Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 22 lipca 2025 22:09
Przeczytaj:
Reklama https://partner-projekt.pl/
Reklama https://www.wirtualnaprosperita.pl/

Poszukują prehistorycznych skarbów

W Krasiejowie trwają studenckie wykopaliska paleontologiczne. Ich uczestnicy znajdują skamieliny oraz szczątki gadów sprzed setek milionów lat, jakie skrywa opolska ziemia. Uczestnikom obozu nie brakuje samozaparcia, cierpliwości i pasji. I są pewni, że poszukiwania zaowocują ciekawymi odkryciami. Każdy sezon przynosi nowe odkrycia, które poszerzą wiedzę o przeszłości, a konkretnie późnym triasie.
Poszukują prehistorycznych skarbów

Źródło: JuraPark Krasiejów

Bezcenne stanowisko paleontologiczne 
Warto przypomnieć, że wykopaliska w Krasiejowie prowadzone są od wielu lat. Po raz pierwszy zorganizowano je w 1999 roku. Jak się okazuje, pomimo upływu czasu miejsce to zaliczane jest do jednych z najważniejszych terenów paleontologicznych odkryć.

- Terenem Krasiejowa zainteresowali się wówczas przedstawiciele Polskiej Akademii Nauk w Warszawie – opowiada kierownik wykopaliska dr Jakub Kowalski. – A później również innych jednostek naukowych, zwłaszcza Uniwersytet Opolski. Gościli tutaj też studenci czy pracownicy naukowi z Uniwersytetu Wrocławskiego, Jagiellońskiego czy Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Po raz pierwszy przyjechałem do Krasiejowa  tuż po zakończeniu studiów magisterskich w 2005 roku. Od 6 lat kieruję pracami wykopaliskowymi z ramienia Uniwersytetu Opolskiego. Prowadzę też swoje badania naukowe.

W tym roku łącznie w trzech, dwutygodniowych turnusach weźmie udział około 45 wolontariuszy. W aktualnie trwającym obozie paleontologicznych okazów poszukuje piętnaście osób. W tej grupie jest trzech wolontariuszy z zagranicy. Do Krasiejowa przyjechali z Wielkiej Brytanii oraz Węgier.

- Nabór ogłosiłem już pod koniec lutego tego roku. – opowiada dr Jakub Kowalski. – Jak zawsze, miał on otwarty charakter, więc każdy może się zgłosić. Osoby chętne proszone są o przygotowanie listu motywacyjnego, uzasadniającego udział w wykopaliskach. Głównie biorą w nich udział studenci oraz absolwenci kierunków przyrodniczych z różnych jednostek naukowych z kraju czy zagranicy. Chodzi o to, aby uczestnicy dysponowali nie tylko wiedzą, ale też przygotowaniem do pracy terenowej, która nie należy do łatwych.

Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 17 lipca - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MarekTreść komentarza: W którym roku wybudowano kościół protestancki a kiedy spłonąłData dodania komentarza: 29.06.2025, 16:39Źródło komentarza: Z historii niemodlińskich kościołówAutor komentarza: EwaldTreść komentarza: W ogole o. Tym nir wiedziałem. Ciekawe czy faktycznie jest oszczędne.Data dodania komentarza: 27.06.2025, 12:07Źródło komentarza: Przemysłowe kotły parowe, sprawdź ofertę Babcock WansonAutor komentarza: Jak wyżejTreść komentarza: Dziś będąc na działce nie idzie wytrzymać smrud jest taki że gryzie w oczy.Proszę zrobić porządek z tą firmą drzewną bo śmierdzi nieustannie co wekend, przeważnie w niedzielę nie idzie okna w domu otworzyć ten smrud się unosi na parę kilometrów to jest nie normalne że by tak ludzi truć jakąś chemią .Data dodania komentarza: 21.06.2025, 22:52Źródło komentarza: Mają dosyć smroduAutor komentarza: OlaTreść komentarza: https://zrzutka.pl/588hsdData dodania komentarza: 19.06.2025, 15:00Źródło komentarza: Mażoretki „Seniorita” z Dobrzenia Wielkiego znów Mistrzyniami Polski – teraz walczą o wyjazd na Mistrzostwa Europy!Autor komentarza: RajmundTreść komentarza: bardzo dobrze, o to chodzi, dziękujemy za takie dobre infomrajcjeData dodania komentarza: 17.06.2025, 12:59Źródło komentarza: Wyższe limity dorabiania dla rencistów i wcześniejszych emerytówAutor komentarza: NoNieWiemTreść komentarza: Artykuł trochę idealizuje rzeczywistość. W praktyce biurowej wiele rzeczy wygląda zupełnie inaczej niż w szkolnym zeszycie, a programy księgowe robią większość pracy za człowieka.Data dodania komentarza: 29.05.2025, 15:53Źródło komentarza: Szkolne zeszyty z rachunkowości a rzeczywistość księgowa w biurze rachunkowym
Reklama
Reklama