Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 15 lipca 2025 15:15
Przeczytaj:
Reklama https://biletyna.pl/koncert/Wakacyjny-Koncert-Gwiazd/Opole?utm_source=uxev&utm_medium=affiliate&utm_campaign=shlink&utm_content=501843&fbclid=IwY2xjawJ4KRFleHRuA2FlbQIxMAABHkVENLrlKzHwpq-x4-Qr4eFnou4qIgYxovRefRDr797Mpy10DKee6uKZ5tzo_aem_-y59xwKUTvyE2mbLrjGiBQ
Reklama https://www.instagram.com/pani.prowadzaca/

Czy skończy się lęk przed wielką wodą?

Prace związane z przebudową polderu Żelazna powinny zakończyć się do grudnia 2023 roku. Niestety kilka miesięcy temu Wody Polskie w Gliwicach niespodziewanie zerwały kontrakt z wykonawcą inwestycji. Mieszkańcy nadodrzańskich terenów pomimo zapewnień ze strony inwestora obawiają się, czy przedsięwzięcie zostanie zrealizowane na czas. Pojawiają się też pytania o możliwość utraty unijnego dofinansowania na ten cel.
Czy skończy się lęk przed wielką wodą?

Warto przypomnieć, że polder Żelazna powstał przed 1939 rokiem. Od dawna wymagał przeprojektowania i przebudowy, aby zapewnić ochronę przed powodziami od strony rzeki Odry. Szczególnie chodzi o zabezpieczenie terenu specjalnej strefy ekonomicznej w Opolu, obszarów zamieszkałych przy ul. Partyzanckiej oraz terenu obwodnicy północnej miasta Opola. Wyremontowany polder ma skutecznie chronić przed wodą takie obszary jak: dzielnica Opole-Sławice, wsie gminy Dąbrowa (Żelazna, Niewodniki, Narok), a także okolice elektrowni Opole. Przebudowa obiektu zwiększy jego powierzchnię z obecnych 200 ha do 400 ha i pojemność do ok. 10 mln m3. Długość obwałowań polderu wyniesie ponad 15 km. Inwestycja pozwoli na pełną kontrolę sterowania przepływem w sytuacji wezbrania.

W grudniu 2020 roku została podpisana umowa na wykonanie prac budowlanych związanych z przebudową polderu. Była to jedna z najbardziej wyczekiwanych od wielu lat inwestycji, jeśli chodzi o zabezpieczenia przeciwpowodziowe województwa opolskiego. Termin zakończenia inwestycji zaplanowano na 2023 rok. W trakcie realizacji zadania pojawiły się poważne utrudnienia, których nie przewidział inwestor. Problem pojawił się podczas budowy wałów. Wiosną zeszłego roku wykonawca inwestycji, czyli firma ETP, oczekiwała zwiększenia wartości kontraktu. Jako przyczynę podano rosnące ceny i koszty działalności. Z kolei Wody Polskie zwracały uwagę na brak możliwości ukończenia części inwestycji przez wykonawcę w założonym terminie. Skończyło się na tym, że na początku października rozwiązano umowę z wykonawcą. Kolejne miesiące upłynęły na zabezpieczeniu oraz inwentaryzacji tego, co do czasu zerwania kontraktu zrealizowała firma ETP.

Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 16 marca - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MarekTreść komentarza: W którym roku wybudowano kościół protestancki a kiedy spłonąłData dodania komentarza: 29.06.2025, 16:39Źródło komentarza: Z historii niemodlińskich kościołówAutor komentarza: EwaldTreść komentarza: W ogole o. Tym nir wiedziałem. Ciekawe czy faktycznie jest oszczędne.Data dodania komentarza: 27.06.2025, 12:07Źródło komentarza: Przemysłowe kotły parowe, sprawdź ofertę Babcock WansonAutor komentarza: Jak wyżejTreść komentarza: Dziś będąc na działce nie idzie wytrzymać smrud jest taki że gryzie w oczy.Proszę zrobić porządek z tą firmą drzewną bo śmierdzi nieustannie co wekend, przeważnie w niedzielę nie idzie okna w domu otworzyć ten smrud się unosi na parę kilometrów to jest nie normalne że by tak ludzi truć jakąś chemią .Data dodania komentarza: 21.06.2025, 22:52Źródło komentarza: Mają dosyć smroduAutor komentarza: OlaTreść komentarza: https://zrzutka.pl/588hsdData dodania komentarza: 19.06.2025, 15:00Źródło komentarza: Mażoretki „Seniorita” z Dobrzenia Wielkiego znów Mistrzyniami Polski – teraz walczą o wyjazd na Mistrzostwa Europy!Autor komentarza: RajmundTreść komentarza: bardzo dobrze, o to chodzi, dziękujemy za takie dobre infomrajcjeData dodania komentarza: 17.06.2025, 12:59Źródło komentarza: Wyższe limity dorabiania dla rencistów i wcześniejszych emerytówAutor komentarza: NoNieWiemTreść komentarza: Artykuł trochę idealizuje rzeczywistość. W praktyce biurowej wiele rzeczy wygląda zupełnie inaczej niż w szkolnym zeszycie, a programy księgowe robią większość pracy za człowieka.Data dodania komentarza: 29.05.2025, 15:53Źródło komentarza: Szkolne zeszyty z rachunkowości a rzeczywistość księgowa w biurze rachunkowym
Reklama
Reklama