Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 9 maja 2024 03:22
Przeczytaj:
Reklama
Reklama https://www.bskrapkowice.pl/
Reklama Senator RP Beniamin Godyla

Reaktywowali tradycję

Gminny Ośrodek Kultury w Tarnowie Opolskim zakończył projekt  „Etno – tradycja – reaktywacja” dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2022.
Reaktywowali tradycję

Celem realizowanych działań była ochrona i popularyzacja zanikających dziedzin rękodzieła ludowego oraz promocja charakterystycznego wzoru kwiatowego wywodzącego się z folkloru opolskiego. Projekt miał także pokazać nowe zastosowanie starych wzorów ludowych, ukazać ich wyjątkowość i piękno, wskazać, jak w nowatorski sposób można je wykorzystywać w połączeniu ze współczesnymi technikami. 

Działania projektowe trwały od maja do września br. Odbywały się we wszystkich placówkach GOK-u oraz w Warsztacie Terapii Zajęciowej Fundacji Dom. W tematykę projektu wprowadzała uczestników warsztatów każdorazowo twórczyni ludowa podczas pogadanek na temat wzornictwa charakterystycznego dla Śląska Opolskiego. Następnie uzbrojeni w teoretyczną wiedzę słuchacze przystępowali do zajęć praktycznych, w trakcie których uczyli się haftu płaskiego i szydełkowania. Podczas 36 spotkań poznawali podstawowe techniki, sploty i ściegi. Dowiedzieli się, jak zaplanować wzór, dobierać materiały i narzędzia oraz czytać schematy robótkowe. Wydziergali oryginalne serwetki, bransoletki, kwiatowe broszki czy elementy galanterii. Efekty końcowe to „wyczarowane” igłą i nicią prawdziwe cudeńka: serwetki, bieżniki, ekologiczne torby na zakupy, makatki, poszewki na poduszki, itp. W efekcie działań projektowych powstał zbiór wyjątkowych przedmiotów użytkowych i dekoracyjnych. 

Prace te wraz z fotografiami dokumentującymi przebieg projektu można podziwiać na wystawie w minigalerii GOK-u. Bezpłatnie można także nabyć pocztówkę, na której znalazło się rękodzieło wykonane przez uczestników projektu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: kibickaTreść komentarza: Brawo ! Jesteśmy z Was dumni !Data dodania komentarza: 18.04.2024, 17:16Źródło komentarza: Dąbrowianki zakończyły sezonAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: małe dzieci do picia dostały cukier super organizatorzyData dodania komentarza: 19.03.2024, 18:36Źródło komentarza: Wiedzą jak zapobiegać pożaromAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: Czas przywrócić mokradła w Holandii, a także należy oddać morzu co morskie a osuszane non stop. Dość hipokryzji Polska ma zalać ziemie rolna u siebie co zaleją HolendrzyData dodania komentarza: 06.03.2024, 15:21Źródło komentarza: Mokradła w służbie ochrony klimatu i nas samych…Autor komentarza: Piotr michalskiTreść komentarza: Dlaczego Gmina Ozimek nie organizuje spotkania z jubilatami 50 lat MałżeństwaData dodania komentarza: 25.02.2024, 17:30Źródło komentarza: Świąteczne wydarzenia kulturalne w Gminie OzimekAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: a nie lepiej wpuścić Koleje Dolnośląskie na tą trasę? Zobaczcie, że KD w miarę dobrze sobie radząData dodania komentarza: 22.02.2024, 18:38Źródło komentarza: Czy wystarczy pieniędzy na nowe szynobusy?Autor komentarza: AntoniTreść komentarza: przecież dopłaty do produkcji rolnej to w dużym skrócie "łapówka" od unii europejskiej dla rolników aby siedzieli cicho - coś chyba brukselce poszło nie tak, że w całej unii rolnicy się jednoczą. Czy rolnicy spowodują upadek unii? Oby bo tzw. polityka klimatyczna to ściek bzdur i kłamstw.Data dodania komentarza: 08.02.2024, 03:59Źródło komentarza: To będzie długi protest
Reklama
Reklama