Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 26 lipca 2025 10:40
Przeczytaj:
Reklama https://biletyna.pl/koncert/Wakacyjny-Koncert-Gwiazd/Opole?utm_source=uxev&utm_medium=affiliate&utm_campaign=shlink&utm_content=501843&fbclid=IwY2xjawJ4KRFleHRuA2FlbQIxMAABHkVENLrlKzHwpq-x4-Qr4eFnou4qIgYxovRefRDr797Mpy10DKee6uKZ5tzo_aem_-y59xwKUTvyE2mbLrjGiBQ
Reklama https://www.instagram.com/pani.prowadzaca/

Biorą udział w konkursie „Piękna Wieś Opolska”

Dwa sołectwa z terenu gminy Prószków zgłosiły się do udziału w konkursie „Piękna Wieś Opolska”. Są to miejscowości Przysiecz oraz Górki. Członkowie komisji już je odwiedzili, a mieszkańcy pokazali to, z czego są dumni w swoich sołectwach. Podczas terenowych wizji społecznicy starali się też jak najlepiej zapoznać członków komisji ze swoją miejscowością i działalnością mieszkańców.
Biorą udział w konkursie  „Piękna Wieś Opolska”

Źródło: Odnowa Wsi Opolskie

Zarząd Województwa Opolskiego ogłosił kolejną edycję konkursu „Piękna wieś opolska”. Jego celami są promowanie aktywnych społeczności wiejskich  oraz najciekawszych projektów, realizowanych przez mieszkańców wsi. W tym roku sołectwa rywalizują w dwóch kategoriach. Są to:  najpiękniejsza wieś – dziedzictwo i przyszłość oraz najciekawsze miejsce – opowieść i tożsamość. Ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się podczas dożynek wojewódzkich.  Zgodnie z regulaminem konkursu z terenu danej gminy można zgłosić  tylko jedno sołectwo w każdej z powyższych kategorii.

W kategorii najpiękniejsza wieś – dziedzictwo i przyszłość członkowie komisji odwiedzili wieś Górki. Jak podkreślają społecznicy z tej miejscowości, zależało im na tym, aby pokazać, że nowoczesność może funkcjonować w połączeniu z dziedzictwem kulturowo-historycznym. A to ostatnie może być świetną bazą, jeśli chodzi o nowe inicjatywy. 

- Górki są dużą miejscowością, więc członkowie konkursowej komisji obejrzeli ją, jadąc w bryczce – mówi sołtys wsi Justyna Szmechta. – Pokazaliśmy naszą świetlicę, Małe Muzeum Goreckie czy park, który tworzymy. Wizyta u nas była też opowieścią o powrocie do dawnych tradycji takich jak wodzenie niedźwiedzia, babski comber czy darcie pierza. Poza tym organizujemy festiwale, których celem jest przypominanie śląskiego dziedzictwa kulinarnego. 

Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 24 lipca - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MarekTreść komentarza: W którym roku wybudowano kościół protestancki a kiedy spłonąłData dodania komentarza: 29.06.2025, 16:39Źródło komentarza: Z historii niemodlińskich kościołówAutor komentarza: EwaldTreść komentarza: W ogole o. Tym nir wiedziałem. Ciekawe czy faktycznie jest oszczędne.Data dodania komentarza: 27.06.2025, 12:07Źródło komentarza: Przemysłowe kotły parowe, sprawdź ofertę Babcock WansonAutor komentarza: Jak wyżejTreść komentarza: Dziś będąc na działce nie idzie wytrzymać smrud jest taki że gryzie w oczy.Proszę zrobić porządek z tą firmą drzewną bo śmierdzi nieustannie co wekend, przeważnie w niedzielę nie idzie okna w domu otworzyć ten smrud się unosi na parę kilometrów to jest nie normalne że by tak ludzi truć jakąś chemią .Data dodania komentarza: 21.06.2025, 22:52Źródło komentarza: Mają dosyć smroduAutor komentarza: OlaTreść komentarza: https://zrzutka.pl/588hsdData dodania komentarza: 19.06.2025, 15:00Źródło komentarza: Mażoretki „Seniorita” z Dobrzenia Wielkiego znów Mistrzyniami Polski – teraz walczą o wyjazd na Mistrzostwa Europy!Autor komentarza: RajmundTreść komentarza: bardzo dobrze, o to chodzi, dziękujemy za takie dobre infomrajcjeData dodania komentarza: 17.06.2025, 12:59Źródło komentarza: Wyższe limity dorabiania dla rencistów i wcześniejszych emerytówAutor komentarza: NoNieWiemTreść komentarza: Artykuł trochę idealizuje rzeczywistość. W praktyce biurowej wiele rzeczy wygląda zupełnie inaczej niż w szkolnym zeszycie, a programy księgowe robią większość pracy za człowieka.Data dodania komentarza: 29.05.2025, 15:53Źródło komentarza: Szkolne zeszyty z rachunkowości a rzeczywistość księgowa w biurze rachunkowym
Reklama
Reklama