Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 17:46
Przeczytaj:
Reklama
Reklama https://www.bskrapkowice.pl/
Reklama Senator RP Beniamin Godyla

Moda na rękodzielnictwo

W Publicznej Szkole Podstawowej w Prószkowie coraz częściej na korytarzach można spotkać uczniów, którzy w rękach trzymają nie telefony komórkowe, a szydełka. W ich plecakach można też znaleźć różnego rodzaju włóczki. Osobami, dzięki którym udało się im przyswoić rękodzielnicze umiejętności, są nauczycielki pracujące w tej placówce.
Moda na rękodzielnictwo

Źródło: Katarzyna Nocoń

Elżbieta Tokarska-Wydrych jest nauczycielką języka polskiego i wychowawczynią klasy Va. Od lat interesuje się szydełkowaniem i robieniem na drutach. Pandemia była czasem, gdy zintensyfikowała swoje rękodzielnicze działania. Robiła na szydełku różne rzeczy, ale najwięcej powstało w tym okresie czapek.

- Rękodzieło pomaga wyciszyć się i jest formą miłego spędzenia wolnego czasu – mówi nauczycielka. - Gdy dzieło jest skończone, pojawia się satysfakcja. A to wzmacnia poczucie własnej wartości i dodaje pewności siebie. Pomyślałam, że może warto spróbować zainteresować szydełkowaniem uczniów z mojej klasy.

Jak się okazało, ten pomysł był strzałem w dziesiątkę. Uczennicom nie tylko z klas Va i VI przypadł do gustu ten rodzaj rękodzielnictwa. Zaczynano od nauki podstawowych ściegów i tworzenia najprostszych wzorów. Aktualnie wykonują już torebki, serwetki, ozdoby czy kamizelki. Są też osoby, które uczą się robienia na drutach. Nauczycielka z prószkowskiej podstawówki przyznaje, że stara się w miarę możliwości systematycznie spotykać z uczennicami, które chcą szlifować umiejętności szydełkowania. 

- Dla dzieci robótki ręczne są szczególnie rozwijające, atrakcyjne i odciągające od przysłowiowego telefonu komórkowego – tłumaczy Elżbieta Tokarska-Wydrych. – To także okazja, aby poznać uczennice naszej szkoły od innej strony.

Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 13 kwietnia - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: kibickaTreść komentarza: Brawo ! Jesteśmy z Was dumni !Data dodania komentarza: 18.04.2024, 17:16Źródło komentarza: Dąbrowianki zakończyły sezonAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: małe dzieci do picia dostały cukier super organizatorzyData dodania komentarza: 19.03.2024, 18:36Źródło komentarza: Wiedzą jak zapobiegać pożaromAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: Czas przywrócić mokradła w Holandii, a także należy oddać morzu co morskie a osuszane non stop. Dość hipokryzji Polska ma zalać ziemie rolna u siebie co zaleją HolendrzyData dodania komentarza: 06.03.2024, 15:21Źródło komentarza: Mokradła w służbie ochrony klimatu i nas samych…Autor komentarza: Piotr michalskiTreść komentarza: Dlaczego Gmina Ozimek nie organizuje spotkania z jubilatami 50 lat MałżeństwaData dodania komentarza: 25.02.2024, 17:30Źródło komentarza: Świąteczne wydarzenia kulturalne w Gminie OzimekAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: a nie lepiej wpuścić Koleje Dolnośląskie na tą trasę? Zobaczcie, że KD w miarę dobrze sobie radząData dodania komentarza: 22.02.2024, 18:38Źródło komentarza: Czy wystarczy pieniędzy na nowe szynobusy?Autor komentarza: AntoniTreść komentarza: przecież dopłaty do produkcji rolnej to w dużym skrócie "łapówka" od unii europejskiej dla rolników aby siedzieli cicho - coś chyba brukselce poszło nie tak, że w całej unii rolnicy się jednoczą. Czy rolnicy spowodują upadek unii? Oby bo tzw. polityka klimatyczna to ściek bzdur i kłamstw.Data dodania komentarza: 08.02.2024, 03:59Źródło komentarza: To będzie długi protest
Reklama
Reklama