Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 16 maja 2024 20:22
Przeczytaj:
Reklama
Reklama https://www.cichontransport.eu/oferta.html
Reklama Senator RP Beniamin Godyla

O przeszłości i współczesności Prószkowa

W ramach obchodów 20-lecia odzyskania przez miasto praw miejskich w Ośrodku Kultury i Sportu w Prószkowie odbyło się spotkanie z ks. prof. Andrzejem Hanichem. Było ono poświęcone najnowszej książce tego historyka i badacza dziejów Kościoła i Śląska pt. „Prószków od czasów najdawniejszych do współczesności”.
O przeszłości i współczesności Prószkowa

Źródło: gmina Prószków

Ks. prof. Andrzej Hanich w latach 2007–2018 był proboszczem prószkowskiej parafii. Dla kapłana był to nie tylko czas kierowania katolicką społecznością czy prowadzenia prac konserwatorskich w zabytkowym kościele, ale też aktywnego poszukiwania informacji o dziejach miasta. 

-  Powstały dwie książki, dotyczące jego historii -– mówił podczas spotkania ks. prof. Andrzej Hanich. - Były to publikacje „Źródła do dziejów Prószkowa” oraz „Studia z dziejów Prószkowa”. Przygotowując je, dotarłem do wielu ciekawych źródeł i materiałów. Gdy odchodziłem z Prószkowa, to obiecałem, że zostawię po sobie pamiątkę, pisząc uporządkowaną chronologicznie i problemowo monografię miasta. Ważne było dla mnie, aby w tej publikacji uwzględnić jego przeszłość oraz współczesność. 

Książka to ponad 700 stron, które zostały podzielone na 12 rozdziałów. Warto podkreślić, że dzieje miasta są ukazane na tle tego, co działo się w przeszłości na Śląsku. W książce znajdują się informacje, przybliżające dzieje rodziny Prószkowskich czy historię zamku. Publikacja zawiera też rozdziały, poświęcone miejscowemu kościołowi, historii parafii, rozwojowi gospodarki, działalności szkół i placówek dobroczynnych. Ostatnie rozdziały utrwalają pamięć o już nieistniejących w Prószkowie, gminie ewangelickiej i społeczności żydowskiej. Obie te diaspory zniknęły z tutejszego krajobrazu religijnego i kulturowego wraz z zakończeniem II wojny światowej. Czytelnik znajdzie w nich sporo ciekawostek oraz informacji, które po raz pierwszy opublikowano. 

Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 15 lutego - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: kibickaTreść komentarza: Brawo ! Jesteśmy z Was dumni !Data dodania komentarza: 18.04.2024, 17:16Źródło komentarza: Dąbrowianki zakończyły sezonAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: małe dzieci do picia dostały cukier super organizatorzyData dodania komentarza: 19.03.2024, 18:36Źródło komentarza: Wiedzą jak zapobiegać pożaromAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: Czas przywrócić mokradła w Holandii, a także należy oddać morzu co morskie a osuszane non stop. Dość hipokryzji Polska ma zalać ziemie rolna u siebie co zaleją HolendrzyData dodania komentarza: 06.03.2024, 15:21Źródło komentarza: Mokradła w służbie ochrony klimatu i nas samych…Autor komentarza: Piotr michalskiTreść komentarza: Dlaczego Gmina Ozimek nie organizuje spotkania z jubilatami 50 lat MałżeństwaData dodania komentarza: 25.02.2024, 17:30Źródło komentarza: Świąteczne wydarzenia kulturalne w Gminie OzimekAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: a nie lepiej wpuścić Koleje Dolnośląskie na tą trasę? Zobaczcie, że KD w miarę dobrze sobie radząData dodania komentarza: 22.02.2024, 18:38Źródło komentarza: Czy wystarczy pieniędzy na nowe szynobusy?Autor komentarza: AntoniTreść komentarza: przecież dopłaty do produkcji rolnej to w dużym skrócie "łapówka" od unii europejskiej dla rolników aby siedzieli cicho - coś chyba brukselce poszło nie tak, że w całej unii rolnicy się jednoczą. Czy rolnicy spowodują upadek unii? Oby bo tzw. polityka klimatyczna to ściek bzdur i kłamstw.Data dodania komentarza: 08.02.2024, 03:59Źródło komentarza: To będzie długi protest
Reklama
Reklama