Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 10 maja 2024 20:52
Przeczytaj:
Reklama
Reklama https://www.cichontransport.eu/oferta.html
Reklama APN PRACA

Jak Prószków został stolicą orkiestr dętych?

Prószkowska Parada Orkiestr Dętych od lat przyciąga miłośników muzyki. W tym roku odbędzie się już 13. edycja tej imprezy. Po tylu latach warto wrócić do jej korzeni i przypomnieć początki parady.
Jak Prószków został stolicą orkiestr dętych?

Organizatorem wydarzenia jest Ośrodek Kultury i Sportu w Prószkowie we współpracy z Urzędem Miejskim w Prószkowie. Pierwsza edycja imprezy odbyła się 27 czerwca 2009 roku.

- Pierwotnie wydarzenie miało mieć inną nazwę – wspomina dyrektor Ośrodka Kultury i Sportu w Prószkowie Mariusz Staniów. – 19 listopada 2008 roku odbyło się spotkanie robocze w tej sprawie. Na dokumentach z tego dnia znajduje się nazwa „Długa noc w Prószkowie”. Na imprezę miało się składać wiele różnych wydarzeń, a parada orkiestr miała być jedną z atrakcji. A jeśli chodzi o sam pomysł, to inspiracją okazał się wyjazd przedstawicieli gminy do niemieckiego miasta Dannersbach. Tam brali udział w paradzie orkiestr dętych. Ze względu na górzyste ukształtowanie terenu, występy odbywały się na trzech wysokościach. 

W pierwszej Paradzie Orkiestr Dętych wzięło udział dziewięć grup artystycznych, w tym dwie grupy z zagranicy. Podczas wydarzenia wystąpili: Gminna Orkiestra Dęta Prószków, Bialska Orkiestra Dęta, Orkiestra Dęta z Łowkowic, Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Głogówka, Orkiestra Dęta KWK „Sośnica” z Gliwic, Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Kaprys” ze Źlinic, Orkiestra Dęta Górażdże Cement SA, Rückerser Dorfmusikanten z Hünfeld oraz Orkiestra Dęta Moravska Veselka z Sušic u Přerova (Czechy). Koncerty odbywały się na rynku, przed zamkiem Prószkowskich oraz w parku za Ośrodkiem Kultury i Sportu w Prószkowie. Parada zakończyła się niezwykłym akcentem muzycznym, czyli zagraniem „Ody do radości” przez wszystkie orkiestry dęte. 

Przedstawiciele Ośrodka Kultury i Sportu w Prószkowie przyznają, że przeprowadzenie parady orkiestr dętych to duże wyzwanie logistyczne. 

- Planowanie imprezy to długotrwały proces – wyjaśnia Mariusz Staniów. – Orkiestry planują udział w wydarzeniach z dużym wyprzedzeniem. Pod koniec aktualnie trwającego roku powstaje kalendarz na kolejne 12 miesięcy. Dużo czasu potrzebne jest też na załatwienie wymaganych zgód i zabezpieczenie imprezy. Generalnie staramy się działać tak, aby do lutego każdego roku mieć zaplanowane logistycznie wydarzenia. 

Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 22 czerwca - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: kibickaTreść komentarza: Brawo ! Jesteśmy z Was dumni !Data dodania komentarza: 18.04.2024, 17:16Źródło komentarza: Dąbrowianki zakończyły sezonAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: małe dzieci do picia dostały cukier super organizatorzyData dodania komentarza: 19.03.2024, 18:36Źródło komentarza: Wiedzą jak zapobiegać pożaromAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: Czas przywrócić mokradła w Holandii, a także należy oddać morzu co morskie a osuszane non stop. Dość hipokryzji Polska ma zalać ziemie rolna u siebie co zaleją HolendrzyData dodania komentarza: 06.03.2024, 15:21Źródło komentarza: Mokradła w służbie ochrony klimatu i nas samych…Autor komentarza: Piotr michalskiTreść komentarza: Dlaczego Gmina Ozimek nie organizuje spotkania z jubilatami 50 lat MałżeństwaData dodania komentarza: 25.02.2024, 17:30Źródło komentarza: Świąteczne wydarzenia kulturalne w Gminie OzimekAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: a nie lepiej wpuścić Koleje Dolnośląskie na tą trasę? Zobaczcie, że KD w miarę dobrze sobie radząData dodania komentarza: 22.02.2024, 18:38Źródło komentarza: Czy wystarczy pieniędzy na nowe szynobusy?Autor komentarza: AntoniTreść komentarza: przecież dopłaty do produkcji rolnej to w dużym skrócie "łapówka" od unii europejskiej dla rolników aby siedzieli cicho - coś chyba brukselce poszło nie tak, że w całej unii rolnicy się jednoczą. Czy rolnicy spowodują upadek unii? Oby bo tzw. polityka klimatyczna to ściek bzdur i kłamstw.Data dodania komentarza: 08.02.2024, 03:59Źródło komentarza: To będzie długi protest
Reklama
Reklama