Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 30 kwietnia 2025 22:54
Przeczytaj:
Reklama https://biletyna.pl/koncert/Wakacyjny-Koncert-Gwiazd/Opole?utm_source=uxev&utm_medium=affiliate&utm_campaign=shlink&utm_content=501843&fbclid=IwY2xjawJ4KRFleHRuA2FlbQIxMAABHkVENLrlKzHwpq-x4-Qr4eFnou4qIgYxovRefRDr797Mpy10DKee6uKZ5tzo_aem_-y59xwKUTvyE2mbLrjGiBQ
Reklama
Reklama https://www.bskrapkowice.pl/

Aby lepiej zrozumieć przyrodę

Mieszkańcy gminy biorą udział w ciekawej inicjatywie edukacyjnej pod nazwą „Naturalnie, że Dąbrowa”. Na realizację projektu pozyskano wsparcie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu. Od strony edukacyjnej w realizację zadania zaangażowali się przedstawiciele Nadleśnictwa Opole, Opolskiego Centrum Leczenia i Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Avi” oraz Opolskiego Towarzystwa Przyrodniczego.
Aby lepiej zrozumieć przyrodę

Źródło: gmina Dąbrowa

Spacerowali nocą po lesie 
Mieszkańców gminy zaproszono też do udziału w nocnym spacerze po lesie w Dąbrowie. Wzięło w nim udział prawie 200 osób. Ważnym punktem wydarzenia było wypuszczenie na wolność sowy, która przez dwa miesiące znajdowała się pod opieką Opolskiego Centrum Leczenia i Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Avi”. Następnie uczestnicy spaceru wyposażeni w latarki i odblaski wyruszyli do lasu. Towarzyszyli im pracownicy Nadleśnictwa Opola oraz prezes Opolskiego Towarzystwa Przyrodniczego Łukasz Berlik, którzy opowiadali o życiu zwierząt i ekosystemie leśnym. Można było też zobaczyć wyjątkowe okazy drzew. Leśna wyprawa zakończyła się ogniskiem ze wspólnym pieczeniem kiełbasek.

Edukacyjne spotkania oraz nocny spacer to nie koniec tego edukacyjnego przedsięwzięcia. W jego ramach przedstawiciele fundacji Avi oraz Nadleśnictwo Opole odwiedzają szkoły i przedszkola z terenu gminy Dąbrowa. Podczas spotkań opowiadają dzieciom o dzikich zwierzętach. 

Przedstawiciele gminy Dąbrowa podkreślają, że zielony kierunek rozwoju samorządu jest dla nich bardzo ważny. 

- Podejmujemy wiele działań służących ochronie naszej przyrody – tłumaczy wójt Katarzyna Gołębiowska-Jarek. - W żłobku, przedszkolach czy szkołach prowadzone są zajęcia i konkursy związane z ochroną środowiska naturalnego. Realizujemy różne projekty, których celem jest ochrona szeroko rozumianej bioróżnorodności. Sołectwa co roku w ramach budżetu przekazanego im z urzędu gminy przeznaczają część środków na pielęgnację terenów zielonych czy nowe nasadzenia. 

Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 19 października - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama