Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 6 lipca 2025 01:36
Przeczytaj:
Reklama https://partner-projekt.pl/
Reklama https://www.bskrapkowice.pl/

Teraz Odra jest bardziej czysta

Takiej akcji jeszcze nie było: ponad 15 tysięcy wolontariuszy z Polski, Czech i Niemiec w ciągu 10 dni sprzątało rzekę oraz jej brzegi. Zebrali ponad 120 ton odpadów!
Teraz Odra jest bardziej czysta

Mowa o międzynarodowej akcji Czysta Odra, jaką zainicjował Dominik Dobrowolski, wrocławski ekolog i podróżnik , który został nagrodzony tytułem Społecznika Roku 2021 w prestiżowym konkursie tygodnika „Newsweek Polska”. Kilka lat temu rzucił hasło, by posprzątać wspólnie Odrę. Odpowiedziało na nią wielu wodniaków, ekologów i wszyscy, którym stan naszego środowiska nie jest obojętny. W tym roku akcja odbyła się po raz kolejny – ale w niespotykanych dotąd rozmiarach.

Wielkie sprzątanie trwało od 29 kwietnia do 8 maja i objęło teren dorzecza Odry, czyli obszar o długości 850 km i zróżnicowanej szerokości. Porządkowano również dopływy rzeki, m.in. Wartę, Nysę Kłodzką, Nysę Łużycką, Bóbr, Troję, Oławę, Pełcznicę, Prudnik. W tym roku bardzo aktywnie udział w akcji wzięła  również Opolszczyzna.  

Zanim rozpoczęto wielkie społeczne sprzątanie, trzeba było akcję przygotować, a było to ogromne przedsięwzięcie. Organizatorzy przez kilka ostatnich miesięcy propagowali Czystą Odrę, zapraszając do udziału zarówno osoby indywidualne, jak i grupy mieszkańców, szkoły, stowarzyszenia, samorządy, firmy, media… Odzew okazał się ogromny, również ze strony Czechów i Niemców. W wielu miejscowościach sprzątanie połączono z dodatkowymi atrakcjami takimi jak ogniska, pikniki, zabawy dla dzieci, były też nagrody i upominki od partnerów akcji. Każda z akcji miała swojego koordynatora, który zajmował się organizacją logistyczną działań (wyznaczenie terminu i terenu, zorganizowanie odbioru zebranych odpadów, worków na śmieci, rękawic, chwytaków itp.). W działania włączyły się lokalne porty, przystanie kajakowe, strażacy, ratownicy WOPR, wędkarze, straż rybacka, a czasem nawet nurkowie.   

Szczegóły w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 28 lipca - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MarekTreść komentarza: W którym roku wybudowano kościół protestancki a kiedy spłonąłData dodania komentarza: 29.06.2025, 16:39Źródło komentarza: Z historii niemodlińskich kościołówAutor komentarza: EwaldTreść komentarza: W ogole o. Tym nir wiedziałem. Ciekawe czy faktycznie jest oszczędne.Data dodania komentarza: 27.06.2025, 12:07Źródło komentarza: Przemysłowe kotły parowe, sprawdź ofertę Babcock WansonAutor komentarza: Jak wyżejTreść komentarza: Dziś będąc na działce nie idzie wytrzymać smrud jest taki że gryzie w oczy.Proszę zrobić porządek z tą firmą drzewną bo śmierdzi nieustannie co wekend, przeważnie w niedzielę nie idzie okna w domu otworzyć ten smrud się unosi na parę kilometrów to jest nie normalne że by tak ludzi truć jakąś chemią .Data dodania komentarza: 21.06.2025, 22:52Źródło komentarza: Mają dosyć smroduAutor komentarza: OlaTreść komentarza: https://zrzutka.pl/588hsdData dodania komentarza: 19.06.2025, 15:00Źródło komentarza: Mażoretki „Seniorita” z Dobrzenia Wielkiego znów Mistrzyniami Polski – teraz walczą o wyjazd na Mistrzostwa Europy!Autor komentarza: RajmundTreść komentarza: bardzo dobrze, o to chodzi, dziękujemy za takie dobre infomrajcjeData dodania komentarza: 17.06.2025, 12:59Źródło komentarza: Wyższe limity dorabiania dla rencistów i wcześniejszych emerytówAutor komentarza: NoNieWiemTreść komentarza: Artykuł trochę idealizuje rzeczywistość. W praktyce biurowej wiele rzeczy wygląda zupełnie inaczej niż w szkolnym zeszycie, a programy księgowe robią większość pracy za człowieka.Data dodania komentarza: 29.05.2025, 15:53Źródło komentarza: Szkolne zeszyty z rachunkowości a rzeczywistość księgowa w biurze rachunkowym
Reklama
Reklama