Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 29 kwietnia 2024 11:11
Przeczytaj:
Reklama
Reklama https://www.bskrapkowice.pl/
Reklama Senator RP Beniamin Godyla

Nie można spocząć na laurach

Zmiany, inwestycje, rozwój - co udało się zrealizować w gminie Chrząstowice w 2023 roku?
Nie można spocząć na laurach

Autor: Gmina Chrząstowice

Z wójtem gminy Chrząstowice Florianem Cieciorem, rozmawia Michał Mandola.

- 2023 rok był rokiem, w którym przeprowadzono wiele ważnych inwestycji na terenie gminy Chrząstowice. Jedną z nich było chociażby zakończenie budowy Domu Dziennego Pobytu dla Seniorów. Jakie jeszcze inne ważne przedsięwzięcia udało się w tym czasie zrealizować?

- Jednym z ważniejszych przedsięwzięć zrealizowanych w 2023 roku była budowa kanalizacji w Dańcu. Mówimy tu o pierwszym etapie tego zadania o wartości ponad 7 milionów złotych. Polegało ono na wybudowaniu tranzytu kanalizacyjnego z Dębskiej Kuźni do Dańca. Do maja przyszłego roku ma być skończony drugi etap, czyli rozbudowanie sieci w samej miejscowości. W ramach przedsięwzięcia ulica Dębskiej Kuźni będzie skanalizowana aż do ulicy Głównej. W sumie do sieci zostaną podłączone 64 nieruchomości. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że spora część wioski nie jest jeszcze skanalizowana. Zakończenie rozbudowy tej sieci to koszt około 20 milionów złotych. Projekty już mamy opracowane, będziemy także szukać źródeł dofinansowania tego zadania. Niemniej Daniec to ostatnia miejscowość w gminie Chrząstowice, która nie jest skanalizowana. Zadanie chcemy konsekwentnie realizować, bo po zmianie przepisów na samorządy gminne nakładane są obowiązki przeprowadzania kontroli, gdzie ścieki są odprowadzane. W ostatnim czasie rozbudowaliśmy także sieć wodociągową w Chrząstowicach. W okolicach ulicy Kotorskiej powstało kilkanaście nowych domów i mieszkań, w związku z czym pojawił się problem z dostawą wody. Z tego powodu zdecydowaliśmy się na rozbudowę sieci, co w sumie kosztowało 120 tysięcy złotych. Mamy nadzieję, że problem z dostawą wody zniknie. 

- Ważną inwestycję zakończono także w Suchym Borze.

- Tak, polegała ona na poprawie efektywności energetycznej świetlicy w Suchym Borze. W ramach tego zadania podobne prace będą wykonane także w budynku będącym siedzibą stacji Caritas w Dębiu. Jak już wspomnieliśmy, prace przy świetlicy w Suchym Borze zostały zakończone. Budynek został ocieplony, częściowo wymieniliśmy w nim stolarkę. Problemem był też przeciekający dach, dlatego poszycie zostało wymienione. Nie lada wyzwaniem było to, ze gmach jest wpisany do ewidencji zabytków, więc zadanie trzeba było wykonać tak, aby zachować jego historyczne walory. Świetlica ma też nowe ogrzewanie i w tej kwestii możemy pochwalić się pewnym novum. Zastosowaliśmy tam tzw. gazową pompę ciepła. To rozwiązanie zaproponowali nam pracownicy Politechniki Opolskiej. W ich opinii jest to bardziej efektywny system ogrzewania w porównaniu ze zwykłym kotłem gazowym. Podobne prace będą wykonane w przyszłym roku w Dębiu, z tą różnicą, że tam zamontowana zostanie pompa ciepła.

- Wiele pieniędzy zainwestowano także w budynki oświatowe.

- Przedszkole w Chrząstowicach zostało rozbudowane i ta inwestycja została oddana do użytku przed paroma miesiącami. Obecnie w placówce funkcjonują trzy pełne oddziały po 25 dzieciaków. Obłożenie jest stuprocentowe, a za chwilę może się okazać, że i to jest za mało. Trzeba też dodać, że w budynku mieszczą się trzy instytucje. (...)

Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 21 grudnia - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: kibickaTreść komentarza: Brawo ! Jesteśmy z Was dumni !Data dodania komentarza: 18.04.2024, 17:16Źródło komentarza: Dąbrowianki zakończyły sezonAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: małe dzieci do picia dostały cukier super organizatorzyData dodania komentarza: 19.03.2024, 18:36Źródło komentarza: Wiedzą jak zapobiegać pożaromAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: Czas przywrócić mokradła w Holandii, a także należy oddać morzu co morskie a osuszane non stop. Dość hipokryzji Polska ma zalać ziemie rolna u siebie co zaleją HolendrzyData dodania komentarza: 06.03.2024, 15:21Źródło komentarza: Mokradła w służbie ochrony klimatu i nas samych…Autor komentarza: Piotr michalskiTreść komentarza: Dlaczego Gmina Ozimek nie organizuje spotkania z jubilatami 50 lat MałżeństwaData dodania komentarza: 25.02.2024, 17:30Źródło komentarza: Świąteczne wydarzenia kulturalne w Gminie OzimekAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: a nie lepiej wpuścić Koleje Dolnośląskie na tą trasę? Zobaczcie, że KD w miarę dobrze sobie radząData dodania komentarza: 22.02.2024, 18:38Źródło komentarza: Czy wystarczy pieniędzy na nowe szynobusy?Autor komentarza: AntoniTreść komentarza: przecież dopłaty do produkcji rolnej to w dużym skrócie "łapówka" od unii europejskiej dla rolników aby siedzieli cicho - coś chyba brukselce poszło nie tak, że w całej unii rolnicy się jednoczą. Czy rolnicy spowodują upadek unii? Oby bo tzw. polityka klimatyczna to ściek bzdur i kłamstw.Data dodania komentarza: 08.02.2024, 03:59Źródło komentarza: To będzie długi protest
Reklama
News will be here
Reklama