyszenia, samorządy, firmy, media… Odzew okazał się ogromny, również ze strony Czechów i Niemców. W wielu miejscowościach sprzątanie połączono z dodatkowymi atrakcjami takimi jak ogniska, pikniki, zabawy dla dzieci, były też nagrody i upominki od partnerów akcji. Każda z akcji miała swojego koordynatora, który zajmował się organizacją logistyczną działań (wyznaczenie terminu i terenu, zorganizowanie odbioru zebranych odpadów, worków na śmieci, rękawic, chwytaków itp.). W działania włączyły się lokalne porty, przystanie kajakowe, strażacy, ratownicy WOPR, wędkarze, straż rybacka, a czasem nawet nurkowie.   

Szczegóły w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 28 lipca - e-wydanie dostępne tutaj.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama