Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 11 maja 2024 21:05
Przeczytaj:
Reklama
Reklama https://www.cichontransport.eu/oferta.html
Reklama Senator RP Beniamin Godyla

Powrót do przeszłości

Jakie tajemnice skrywa zamek w Dąbrowie pod Opolem? Trwa pierwsza w historii inwentaryzacja ziemi wokół tego obiektu. Archeolodzy są zgodni co do tego, że pałac przed wiekami pełnił funkcję warowną.
Powrót do przeszłości

Badania archeologiczne potwierdzają też, że nieruchomość na przestrzeni czasu zmieniała swój kształt. Praktycznie każdy kolejny właściciel wprowadzał zmiany. Obiekt budowano bardzo szybko. Powstał w zaledwie dwa lata (1615-1617). Potem regularnie go przekształcano. Majętna rodzina Tschentschau-Mettich nie oszczędzała na kosztownych pracach. Mocno ugruntowany na Śląsku Opolskim pochodzący z Czech ród w początkach XVII wieku wdrażał wiele różnych działań budowlanych. 

Warto wspomnieć, że prowadzone wykopy odsłoniły przed archeologami gwałtowne obniżenie terenu znajdujące się nieopodal obiektu. Ten spadek nie był jednak naturalny. Prawdopodobnie celowo podcięto skarpę, tworząc w ten sposób coś na kształt fosy, która nadawała zamkowi dodatkowego obronnego charakteru. Na przestrzeni czasu z zamku budowla stała się pałacem. Fosa została zasypana. Utworzono także część parkową. Powierzchnia zabytkowego parku wynosi 20 ha. Obecnie obiekt uznawany za jedną z pereł Opolszczyzny przyciąga wzrok wielu turystów. 

 Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 5 października - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: kibickaTreść komentarza: Brawo ! Jesteśmy z Was dumni !Data dodania komentarza: 18.04.2024, 17:16Źródło komentarza: Dąbrowianki zakończyły sezonAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: małe dzieci do picia dostały cukier super organizatorzyData dodania komentarza: 19.03.2024, 18:36Źródło komentarza: Wiedzą jak zapobiegać pożaromAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: Czas przywrócić mokradła w Holandii, a także należy oddać morzu co morskie a osuszane non stop. Dość hipokryzji Polska ma zalać ziemie rolna u siebie co zaleją HolendrzyData dodania komentarza: 06.03.2024, 15:21Źródło komentarza: Mokradła w służbie ochrony klimatu i nas samych…Autor komentarza: Piotr michalskiTreść komentarza: Dlaczego Gmina Ozimek nie organizuje spotkania z jubilatami 50 lat MałżeństwaData dodania komentarza: 25.02.2024, 17:30Źródło komentarza: Świąteczne wydarzenia kulturalne w Gminie OzimekAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: a nie lepiej wpuścić Koleje Dolnośląskie na tą trasę? Zobaczcie, że KD w miarę dobrze sobie radząData dodania komentarza: 22.02.2024, 18:38Źródło komentarza: Czy wystarczy pieniędzy na nowe szynobusy?Autor komentarza: AntoniTreść komentarza: przecież dopłaty do produkcji rolnej to w dużym skrócie "łapówka" od unii europejskiej dla rolników aby siedzieli cicho - coś chyba brukselce poszło nie tak, że w całej unii rolnicy się jednoczą. Czy rolnicy spowodują upadek unii? Oby bo tzw. polityka klimatyczna to ściek bzdur i kłamstw.Data dodania komentarza: 08.02.2024, 03:59Źródło komentarza: To będzie długi protest
Reklama
Reklama