Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 16 maja 2024 23:36
Przeczytaj:
Reklama
Reklama https://www.bskrapkowice.pl/
Reklama APN PRACA

Pomagaliśmy i pomagać będziemy

Z Joanną Kasprzak-Dżyberti, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Suchy Bór, rozmawia Michał Mandola.
Pomagaliśmy i pomagać będziemy

Źródło: Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Suchy Bór

- Minął rok od wybuchu wojny w Ukrainie. Polacy masowo zaangażowali się w pomoc humanitarną dla uchodźców zza wschodniej granicy. Również Pani podjęła się tego szlachetnego dzieła. Na czym polegała ta pomoc? Czy można oszacować, ilu ludziom udało się pomóc?

- Przede wszystkim pomoc uchodźcom niosło bardzo wiele osób z Suchego Boru, nie tylko ja osobiście. Mogę powiedzieć z całą odpowiedzialnością o masowej akcji pomocy. W Suchym Borze mieszka na stałe około 1000 osób, w szczytowym momencie uchodźców z Ukrainy było 120-130 osób, czyli ponad 10% całej populacji naszej wsi. Najważniejszym punktem pomocy jest ośrodek wypoczynkowy, gdzie na stałe mieszka obecnie około 80 osób, głównie kobiet z dziećmi. Wiele osób mieszkało i mieszka nadal w prywatnych domach. Jako stowarzyszenie od samego początku działaliśmy bardzo aktywnie, od zbiórek żywności, ubrań, kosmetyków, po zbiórkę rowerów. Dzięki akcji zbierania rowerów wśród naszych mieszkańców udało nam się przekazać około 20 jednośladów, które naprawili społecznie koledzy ze Stowarzyszenia Rowerowego Piasta Opole. 

- Na czym jeszcze ta pomoc polegała?

- Nasi mieszkańcy pomagali w podstawowych sprawach, jak zapisywanie dzieci do szkół i przedszkoli, załatwianie wizyt u lekarza czy też składanie wniosków o świadczenia rodzinne. Koleżanki z Ukrainy rzadko posługiwały się językiem polskim, więc musieliśmy pomóc pokonać barierę językową w załatwianiu spraw urzędowych, formalnych. Pomagaliśmy też prawnie – zaprzyjaźnieni z nami prawnicy załatwiali sprawy w sądzie rodzinnym, przekazywaliśmy też dokumenty do tłumaczeń.

- Pomagaliście też dzieciom i młodzieży…

Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 6 kwietnia - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: kibickaTreść komentarza: Brawo ! Jesteśmy z Was dumni !Data dodania komentarza: 18.04.2024, 17:16Źródło komentarza: Dąbrowianki zakończyły sezonAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: małe dzieci do picia dostały cukier super organizatorzyData dodania komentarza: 19.03.2024, 18:36Źródło komentarza: Wiedzą jak zapobiegać pożaromAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: Czas przywrócić mokradła w Holandii, a także należy oddać morzu co morskie a osuszane non stop. Dość hipokryzji Polska ma zalać ziemie rolna u siebie co zaleją HolendrzyData dodania komentarza: 06.03.2024, 15:21Źródło komentarza: Mokradła w służbie ochrony klimatu i nas samych…Autor komentarza: Piotr michalskiTreść komentarza: Dlaczego Gmina Ozimek nie organizuje spotkania z jubilatami 50 lat MałżeństwaData dodania komentarza: 25.02.2024, 17:30Źródło komentarza: Świąteczne wydarzenia kulturalne w Gminie OzimekAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: a nie lepiej wpuścić Koleje Dolnośląskie na tą trasę? Zobaczcie, że KD w miarę dobrze sobie radząData dodania komentarza: 22.02.2024, 18:38Źródło komentarza: Czy wystarczy pieniędzy na nowe szynobusy?Autor komentarza: AntoniTreść komentarza: przecież dopłaty do produkcji rolnej to w dużym skrócie "łapówka" od unii europejskiej dla rolników aby siedzieli cicho - coś chyba brukselce poszło nie tak, że w całej unii rolnicy się jednoczą. Czy rolnicy spowodują upadek unii? Oby bo tzw. polityka klimatyczna to ściek bzdur i kłamstw.Data dodania komentarza: 08.02.2024, 03:59Źródło komentarza: To będzie długi protest
Reklama
Reklama