Zdaniem samorządowców z terenu powiatu opolskiego, to trzydniowe szkolenie było bardzo potrzebne, ponieważ uświadomiło skalę nowych obowiązków, jakie ustawodawca nakłada dziś na samorządy.
- Wójtowie, burmistrzowie mają dziś zadanie zapewnienia mieszkańcom bezpieczeństwa w pierwszych 72 godzinach kryzysu – mówi wójt gminy Katarzyna Gołębiowska-Jarek. - Niezależnie od tego, czy będzie to powódź, katastrofa techniczna, czy zagrożenie militarne. Wymaga to nie tylko zasobów w postaci żywności, wody, leków, środków opatrunkowych, łączności i miejsc czasowego schronienia, ale też świetnie przygotowanej i współpracującej kadry.
Z kolei zastępca wójta gminy Chrząstowice Daria Pawlak dodaje, że głównie skupiono się na omówieniu procedur, jakie należy podjąć w czasie występującej sytuacji kryzysowej, przede wszystkim na zapewnieniu miejsc ewakuacji, czy tworzeniu miejsc ochrony ludności. Ponadto omówiono współdziałanie z wojskami obrony terytorialnej, policją, strażakami, czy innymi służbami na wypadek klęsk żywiołowych i innych zdarzeń, wymagających zaangażowania znacznych sił czy środków. Samorządowcom przekazano też informację na temat zagrożeń w cyberprzestrzeni i sposobów przeciwdziałania, roli sztabów kryzysowych na wypadek sytuacji zagrożeń. Przedstawiono także wagę odpowiedzialności wójta wynikającej z ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej.
Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 17 lipca - e-wydanie dostępne tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze