Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 10 maja 2024 03:13
Przeczytaj:
Reklama
Reklama https://www.cichontransport.eu/oferta.html
Reklama APN PRACA

Przyjaciele z Ukrainy z wizytą w powiecie opolskim

Przyjechali, aby podziękować, powiedzieć, jak wygląda sytuacja i jak zmieniło się ich życie, ale też prosić o to, żeby ich los nie pozostawał nam obojętny. Kilkunastoosobowa grupa samorządowców z powiatu kałuskiego na Ukrainie na czele ze starostą Michajło Ławrivem gościła w powiecie opolskim.
Przyjaciele z Ukrainy z wizytą w powiecie opolskim

Do Opola przyjechali na zaproszenie zarządu powiatu opolskiego. Zwiedzali miasto, siedzibę starostwa, a także zespoły szkół w Tułowicach i Prószkowie, gdzie byli podejmowani przez dyrektorów Adama Sinickiego i Dariusza Sobkowa i spotkali się z uczniami z Ukrainy. Starosta Henryk Lakwa pokazał im, jak funkcjonuje prószkowski DPS, oprowadzając jednocześnie po Zamku Prószkowskich, którego historię zna jak nikt inny. Samorządowcy z Ukrainy, szczególnie ci, którzy przebywali tu po raz pierwszy, byli ciekawi kwestii związanych z opieką nad seniorami, oświatą czy administracją. Mieli też możliwość odetchnąć od życia w cieniu wojny. Ich powiat znajduje się poza linią frontu, ale w każdej chwili są narażeni na atak rosyjskich rakiet. SMS-y z informacjami o alarmach przeciwlotniczych z ich centrum bezpieczeństwa (jak nasze Rządowe Centrum Bezpieczeństwa) to już dla nich codzienność.

– Najpierw był strach – mówili o początkach wojny goście z Ukrainy. – Ale ten strach szybko minął. Teraz jest gniew i wiara w zwycięstwo.

Zwyciężymy – to słowo nie schodziło im z ust. Wielu mężczyzn z powiatu kałuskiego walczy na froncie. Ci, którzy zostają, pracują w instytucjach i firmach, które muszą działać, koordynują pomoc, jeżdżą z transportami. Syn jednego z gości, dyrektora szkoły, walczy na froncie. Od początku wojny codziennie na prośbę rodziców wysyła im wieczorem SMS. Na początku umierali z niepokoju w oczekiwaniu na sygnał telefonu. Myśleli, że nie przywykną. Przywykli, a niepokój zastępują absolutną wiarą, że już niebawem, po zwycięstwie, syn wróci cały i zdrowy do domu.

Szczegóły w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 3 listopada - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: kibickaTreść komentarza: Brawo ! Jesteśmy z Was dumni !Data dodania komentarza: 18.04.2024, 17:16Źródło komentarza: Dąbrowianki zakończyły sezonAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: małe dzieci do picia dostały cukier super organizatorzyData dodania komentarza: 19.03.2024, 18:36Źródło komentarza: Wiedzą jak zapobiegać pożaromAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: Czas przywrócić mokradła w Holandii, a także należy oddać morzu co morskie a osuszane non stop. Dość hipokryzji Polska ma zalać ziemie rolna u siebie co zaleją HolendrzyData dodania komentarza: 06.03.2024, 15:21Źródło komentarza: Mokradła w służbie ochrony klimatu i nas samych…Autor komentarza: Piotr michalskiTreść komentarza: Dlaczego Gmina Ozimek nie organizuje spotkania z jubilatami 50 lat MałżeństwaData dodania komentarza: 25.02.2024, 17:30Źródło komentarza: Świąteczne wydarzenia kulturalne w Gminie OzimekAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: a nie lepiej wpuścić Koleje Dolnośląskie na tą trasę? Zobaczcie, że KD w miarę dobrze sobie radząData dodania komentarza: 22.02.2024, 18:38Źródło komentarza: Czy wystarczy pieniędzy na nowe szynobusy?Autor komentarza: AntoniTreść komentarza: przecież dopłaty do produkcji rolnej to w dużym skrócie "łapówka" od unii europejskiej dla rolników aby siedzieli cicho - coś chyba brukselce poszło nie tak, że w całej unii rolnicy się jednoczą. Czy rolnicy spowodują upadek unii? Oby bo tzw. polityka klimatyczna to ściek bzdur i kłamstw.Data dodania komentarza: 08.02.2024, 03:59Źródło komentarza: To będzie długi protest
Reklama
Reklama