Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 27 września 2022 00:22
Przeczytaj:
Reklama IMEX Pellet
Reklama Senator RP Beniamin Godyla

Na terenie gminy można nabyć tradycyjną żywność

Coraz więcej osób korzysta z tradycyjnych produktów. Również na terenie gminy Prószków przybywa wytwórców tego rodzaju żywności. Kupują ją zarówno mieszkańcy gminy, jak i osoby spoza tego terenu. Lokalni producenci tradycyjnej żywności z tego terenu zazwyczaj promują się przez portale społecznościowe.
Na terenie gminy można nabyć tradycyjną żywność
Autor: OKiS Prószków

W Ligocie Prószkowskiej od kilku lat funkcjonuje gospodarstwo Kozia Zagroda.

- Na początku mieliśmy jedną kozę, z czasem zwierząt zaczęło przybywać, ponieważ dobrze się one czują w większej grupie - wspomina Karolina Jakubczyk. – Aktualnie mamy 14 zwierząt. Dają one dużo mleka, więc zaczęliśmy z niego wytwarzać różnego rodzaju produkty nabiałowe. 

W Koziej Zagrodzie można nabyć produkty wykonane głównie na bazie mleka koziego: sery kwasowo-podpuszczkowe (naturalne, z dodatkiem czarnuszki, kozieradki czy czosnku niedźwiedziego), w ofercie są również sery w zalewie olejowej i jogurty. Właściciele Koziej Zagrody kupują też od okolicznych rolników krowie mleko, które jest wykorzystywane do produkcji serów wędzonych. Można również kupić czyste mleko kozie. Produkty te można nabyć na miejscu w Ligocie Prószkowskiej, w Suchym Borze oraz w Opolu. Osoby zainteresowane zakupem powinny skontaktować się z właścicielami gospodarstwa. Istnieje również możliwość zwiedzenia Koziej Zagrody po wcześniejszym ustaleniu szczegółów.

- Kozy to niezwykle inteligentne zwierzęta – mówi Karolina Jakubczyk. – Potrafią bardzo dobrze wyczuwać emocje tych, którzy się do nich zbliżają. Nie brakuje im również sprytu. Naszych kóz nie da się nie lubić. Warto też zaznaczyć, że każde ze zwierząt ma swoje imię, na które reaguje.   

Szczegóły w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 8 września - e-wydanie dostępne tutaj.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamapromienniki
Reklama
Reklama