Letni wieczór, zapach ziół, barwny korowód i dziesiątki wianków unoszących się na wodzie – tak mieszkańcy gminy Dąbrowa świętowali Noc Świętojańską. Wydarzenie, zorganizowane przez Centrum Aktywności Lokalnej w Chróścinie, po raz kolejny udowodniło, że słowiańskie tradycje wciąż potrafią integrować mieszkańców i przyciągać całe rodziny.
Na uczestników czekały bezpłatne warsztaty plecenia wianków, podczas których wykorzystano zioła zebrane przez członków Klubów Seniora. Odbyły się również warsztaty poświęcone wykorzystaniu ziół w kuchni, kosmetyce i domowej apteczce. Pod okiem prowadzących Edyty Plachy i Joanny Piłat powstawały m.in. naturalne kosmetyki określane żartobliwie mianem „serum młodości”. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także słowiańskie warkocze, które doskonale wpisały się w klimat wydarzenia.
Jednym z najbardziej wyczekiwanych momentów wieczoru był tradycyjny korowód, który poprowadziła wójt gminy Dąbrowa Katarzyna Gołębiowska-Jarek. Kolorowy pochód, pełen wianków i słowiańskich akcentów, wprowadził uczestników w atmosferę dawnych obrzędów związanych z przesileniem letnim.
Pełny artykuł znajdziesz w e-wydaniu.
👉 Kup i czytaj e-wydanie Tygodnika Ziemi Opolskiej z 25 czerwca - e-wydanie dostępne tutaj.


Napisz komentarz
Komentarze