Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 15 lipca 2025 21:24
Przeczytaj:
Reklama https://biletyna.pl/koncert/Wakacyjny-Koncert-Gwiazd/Opole?utm_source=uxev&utm_medium=affiliate&utm_campaign=shlink&utm_content=501843&fbclid=IwY2xjawJ4KRFleHRuA2FlbQIxMAABHkVENLrlKzHwpq-x4-Qr4eFnou4qIgYxovRefRDr797Mpy10DKee6uKZ5tzo_aem_-y59xwKUTvyE2mbLrjGiBQ
Reklama https://www.bskrapkowice.pl/

Rodzinne opowieści, obrazy i wiersze

Lechosław Stankiewicz to mieszkaniec Ozimka, który napisał książkę „Świat wielu barw. Reportaże i wiersze”. Jest to rodzinna kronika, której autor wraca wspomnieniami do czasu swojego dzieciństwa i sylwetki ojca. A to wszystko okraszone jego wierszami oraz obrazami siostrzenicy.
Rodzinne opowieści, obrazy i wiersze

Z Lechosławem Stankiewiczem spotykamy się w opolskiej restauracji – pubie „Maska”. Jak się okazuje mieszkaniec Ozimka nie wybrał tego miejsca przypadkowo. Jest ono dla niego wyjątkowe, bo właśnie tutaj kiedyś działo się to, co było najważniejsze w życiu artystycznym Opola. A jego znano tutaj jako młodego poetę.

Książka Lechosława Stankiewicza „Świat wielu barw. Reportaże i wiersze” tematycznie i emocjonalnie związana jest z jego wieloletnią i jak do tej pory wygraną walką z rakiem krtani.

- Jest to forma kroniki rodzinnej, bo oprócz wspomnień o ojcu znajdują się w niej obrazy siostrzenicy Małgorzaty Konopki i moje wiersze – mówi Lechosław Stankiewicz. – Już wcześniej myślałem o jej stworzeniu, ale ciągle przekładałem moment rozpoczęcia jej napisania. Potem okazało się, że mam złośliwego guza na migdałku w gardle. Po zakończeniu leczenia pomyślałem, że życie jest zbyt niepewne, aby po raz kolejny przesuwać moment spełniania swoich marzeń. 

Lechosław Stankiewicz przyznaje, że nowoczesne technologie do niego nie przemawiają. Tak więc, książka powstała tradycyjną metodą, czyli z wykorzystaniem maszyny do pisania. Później wnuczka Natalia przepisywała powstałe strony na komputerze. Autorowi najtrudniej ukryć wzruszenie, gdy wspomina moment, gdy po raz pierwszy trzymał swoją książkę w ręce.

Dodaje, że ta książka nie powstałaby, gdyby nie finansowa pomoc jego córki Joanny. 

Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 10 lipca - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MarekTreść komentarza: W którym roku wybudowano kościół protestancki a kiedy spłonąłData dodania komentarza: 29.06.2025, 16:39Źródło komentarza: Z historii niemodlińskich kościołówAutor komentarza: EwaldTreść komentarza: W ogole o. Tym nir wiedziałem. Ciekawe czy faktycznie jest oszczędne.Data dodania komentarza: 27.06.2025, 12:07Źródło komentarza: Przemysłowe kotły parowe, sprawdź ofertę Babcock WansonAutor komentarza: Jak wyżejTreść komentarza: Dziś będąc na działce nie idzie wytrzymać smrud jest taki że gryzie w oczy.Proszę zrobić porządek z tą firmą drzewną bo śmierdzi nieustannie co wekend, przeważnie w niedzielę nie idzie okna w domu otworzyć ten smrud się unosi na parę kilometrów to jest nie normalne że by tak ludzi truć jakąś chemią .Data dodania komentarza: 21.06.2025, 22:52Źródło komentarza: Mają dosyć smroduAutor komentarza: OlaTreść komentarza: https://zrzutka.pl/588hsdData dodania komentarza: 19.06.2025, 15:00Źródło komentarza: Mażoretki „Seniorita” z Dobrzenia Wielkiego znów Mistrzyniami Polski – teraz walczą o wyjazd na Mistrzostwa Europy!Autor komentarza: RajmundTreść komentarza: bardzo dobrze, o to chodzi, dziękujemy za takie dobre infomrajcjeData dodania komentarza: 17.06.2025, 12:59Źródło komentarza: Wyższe limity dorabiania dla rencistów i wcześniejszych emerytówAutor komentarza: NoNieWiemTreść komentarza: Artykuł trochę idealizuje rzeczywistość. W praktyce biurowej wiele rzeczy wygląda zupełnie inaczej niż w szkolnym zeszycie, a programy księgowe robią większość pracy za człowieka.Data dodania komentarza: 29.05.2025, 15:53Źródło komentarza: Szkolne zeszyty z rachunkowości a rzeczywistość księgowa w biurze rachunkowym
Reklama
Reklama