Bezcenne stanowisko paleontologiczne
Warto przypomnieć, że wykopaliska w Krasiejowie prowadzone są od wielu lat. Po raz pierwszy zorganizowano je w 1999 roku. Jak się okazuje, pomimo upływu czasu miejsce to zaliczane jest do jednych z najważniejszych terenów paleontologicznych odkryć.
- Terenem Krasiejowa zainteresowali się wówczas przedstawiciele Polskiej Akademii Nauk w Warszawie – opowiada kierownik wykopaliska dr Jakub Kowalski. – A później również innych jednostek naukowych, zwłaszcza Uniwersytet Opolski. Gościli tutaj też studenci czy pracownicy naukowi z Uniwersytetu Wrocławskiego, Jagiellońskiego czy Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Po raz pierwszy przyjechałem do Krasiejowa tuż po zakończeniu studiów magisterskich w 2005 roku. Od 6 lat kieruję pracami wykopaliskowymi z ramienia Uniwersytetu Opolskiego. Prowadzę też swoje badania naukowe.
W tym roku łącznie w trzech, dwutygodniowych turnusach weźmie udział około 45 wolontariuszy. W aktualnie trwającym obozie paleontologicznych okazów poszukuje piętnaście osób. W tej grupie jest trzech wolontariuszy z zagranicy. Do Krasiejowa przyjechali z Wielkiej Brytanii oraz Węgier.
- Nabór ogłosiłem już pod koniec lutego tego roku. – opowiada dr Jakub Kowalski. – Jak zawsze, miał on otwarty charakter, więc każdy może się zgłosić. Osoby chętne proszone są o przygotowanie listu motywacyjnego, uzasadniającego udział w wykopaliskach. Głównie biorą w nich udział studenci oraz absolwenci kierunków przyrodniczych z różnych jednostek naukowych z kraju czy zagranicy. Chodzi o to, aby uczestnicy dysponowali nie tylko wiedzą, ale też przygotowaniem do pracy terenowej, która nie należy do łatwych.
Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 17 lipca - e-wydanie dostępne tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze