Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 30 kwietnia 2025 11:24
Przeczytaj:
Reklama https://biletyna.pl/koncert/Wakacyjny-Koncert-Gwiazd/Opole?utm_source=uxev&utm_medium=affiliate&utm_campaign=shlink&utm_content=501843&fbclid=IwY2xjawJ4KRFleHRuA2FlbQIxMAABHkVENLrlKzHwpq-x4-Qr4eFnou4qIgYxovRefRDr797Mpy10DKee6uKZ5tzo_aem_-y59xwKUTvyE2mbLrjGiBQ
Reklama
Reklama https://www.wirtualnaprosperita.pl/

Świńska grypa nie taka straszna

W lutym w związku z poszerzeniem stref afrykańskiego pomoru świń ukazało się rozporządzenie unijne ustanawiające szczególne środki zwalczania tej choroby. Dla części powiatu opolskiego wyznaczono strefę różową (strefa II), która objęła teren gmin Dąbrowa, Dobrzeń Wielki oraz Popielów. Natomiast Komprachcice, Łubniany, Murów, Niemodlin, Tułowice oraz miasto Opole trafiły do strefy niebieskiej (strefa I). Wyznaczono je w oparciu o występujące ogniska ASF stwierdzone u dzików w sąsiednim powiecie.
Świńska grypa nie taka straszna

Afrykański pomór świń (african swine fever - ASF) to groźna, zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa świń domowych, świniodzików oraz dzików. W przypadku wystąpienia ASF w stadzie hodowlanym dochodzi do dużych spadków w produkcji.  Zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt. Zdarza się, że ich śmiertelność sięga nawet 100%. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia.

- Wystąpienie ASF skutkuje przede wszystkim narażeniem na olbrzymie straty finansowe – mówi powiatowy lekarz weterynarii w Opolu Jakub Nakonieczny. –  Bardzo ważną rolę w szybkim wykryciu i ostatecznie zwalczaniu ognisk ASF odgrywa szybka reakcja hodowców i lekarzy weterynarii. Tym bardziej, że choroba potrafi się szybko rozprzestrzeniać. Właściciel gospodarstwa, który zauważył, że świnie wykazują typowe dla tej choroby objawy, powinien jak najszybciej zgłosić ten fakt powiatowemu lekarzowi weterynarii.

Aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się choroby, Unia Europejska wprowadziła podział na strefy, które oznaczono kolorami: niebieskim, różowym oraz czerwonym. Aktualnie „zabarwione” jest około 90% powierzchni całego kraju. Przynależność do konkretnej strefy jest związana z obostrzeniami oraz spełnieniem dodatkowych formalności niezbędnych przy sprzedaży świń. Kolor niebieski oznacza, że na danym terenie nie stwierdzono przypadków choroby u dzików, różowy - że wykryto ASF u dzika. Zakwalifikowanie gminy do strefy czerwonej oznacza, że na tym terenie choroba zaatakowała świnie.

Szczegóły w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 17 marca - e-wydanie dostępne tutaj. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAdvertisement
ReklamaAdvertisement
Reklama