Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 29 kwietnia 2024 10:34
Przeczytaj:
Reklama
Reklama https://www.bskrapkowice.pl/
Reklama Senator RP Beniamin Godyla

To był zupełnie inny świat

90 milionów lat temu nie było Wieży Piastowskiej czy Wzgórza Uniwersyteckiego. Było natomiast wielkie, ciepłe morze tętniące nieistniejącym już życiem. O Opolu sprzed 90 mln lat można przeczytać w monografii pt. „Kiedy miasto było morzem. Historia geologiczna Opola”.
To był zupełnie inny świat

Opole to jedno z najstarszych miast w Polsce, które ma długą i bogatą historię. Mało kto wie, że 90 milionów lat temu tereny na, których dziś usytuowane jest Opole były zupełnie inne niż obecnie. Dzisiejsze Opole znajdowało się wówczas na obszarze, który był pokryty przez ciepłe morze. Było ono o wiele większe niż obecny Bałtyk, a tereny znanego dziś Opola znajdowały się nad jego brzegiem. Z tego okresu, zachowały się liczne ślady dawnych organizmów, takich jak skamieniałości roślin, zwierząt i innych organizmów morskich. Badania paleontologiczne przeprowadzone w Opolu dostarczają cennych informacji na temat życia i środowiska sprzed 90 milionów lat. Skamieniałości roślin wskazują na obecność gęstych lasów, w których dominowały drzewa iglaste i paprocie. Oprócz roślin, odkryto również skamieniałości małych zwierząt, takich jak dinozaury i płazy. Najbardziej interesujące znaleziska to jednak skamieniałości organizmów morskich. Wiele z nich jest dobrze zachowanych, co pozwala paleontologom na dokładne badanie ich struktury i ewolucji. Na przestrzeni czasu odnajdywano skamieniałości mięczaków, ryb, jeżowców, ramienionogów i innych organizmów morskich. Odkrycia te dostarczają wiedzy na temat różnorodności organizmów żyjących na dnie morza w tamtym okresie oraz na temat warunków środowiskowych wówczas panujących. Ponadto, badania prowadzone w Opolu przyczyniają się do większego zrozumienia paleogeografii Polski sprzed 90 milionów lat. Określa się, że tereny dzisiejszego Opola były położone na południowych krańcach ówczesnej Polski i graniczyły bezpośrednio z morzem. Archeolodzy i paleontolodzy stale prowadzą badania w tej okolicy, przyczyniając się do odkrywania kolejnych skamieniałości i rozszerzania naszej wiedzy na temat prehistorycznego Opola. Warto docenić ich pracę, ponieważ tylko przez badanie przeszłości możemy lepiej zrozumieć naszą teraźniejszość i przyszłość.

Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 18 stycznia - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: kibickaTreść komentarza: Brawo ! Jesteśmy z Was dumni !Data dodania komentarza: 18.04.2024, 17:16Źródło komentarza: Dąbrowianki zakończyły sezonAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: małe dzieci do picia dostały cukier super organizatorzyData dodania komentarza: 19.03.2024, 18:36Źródło komentarza: Wiedzą jak zapobiegać pożaromAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: Czas przywrócić mokradła w Holandii, a także należy oddać morzu co morskie a osuszane non stop. Dość hipokryzji Polska ma zalać ziemie rolna u siebie co zaleją HolendrzyData dodania komentarza: 06.03.2024, 15:21Źródło komentarza: Mokradła w służbie ochrony klimatu i nas samych…Autor komentarza: Piotr michalskiTreść komentarza: Dlaczego Gmina Ozimek nie organizuje spotkania z jubilatami 50 lat MałżeństwaData dodania komentarza: 25.02.2024, 17:30Źródło komentarza: Świąteczne wydarzenia kulturalne w Gminie OzimekAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: a nie lepiej wpuścić Koleje Dolnośląskie na tą trasę? Zobaczcie, że KD w miarę dobrze sobie radząData dodania komentarza: 22.02.2024, 18:38Źródło komentarza: Czy wystarczy pieniędzy na nowe szynobusy?Autor komentarza: AntoniTreść komentarza: przecież dopłaty do produkcji rolnej to w dużym skrócie "łapówka" od unii europejskiej dla rolników aby siedzieli cicho - coś chyba brukselce poszło nie tak, że w całej unii rolnicy się jednoczą. Czy rolnicy spowodują upadek unii? Oby bo tzw. polityka klimatyczna to ściek bzdur i kłamstw.Data dodania komentarza: 08.02.2024, 03:59Źródło komentarza: To będzie długi protest
Reklama
News will be here
Reklama