Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 26 września 2022 23:47
Przeczytaj:
Reklama https://bigbagnagruz.pl/
Reklama Senator RP Beniamin Godyla

Obchodzono rocznicę wybuchu II wojny światowej w Polskiej Nowej Wsi

Pod koniec sierpnia na lotnisku Aeroklubu Opolskiego w Polskiej Nowej Wsi odbyła się uroczystość 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Jej organizatorami byli Instytut Pamięci Narodowej we Wrocławiu, Aeroklub Opolski im. Powstańców Warszawskich oraz gmina Komprachcice. W uroczystościach wziął udział burmistrz Wielunia Paweł Okrasa. Patronat nad uroczystością objął wojewoda opolski.
Obchodzono rocznicę wybuchu II wojny światowej w Polskiej Nowej Wsi

Warto zaznaczyć, że miejsce to nie zostało wybrane przypadkowo. To właśnie stąd w kierunku Wielunia wyruszyły niemieckie samoloty. Zostały wysłane, aby zacząć bombardować to miasto o godz. 4.40. Nalot ten uważany jest za rozpoczęcie II wojny światowej. To były samoloty transportowe i myśliwce, eskortujące bombowce. Trzeba pamiętać, że lotnisko w Polskiej Nowej Wsi było traktowane jako obiekt specjalnego przeznaczenia. Tu stacjonowały junkersy. Były to niemieckie bombowce nurkujące. W niemieckiej propagandzie samolot stał się symbolem wielkości Luftwaffe. Na ówczesne czasy to była bardzo nowoczesna broń, okryta wręcz swego rodzaju tajemnicą.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej, politycy, żołnierze czy samorządowe władze lokalne. Poza tym w uroczystości wziął udział zastępca wojewody, przedstawiciel kuratorium, burmistrz Wielunia wraz z delegacją z miasta partnerskiego z Niemiec.  Podczas tego niezwykłego wydarzenia hołd tym, którzy zginęli oddali mieszkańcy Wielunia.  Nie zabrakło także mieszkańców Polskiej Nowej Wsi oraz uczniów szkoły podstawowej w Polskiej Nowej Wsi i Komprachcicach. 

Szczegóły w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 15 września - e-wydanie dostępne tutaj.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama