Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 9 maja 2024 15:26
Przeczytaj:
Reklama
Reklama https://www.bskrapkowice.pl/
Reklama Senator RP Beniamin Godyla

Mieszkańcy chcą dopłat i kanalizacji

Tarnowska rada gminy rozpatrzyła petycję z Raszowej, w której mieszkańcy żądają zmiany polityki cenowej związanej z odbiorem nieczystości ciekłych. Radni i urzędnicy analizują, czy możliwe byłoby wprowadzenie dopłat. Pojawił się też pomysł budowy modułowej oczyszczalni obsługującej dwie miejscowości.
Mieszkańcy chcą dopłat i kanalizacji
zdjęcie poglądowe

Źródło: freepik.com

Problem z wysokimi cenami za opróżnianie szamb nie jest nowy. Pisaliśmy o nim szeroko w wydaniu z lipca br. („Śmierdzący problem”). Już wiosną wpłynęły bowiem pierwsze petycje w tej sprawie - mieszkańców Raszowej i mieszkańców Walidróg z żądaniem dopłat – pisma nie zostały jednak wtedy skierowane do komisji skarg i petycji z powodu braków formalnych. Potem na sesji 27 czerwca zjawiła się z postulatami delegacja z ulicy Norwida (nieskanalizowanej) z Tarnowa Opolskiego. Temat powrócił ponownie na sesji 26 września wraz z uzupełnioną petycją z Raszowej z 12 lipca. Pismo było wnikliwie analizowane i ostatecznie radni jednogłośnie uznali je za zasadne – ale tylko „częściowo”. Przynajmniej póki co. Sprawa jest bowiem rozwojowa.

Jak można wyczytać w uzasadnieniu podjętej uchwały, powodem złożenia petycji była drastyczna podwyżka opłaty za wywóz nieczystości. Autorzy petycji podkreślają, że różnica w opłatach pomiędzy tymi, jakie oni muszą ponosić a mieszkańcami gminy, którzy płacą za odbiór kanalizacji, jest „niesprawiedliwa i nie powinni ponosić wyższych kosztów za odbiór ścieków tylko dlatego, że gmina dotychczas nie doprowadziła do budowy kanalizacji, choć od lat takiej budowy się domagają”.

Zanim petycja została poddana pod głosowanie, rozpatrywana była przez komisję skarg, wniosków i petycji, która  zwróciła się o wyjaśnienia do prezesa Spółki Park Technologiczno-Innowacyjny Szymona Przybyłko, a także wójta Krzysztofa Mutza oraz zastępcy Magdaleny Chudowskiej.

Szczegóły w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 13 października - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: kibickaTreść komentarza: Brawo ! Jesteśmy z Was dumni !Data dodania komentarza: 18.04.2024, 17:16Źródło komentarza: Dąbrowianki zakończyły sezonAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: małe dzieci do picia dostały cukier super organizatorzyData dodania komentarza: 19.03.2024, 18:36Źródło komentarza: Wiedzą jak zapobiegać pożaromAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: Czas przywrócić mokradła w Holandii, a także należy oddać morzu co morskie a osuszane non stop. Dość hipokryzji Polska ma zalać ziemie rolna u siebie co zaleją HolendrzyData dodania komentarza: 06.03.2024, 15:21Źródło komentarza: Mokradła w służbie ochrony klimatu i nas samych…Autor komentarza: Piotr michalskiTreść komentarza: Dlaczego Gmina Ozimek nie organizuje spotkania z jubilatami 50 lat MałżeństwaData dodania komentarza: 25.02.2024, 17:30Źródło komentarza: Świąteczne wydarzenia kulturalne w Gminie OzimekAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: a nie lepiej wpuścić Koleje Dolnośląskie na tą trasę? Zobaczcie, że KD w miarę dobrze sobie radząData dodania komentarza: 22.02.2024, 18:38Źródło komentarza: Czy wystarczy pieniędzy na nowe szynobusy?Autor komentarza: AntoniTreść komentarza: przecież dopłaty do produkcji rolnej to w dużym skrócie "łapówka" od unii europejskiej dla rolników aby siedzieli cicho - coś chyba brukselce poszło nie tak, że w całej unii rolnicy się jednoczą. Czy rolnicy spowodują upadek unii? Oby bo tzw. polityka klimatyczna to ściek bzdur i kłamstw.Data dodania komentarza: 08.02.2024, 03:59Źródło komentarza: To będzie długi protest
Reklama
Reklama