Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 9 maja 2024 13:08
Przeczytaj:
Reklama
Reklama https://www.bskrapkowice.pl/
Reklama APN PRACA

„Czyste Powietrze” na skraju bankructwa?

Wnioski składane do programu „Czyste Powietrze” rozpatrywane są z coraz większym opóźnieniem. Osoby ubiegające się o rządowe dotacje mają tego dość. Niektórzy wręcz obawiają się, że pieniądze w ogóle nie będą im wypłacone. Trudno się dziwić skoro w drugiej połowie 2023 roku przyjmowano do realizacji wnioski nie mając na nie pokrycia finansowego.
„Czyste Powietrze” na skraju bankructwa?

Na początku wyjaśnijmy, że „Czyste Powietrze” to program rządowy, dzięki któremu można otrzymać dofinansowanie na termomodernizację domu, wymianę źródeł ogrzewania czy mikroinstalację fotowoltaiczną. Możliwość uzyskania pomocy finansowej uzależniona jest przede wszystkim od wysokości dochodów.

W połowie stycznia 2024 roku Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że pracuje nad udrożnieniem tego programu. Okazało się, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej miał ponad 300 mln zł niewypłaconych dotacji. W drugiej połowie poprzedniego roku przyjmowano do realizacji wnioski, nie mając na nie pokrycia finansowego. W grudniu zatrzymane zostały wypłaty, z powodu wyczerpania pieniędzy w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska. Na połowę stycznia 2024 roku na rozpatrzenie czekało aż 23 tysiące wniosków.

Średnia wartość dotacji wypłacanej na jedną umowę o dofinansowanie dla obecnie prowadzonego naboru (od 3 stycznia 2023 roku) wynosi 41 tys. zł.

Są opóźnienia

Postanowiliśmy skontaktować się w tej sprawie z urzędami gmin z terenu powiatu opolskiego i zapytać czy występują jakieś opóźniania. W Dobrzeniu Wielkim poinformowano nas, że nie otrzymano zgłoszeń w sprawie opóźnień wypłat. Były natomiast przypadki narzekań na długi czas oczekiwania, jeśli chodzi o odpowiedzi na wnioski.

Inaczej ma się sprawa w gminie Dąbrowa. 

Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 8 lutego - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: kibickaTreść komentarza: Brawo ! Jesteśmy z Was dumni !Data dodania komentarza: 18.04.2024, 17:16Źródło komentarza: Dąbrowianki zakończyły sezonAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: małe dzieci do picia dostały cukier super organizatorzyData dodania komentarza: 19.03.2024, 18:36Źródło komentarza: Wiedzą jak zapobiegać pożaromAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: Czas przywrócić mokradła w Holandii, a także należy oddać morzu co morskie a osuszane non stop. Dość hipokryzji Polska ma zalać ziemie rolna u siebie co zaleją HolendrzyData dodania komentarza: 06.03.2024, 15:21Źródło komentarza: Mokradła w służbie ochrony klimatu i nas samych…Autor komentarza: Piotr michalskiTreść komentarza: Dlaczego Gmina Ozimek nie organizuje spotkania z jubilatami 50 lat MałżeństwaData dodania komentarza: 25.02.2024, 17:30Źródło komentarza: Świąteczne wydarzenia kulturalne w Gminie OzimekAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: a nie lepiej wpuścić Koleje Dolnośląskie na tą trasę? Zobaczcie, że KD w miarę dobrze sobie radząData dodania komentarza: 22.02.2024, 18:38Źródło komentarza: Czy wystarczy pieniędzy na nowe szynobusy?Autor komentarza: AntoniTreść komentarza: przecież dopłaty do produkcji rolnej to w dużym skrócie "łapówka" od unii europejskiej dla rolników aby siedzieli cicho - coś chyba brukselce poszło nie tak, że w całej unii rolnicy się jednoczą. Czy rolnicy spowodują upadek unii? Oby bo tzw. polityka klimatyczna to ściek bzdur i kłamstw.Data dodania komentarza: 08.02.2024, 03:59Źródło komentarza: To będzie długi protest
Reklama
Reklama