Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 13 maja 2024 12:11
Przeczytaj:
Reklama
Reklama https://www.bskrapkowice.pl/
Reklama APN PRACA

W Naroku zorganizowano wojskową grę terenową

Do Naroka oraz Dąbrowy przyjechało 11 grup rekonstrukcyjnych. Miłośnicy wojskowości postanowili przybliżyć mieszkańcom historię operacji „Market Garden” z 1944 roku. Gościem specjalnym była Helena Rajczuk, która opisała te wydarzenia w książce „Ostatni desant”. W sobotę 9 września odtworzono to wydarzenie w Naroku. Następnego dnia na terenie zamku w Dąbrowie można było zobaczyć żywe dioramy.
W Naroku zorganizowano wojskową grę terenową

Źródło: Stowarzyszenie „Dąbrowskie Skarby”

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie „Dąbrowskie Skarby” oraz grupę rekonstrukcyjną Pomerania 1945. Było też jedną z imprez, którą przeprowadzono w tym roku w ramach 50. urodzin gminy Dąbrowa.

- Jestem wieloletnim rekonstruktorem - wyjaśnia Dawid Dziarski z grupy Pomerania 1945. - Na teren gminy Dąbrowa trafiliśmy, szukając miejsc starć wojsk estońskich, które toczyły swoje bitwy na przełomie lutego oraz marca 1945 roku. W ramach manewrów odtworzyliśmy wycinek wydarzeń z bitwy o Nową Jamkę. Wspólnie z członkami Stowarzyszenia „Dąbrowskie Skarby” postanowiliśmy, że warto zrealizować jakiś większy rekonstrukcyjny event. Wybraliśmy operację „Market Garden”, ponieważ to ważna dla polskiej historii bitwa w dziejach II wojny światowej, a wydarzenia te chcieliśmy przybliżyć mieszkańcom gminy Dąbrowa. 

Na okoliczność inscenizacji na jeden dzień Narok stał się miejscowością Oosterbeek leżącą obok Arnhem w Holandii. Jak podkreślają organizatorzy, tę lokalizację wybrano ze względu na walory wsi, a więc tereny nadodrzańskie czy pałac w Naroku. Ten ostatni obiekt na czas rekonstrukcji pełnił rolę znanego hotelu Hartenstein z Oosterbeek. 

Przygotowania do przeprowadzenia tego wydarzenia trwały wiele miesięcy. Celem było wierne odtworzenie przebiegu operacji, co obejmowało m.in. zaplanowanie działań dla 11 grup rekonstrukcyjnych.

 Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 28 września - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: kibickaTreść komentarza: Brawo ! Jesteśmy z Was dumni !Data dodania komentarza: 18.04.2024, 17:16Źródło komentarza: Dąbrowianki zakończyły sezonAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: małe dzieci do picia dostały cukier super organizatorzyData dodania komentarza: 19.03.2024, 18:36Źródło komentarza: Wiedzą jak zapobiegać pożaromAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: Czas przywrócić mokradła w Holandii, a także należy oddać morzu co morskie a osuszane non stop. Dość hipokryzji Polska ma zalać ziemie rolna u siebie co zaleją HolendrzyData dodania komentarza: 06.03.2024, 15:21Źródło komentarza: Mokradła w służbie ochrony klimatu i nas samych…Autor komentarza: Piotr michalskiTreść komentarza: Dlaczego Gmina Ozimek nie organizuje spotkania z jubilatami 50 lat MałżeństwaData dodania komentarza: 25.02.2024, 17:30Źródło komentarza: Świąteczne wydarzenia kulturalne w Gminie OzimekAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: a nie lepiej wpuścić Koleje Dolnośląskie na tą trasę? Zobaczcie, że KD w miarę dobrze sobie radząData dodania komentarza: 22.02.2024, 18:38Źródło komentarza: Czy wystarczy pieniędzy na nowe szynobusy?Autor komentarza: AntoniTreść komentarza: przecież dopłaty do produkcji rolnej to w dużym skrócie "łapówka" od unii europejskiej dla rolników aby siedzieli cicho - coś chyba brukselce poszło nie tak, że w całej unii rolnicy się jednoczą. Czy rolnicy spowodują upadek unii? Oby bo tzw. polityka klimatyczna to ściek bzdur i kłamstw.Data dodania komentarza: 08.02.2024, 03:59Źródło komentarza: To będzie długi protest
Reklama
Reklama