Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 16 maja 2024 05:28
Przeczytaj:
Reklama
Reklama https://www.bskrapkowice.pl/
Reklama Senator RP Beniamin Godyla

Genetyka sądowa wchodzi do katedry

Jest duża szansa, że jeśli materiał genetyczny pobrany ze szczątków znajdujących się w opolskiej katedrze nie będzie uszkodzony, będzie można dowiedzieć się czegoś więcej o pochowanych tam ludziach.
Genetyka sądowa wchodzi do katedry

Źródło: Katedra Opolska

Zdaniem kierownika Zakładu Genetyki Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego dr. hab. Andrzeja Ossowskiego medycyna sądowa, a właściwie genetyka sądowa jest w stanie odpowiedzieć na wiele pytań, na które nie odpowiedzą ani archeologia, ani antropologia czy inne badania.

– Zaawansowana technologia  w genetyce pozwala nam w tej chwili na  ustalenie biopochodzenia czy pokrewieństwa pomiędzy osobnikami, które są tam pochowane i jaka jest ich linia rodowa, choć oczywiście rozpiętość czasowa jest duża, więc badania mogą być bardzo żmudne, co nie znaczy, że niemożliwe do zrekonstruowania,  tak jak chociażby było w przypadku króla Ryszarda III – przypomina dr hab. Andrzej Ossowski.

To tysiące godzin pracy polegającej między innymi na skanowaniu trójwymiarowym odnalezionych szczątków, następnie stworzeniu specjalnego modelu, który uwzględnia cechy fenotypowe, czyli wygląd. Na tej podstawie zostaje dokonana rekonstrukcja twarzy, a nawet całej postaci. 

– Nie jest to nic szczególnego, bowiem aktualnie pracujemy nad materiałem pochodzącym ze szczątków bitwy pod Grunwaldem czy ofiar mordu katyńskiego – przyznaje dr hab. Andrzej Ossowski.

Szczątki znalezione w katedrze zostały poddane badaniom antropologicznym, na dodatek w ostatnich tygodniach odkryto kolejny pochówek. Prowadząca badania archeolog dr Magdalena Przysiężna-Pizarska przypomniała, że przez miesiące badań znaleziono ogromną liczbę zabytków ruchomych, czyli przedmiotów związanych z tym miejscem począwszy od XIII wieku.

 Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w  aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 17 sierpnia - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: kibickaTreść komentarza: Brawo ! Jesteśmy z Was dumni !Data dodania komentarza: 18.04.2024, 17:16Źródło komentarza: Dąbrowianki zakończyły sezonAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: małe dzieci do picia dostały cukier super organizatorzyData dodania komentarza: 19.03.2024, 18:36Źródło komentarza: Wiedzą jak zapobiegać pożaromAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: Czas przywrócić mokradła w Holandii, a także należy oddać morzu co morskie a osuszane non stop. Dość hipokryzji Polska ma zalać ziemie rolna u siebie co zaleją HolendrzyData dodania komentarza: 06.03.2024, 15:21Źródło komentarza: Mokradła w służbie ochrony klimatu i nas samych…Autor komentarza: Piotr michalskiTreść komentarza: Dlaczego Gmina Ozimek nie organizuje spotkania z jubilatami 50 lat MałżeństwaData dodania komentarza: 25.02.2024, 17:30Źródło komentarza: Świąteczne wydarzenia kulturalne w Gminie OzimekAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: a nie lepiej wpuścić Koleje Dolnośląskie na tą trasę? Zobaczcie, że KD w miarę dobrze sobie radząData dodania komentarza: 22.02.2024, 18:38Źródło komentarza: Czy wystarczy pieniędzy na nowe szynobusy?Autor komentarza: AntoniTreść komentarza: przecież dopłaty do produkcji rolnej to w dużym skrócie "łapówka" od unii europejskiej dla rolników aby siedzieli cicho - coś chyba brukselce poszło nie tak, że w całej unii rolnicy się jednoczą. Czy rolnicy spowodują upadek unii? Oby bo tzw. polityka klimatyczna to ściek bzdur i kłamstw.Data dodania komentarza: 08.02.2024, 03:59Źródło komentarza: To będzie długi protest
Reklama
Reklama