Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 00:27
Przeczytaj:
Reklama
Reklama https://www.bskrapkowice.pl/
Reklama Senator RP Beniamin Godyla

Muzyka łączy ludzi

Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim od lat organizuje koncerty prezentujące kulturę mniejszości niemieckiej i działalność zespołów kulturalnych. Również w tym roku odbyły się cztery koncerty pod nazwą „Koncerty powiatowe - Prezentacja grup artystycznych”, podczas których zaprezentowano muzykę niemiecką oraz grupy kulturalne i gwiazdy mniejszości niemieckiej. Koncerty odbywały się w różnych powiatach województwa, aby jak najwięcej członków mniejszości i mieszkańców województwa mogło je zobaczyć. Każdy koncert trwał co najmniej godzinę i był urozmaicony dzięki dwujęzycznej - polsko-niemieckiej moderacji.
Muzyka łączy ludzi

Ze względu na wciąż niestabilną sytuację epidemiologiczną wszystkie koncerty były transmitowane on-line w mediach społecznościowych. Każdy z zainteresowanych mógł przyjść na koncert lub zobaczyć go w mediach społecznościowych. 

Pierwszy koncert odbył się w Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji w Zakrzowie. Tam można było usłyszeć głównie muzykę rozrywkową. Wystąpili między innymi Młodzieżowa Orkiestra Dęta Pawłowiczki, zespół wokalny Gwiazdeczki, zespół wokalny Rosensommer, grupa mażoretek Rytm i solista Arnold Kocurek, a gwiazdą wieczoru była Andrea Rischka. Moderatorem koncertu była Joanna Wicher. 

Kolejny koncert miał miejsce w pałacu w Rozkochowie, gdzie chór mniejszości niemieckiej Brosci Chorus wprowadził publiczność w atmosferę klasyczną, która była przewodnim tematem koncertu. Gwiazdy wieczoru, czyli duet operowy Agnieszka i David Stoklosa wraz z kwartetem smyczkowym w składzie Martyna Magosz (violine), Marta Linek (violine), Paulina Świerczek (viola), Marta Rasztar (violoncello), porwały słuchaczy muzyką poważną. Z kolei moderatorka Zuzanna Herud zadbała o profesjonalne poprowadzenie drugiego koncertu powiatowego.  

Trzeci z koncertów odbył się w Chrząstowicach, w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, gdzie zebrani modlili się, śpiewając. Koncert uwielbienia odbył się w języku niemieckim. Wystąpiły dwa zespoły. Grupa w składzie: Joanna Kostka, Paweł Zawierucha, Piotr Wrotny i Agata Serafin akompaniowała solistom - Julii Chrobok, Annie Franik, Joannie Kostce, Magdalenie Joszko i Annie Chmurze. Wystąpił również zespół Bogu Dźwięki z Chrząstowic, który zaprezentował również bogaty repertuar pieśni uwielbienia. Modlitwy oraz koncert poprowadził ksiądz Michał Ludwig.

Ostatni koncert z cyklu „Koncerty powiatowe – Prezentacja grup artystycznych” odbył się w Miejskim Domu Kultury w Oleśnie. Wystąpili Młodzieżowa Orkiestra Dęta Chocianowice, zespół wokalny Heidi, solistka Lena Bryja oraz solista Damian Kleszcz. Gwiazdą wieczoru, która porwała publiczność do zabawy, była Karolina Trela. Koncert poprowadziła Dominika Bassek, która zapewniła profesjonalną oprawę moderatorską wydarzenia. 

Koncerty do tej pory obejrzało na profilu TSKN na YouTube łącznie 1850 osób. Były również transmitowane jednocześnie na Facebooku. Koncerty transmitowane na Facebooku do tej pory osiągnęły ponad 400 reakcji i ponad 8 000 odbiorców.

Wszystkie materiały promocyjne, tj. grafiki, plakaty i zaproszenia zostały wykonane dwujęzycznie, tak aby były zrozumiałe dla wszystkich mieszkańców naszego regionu.  
Projekt ,,Koncerty powiatowe – Prezentacja grup artystycznych” pokazał publiczności poszczególne grupy kulturowe, ale także spopularyzował kulturę niemiecką i tę należącą do mniejszości niemieckiej w Polsce i na świecie. Jednocześnie udało się wzbudzić zainteresowanie historią i mniejszością niemiecką w społeczeństwie Opolszczyzny. Organizatorzy mogli to osiągnąć, ponieważ był to jednocześnie projekt medialny, który odbywał się w mediach społecznościowych. W przygotowaniach wydarzeń czynnie brały udział oraz pomagały lokalne struktury TSKN, a także grupy kulturalne. Udało się zaangażować także samorządy. 

Koncerty były skierowane do wszystkich członków i osób zainteresowanych działalnością mniejszości niemieckiej, ale nie tylko, również do każdego mieszkańca. Muzyka niemiecka łączyła ludzi, a jednocześnie tworzyła na Opolszczyźnie wspólne zainteresowania i korespondencję kulturalną, dzięki której członkowie mniejszości niemieckiej oraz osoby spoza mniejszości mogli wzmocnić swoje poczucie tożsamości. Dzięki profesjonalnej realizacji koncertów, zarówno na żywo, jak i on-line, uznanie zyskały nie tylko grupy kulturalne, ale także działania mniejszości niemieckiej. Każdy koncert realizowany był głównie w języku niemieckim, tak aby publiczność oswoiła się z językiem niemieckim i została zachęcona do używania go w życiu codziennym.

Projekt pod nazwą: „Koncerty powiatowe – Prezentacja grup artystycznych” był finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Konsulatu Republiki Federalnej Niemiec w Opolu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: kibickaTreść komentarza: Brawo ! Jesteśmy z Was dumni !Data dodania komentarza: 18.04.2024, 17:16Źródło komentarza: Dąbrowianki zakończyły sezonAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: małe dzieci do picia dostały cukier super organizatorzyData dodania komentarza: 19.03.2024, 18:36Źródło komentarza: Wiedzą jak zapobiegać pożaromAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: Czas przywrócić mokradła w Holandii, a także należy oddać morzu co morskie a osuszane non stop. Dość hipokryzji Polska ma zalać ziemie rolna u siebie co zaleją HolendrzyData dodania komentarza: 06.03.2024, 15:21Źródło komentarza: Mokradła w służbie ochrony klimatu i nas samych…Autor komentarza: Piotr michalskiTreść komentarza: Dlaczego Gmina Ozimek nie organizuje spotkania z jubilatami 50 lat MałżeństwaData dodania komentarza: 25.02.2024, 17:30Źródło komentarza: Świąteczne wydarzenia kulturalne w Gminie OzimekAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: a nie lepiej wpuścić Koleje Dolnośląskie na tą trasę? Zobaczcie, że KD w miarę dobrze sobie radząData dodania komentarza: 22.02.2024, 18:38Źródło komentarza: Czy wystarczy pieniędzy na nowe szynobusy?Autor komentarza: AntoniTreść komentarza: przecież dopłaty do produkcji rolnej to w dużym skrócie "łapówka" od unii europejskiej dla rolników aby siedzieli cicho - coś chyba brukselce poszło nie tak, że w całej unii rolnicy się jednoczą. Czy rolnicy spowodują upadek unii? Oby bo tzw. polityka klimatyczna to ściek bzdur i kłamstw.Data dodania komentarza: 08.02.2024, 03:59Źródło komentarza: To będzie długi protest
Reklama
Reklama