Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 19 lipca 2025 09:56
Przeczytaj:
Reklama https://biletyna.pl/koncert/Wakacyjny-Koncert-Gwiazd/Opole?utm_source=uxev&utm_medium=affiliate&utm_campaign=shlink&utm_content=501843&fbclid=IwY2xjawJ4KRFleHRuA2FlbQIxMAABHkVENLrlKzHwpq-x4-Qr4eFnou4qIgYxovRefRDr797Mpy10DKee6uKZ5tzo_aem_-y59xwKUTvyE2mbLrjGiBQ
Reklama Senator RP Beniamin Godyla

Muzeum działa już dekadę

W tym roku Małe Muzeum Goreckie będzie obchodzić dziesiątą rocznicę prowadzenia działalności. Inicjator utworzenia tego miejsca Stanisław Lachnik nie kryje, że lokalna historia jest nadal jego pasją. I cieszy się, że od dekady dane jest mu opowiadać zwiedzającym muzeum o dziejach Górek i okolicznych miejscowości. Jednak, aby muzeum jak najlepiej funkcjonowało konieczne jest wprowadzenie zmian natury formalnej.
Muzeum działa już dekadę

Zaczęło się od prywatnej pasji
Uroczyste otwarcie Małego Muzeum Goreckiego odbyło się we wrześniu 2015 roku podczas Święta Piwa, które zorganizowano w tej miejscowości. Inicjatorem powołania tej placówki był Stanisław Lachnik. Mieszkańca Górek zawsze interesowały stare przedmioty. Zależało mu na tym, aby przedmioty przypominające, jak wyglądało kiedyś życie, nie zostały zniszczone. 

- Jeśli tylko miałem okazję, to starałem się zdobyć coś ciekawego - wspomina Stanisław Lachnik. – W ten sposób udało mi się zebrać sporo przedmiotów. Często prosiłem właścicieli pustych domów w Górkach o możliwość przejrzenia zawartości strychu czy piwnic. Wszystkie pozyskane w ten sposób przedmioty trzymałem w swoim domu. Żona delikatnie rzecz mówiąc zasugerowała mi, że powinienem w końcu z tym wszystkim coś zrobić.

Na poważnie o powstaniu muzeum zaczął myśleć, gdy został posiadaczem dużej wielkości magla. Zapadła wówczas decyzja, że może ono powstać w siedzibie dawnej szkoły podstawowej. Na początku siedzibą muzeum było jedno pomieszczenie. Z czasem na dawną kuchnię zaadaptowano drugie pomieszczenie. W takim kształcie Małe Muzeum Goreckie przetrwało do dzisiaj. 

Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 17 lipca - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MarekTreść komentarza: W którym roku wybudowano kościół protestancki a kiedy spłonąłData dodania komentarza: 29.06.2025, 16:39Źródło komentarza: Z historii niemodlińskich kościołówAutor komentarza: EwaldTreść komentarza: W ogole o. Tym nir wiedziałem. Ciekawe czy faktycznie jest oszczędne.Data dodania komentarza: 27.06.2025, 12:07Źródło komentarza: Przemysłowe kotły parowe, sprawdź ofertę Babcock WansonAutor komentarza: Jak wyżejTreść komentarza: Dziś będąc na działce nie idzie wytrzymać smrud jest taki że gryzie w oczy.Proszę zrobić porządek z tą firmą drzewną bo śmierdzi nieustannie co wekend, przeważnie w niedzielę nie idzie okna w domu otworzyć ten smrud się unosi na parę kilometrów to jest nie normalne że by tak ludzi truć jakąś chemią .Data dodania komentarza: 21.06.2025, 22:52Źródło komentarza: Mają dosyć smroduAutor komentarza: OlaTreść komentarza: https://zrzutka.pl/588hsdData dodania komentarza: 19.06.2025, 15:00Źródło komentarza: Mażoretki „Seniorita” z Dobrzenia Wielkiego znów Mistrzyniami Polski – teraz walczą o wyjazd na Mistrzostwa Europy!Autor komentarza: RajmundTreść komentarza: bardzo dobrze, o to chodzi, dziękujemy za takie dobre infomrajcjeData dodania komentarza: 17.06.2025, 12:59Źródło komentarza: Wyższe limity dorabiania dla rencistów i wcześniejszych emerytówAutor komentarza: NoNieWiemTreść komentarza: Artykuł trochę idealizuje rzeczywistość. W praktyce biurowej wiele rzeczy wygląda zupełnie inaczej niż w szkolnym zeszycie, a programy księgowe robią większość pracy za człowieka.Data dodania komentarza: 29.05.2025, 15:53Źródło komentarza: Szkolne zeszyty z rachunkowości a rzeczywistość księgowa w biurze rachunkowym
Reklama
Reklama