Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 30 kwietnia 2025 08:47
Przeczytaj:
Reklama https://biletyna.pl/koncert/Wakacyjny-Koncert-Gwiazd/Opole?utm_source=uxev&utm_medium=affiliate&utm_campaign=shlink&utm_content=501843&fbclid=IwY2xjawJ4KRFleHRuA2FlbQIxMAABHkVENLrlKzHwpq-x4-Qr4eFnou4qIgYxovRefRDr797Mpy10DKee6uKZ5tzo_aem_-y59xwKUTvyE2mbLrjGiBQ
Reklama
Reklama Senator RP Beniamin Godyla

Plebiscyt górnośląski w gminie Tarnów Opolski

Niedziela Palmowa 20 marca 1921 roku stała się najważniejszą datą w dwudziestowiecznej historii Górnego Śląska. Wczesnym rankiem rozpoczął się plebiscyt. Miał on zdecydować o losach ponadmilionowej społeczności, wytyczyć granice i ustalić przynależność Górnego Śląska do Polski lub do Niemiec. Głosowano także na terenie gminy Tarnów Opolski.
Plebiscyt górnośląski  w gminie Tarnów Opolski

Źródło: www.opole.ap.gov.pl

Na konferencji pokojowej w Paryżu w latach 1919-1920 postanowiono, że o przynależności państwowej Górnego Śląska przesądzi plebiscyt. Zgodnie z treścią jednego z artykułów traktatu wersalskiego, obszarem plebiscytowym zarządzała Międzysojusznicza Komisja Rządząca i Plebiscytowa z siedzibą w Opolu. Powstał też w Bytomiu Polski, a w Katowicach - Niemiecki Komisariat Plebiscytowy.

Granice górnośląskiego obszaru plebiscytowego z Niemcami, Polską i Czechosłowacją można było przekraczać po okazaniu paszportu i w wyznaczonych do tego celu miejscach. Były to zarówno przejścia kołowe, piesze i kolejowe. Funkcjonowało też jedno przejście wodne. 

Plebiscyt odbył się 20 marca 1921 roku. Udział w nim wzięło 96,5% uprawnionych do oddania głosu. Prawie 1,2 miliona osób oddało swój głos w powiatach bytomskim, katowickim, gliwickim, strzeleckim, opolskim, lublinieckim, kozielskim, rybnickim, pszczyńskim, tarnogórskim, kluczborskim, głubczyckim i prudnickim. W celu wrzucenia kartki z napisem „Niemcy” lub „Polska” wyborcy zazwyczaj udawali się  najczęściej do siedzib urzędów poszczególnych gmin. 

Ostatecznie wyniki plebiscytu okazały się dla Polski niekorzystne. Za Polską opowiedziało się 40,2%, zaś za Niemcami - 59,4%. Nawet, odliczając głosy dowiezionych mieszkańców, to wynik plebiscytu nie zmienia się znacząco - 53,3% za Niemcami, 47,7% za Polską. 

W przypadku gminy Tarnów Opolski aż w przypadku siedmiu miejscowości „zwyciężyła” opcja polska. Podczas plebiscytu w Kosorowicach 33 osoby opowiedziały się za przynależnością niemiecką, zaś 324 za polską. W Przyworach liczby te wynosiły odpowiednio 75 i 248. W Raszowej 207 uczestników plebiscytu chciało mieszkać w Niemczech, zaś 229 wybrało Polskę. Jeśli chodzi o Tarnów Opolski, to w plebiscycie górnośląskim wzięło udział 887 osób. Z tej grupy 355 zagłosowało za przynależnością do Niemiec, zaś 532 zdecydowało się na Polskę. W przypadku Nakła te liczby wyglądają odpowiednio 134 i 349. Duże poparcie dla przynależności do Polski odnotowano w Miedzianej. 61 uczestników plebiscytu z tej miejscowości chciało mieszkać w Niemczech, zaś 139 w Polsce. W przypadku wsi Kąty Opolskie 137 osób oddało swój głos na przynależność niemiecką, zaś 256 na polską. 

Jeśli chodzi o plebiscyt na Górnym Śląsku, to na terenie ówczesnej gminy Tarnów Opolski w tylko jednej wsi prawie wszyscy mieszkańcy chcieli mieszkać w Niemczech. Były to Walidrogi. Tam w plebiscycie wzięło udział 150 osób. Wśród nich aż 142 opowiedziały się za przynależnością niemiecką. Zaledwie 8 chciało żyć w Polsce. 

Wyniki plebiscytu rozczarowały stronę polską, w tym mieszkańców przeciwnych pozostaniu w granicach Niemiec. Międzysojusznicza Komisja Rządząca i Plebiscytowa uznały, że Polsce, zgodnie z wynikami głosowania, należą się tylko dwa powiaty. Doprowadziło to do kolejnego, trzeciego powstania śląskiego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama