Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Sobota, 25 czerwca 2022 01:13
Przeczytaj:
ReklamaIMEX Pellet
ReklamaSenator RP Beniamin Godyla

Prawie 5 milionów na drogi

Z początkiem tego tygodnia premier Mateusz Morawiecki ogłosił listę inwestycji zakwalifikowanych do kolejnego rozdania z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Znalazła się na niej również gmina Tarnów Opolski, która otrzymała dotację do prac modernizacyjnych na 17 ulicach w 7 sołectwach. Niestety przepadły dwa inne wnioski strategiczne dla rozwoju gminy - dotyczące budowy kanalizacji w dwóch sołectwach oraz budowy przedszkola.
Prawie 5 milionów na drogi

To już drugie rozdanie z Polskiego Ładu. Pierwsze było w październiku ub. r. Wtedy gmina - przypomnijmy - otrzymała wsparcie w wysokości 4,2 mln zł na dwa wnioski. Jeden został już zrealizowany: w Kosorowicach przebudowana została ulica Kościelna, natomiast już niebawem mają rozpocząć się prace związane z drugim z nich, czyli budową 7 dróg na tzw. osiedlu kwiatowym w Tarnowie Opolskim (wybrano już wykonawcę). Odrzucony został wtedy wniosek dotyczący budowy kanalizacji w Raszowej i Walidrogach wyceniony na blisko 27 mln zł.

Gmina Tarnów Opolski wiązała wielkie nadzieje z kolejnym naborem do Polskiego Ładu. Tak jak informowaliśmy w „Tygodniku Ziemi Opolskiej”, złożyła znowu trzy wnioski. Opiewały one w sumie na niebagatelną sumę aż 45 milionów zł. Dobra wiadomość z rozstrzygnięcia naboru jest taka, że gmina znalazła się na liście. Ale też – jak czytamy na stronach rządowych – dotacje dostały wszystkie samorządy, które o nie ubiegały się. Niektóre na 1, inne na 2, 3 lub nawet więcej wniosków… Samorządowcy z Tarnowa Opolskiego mogą czuć w tej sytuacji pewien niedosyt, bo „załapało się” tylko przedsięwzięcie najtańsze. Odrzucone wnioski dotyczyły budowy kanalizacji w Raszowej i Walidrogach (ponownie – blisko 27 mln zł) oraz budowy przedszkola w stolicy gminy (blisko 12 mln zł).

Trzeba się jednak cieszyć z tego, co jest, bo przyznana kwota wynosi 4 721 000 zł. Całe przedsięwzięcie w momencie składania wniosku szacowano na 4 970 00 zł (koszt faktyczny będzie znany dopiero po rozstrzygnięciu przetargu). Nawet jeśli kwota ta docelowo zwiększy się, i tak wkład własny gminy będzie proporcjonalnie niewielki… 

Szczegóły w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 2 czerwca - e-wydanie dostępne tutaj.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama