Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 04:31
Przeczytaj:
Reklama
Reklama https://www.cichontransport.eu/oferta.html
Reklama Senator RP Beniamin Godyla

Poseł Kowalski znów przeciw Niemcom

Opolski poseł Janusz Kowalski nie ustaje w swoich działaniach wymierzonych w prawa mniejszości niemieckiej w Polsce.
Poseł Kowalski znów przeciw Niemcom

Tym razem polityk Solidarnej Polski zapowiedział, że będzie weryfikował używanie niemieckiego jako języka pomocniczego w urzędach gmin. Kilka dni temu oświadczył, że wystąpi w tej sprawie do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Chodzi o to, że zgodnie z zapisami ustawy o mniejszościach narodowych język mniejszości jako język pomocniczy może być stosowany w tych gminach, w których co najmniej 20 procent mieszkańców deklaruje przynależność do mniejszości narodowej i posługiwanie się językiem mniejszości. 

Podobnie jest z tablicami z nazwami miejscowości i urzędów. Na Opolszczyźnie niemiecki jako język urzędowy pomocniczy dopuszczony jest do używania w 27 gminach. Oznacza to, że osoby należące do mniejszości mogą w tym języku zwracać się ustnie i pisemnie do organów gminy oraz na swój wyraźny wniosek uzyskiwać odpowiedzi urzędowe w tym języku. Z kolei tablice dwujęzyczne posiada 28 gmin. To nazwy miejscowości i urzędów, wydziałów itd.

Taka „inwazja” niemieckiego najwyraźniej nie podoba się posłowi Kowalskiemu, który sugeruje, że w niektórych z tych gmin być może wcale nie ma tak dużej liczby osób narodowości niemieckiej. Takie dane pozyskiwane są na podstawie spisu powszechnego. Ostatni spis był rok temu, ale informacji na temat przynależności narodowo-etnicznej Polaków jeszcze nie opublikowano. Główny Urząd Statystyczny ma je ogłosić do listopada. Czy te dane mogą znacząco różnić się od tych ze spisu sprzed 10 lat?

- Mogą się różnić, oczywiście, bo wciąż zachodzą różne zmiany społeczne, głównie z przyczyn naturalnych – przyznaje przewodniczący TSKN Rafał Bartek. 

Szczegóły w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 8 września - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AntoniTreść komentarza: małe dzieci do picia dostały cukier super organizatorzyData dodania komentarza: 19.03.2024, 18:36Źródło komentarza: Wiedzą jak zapobiegać pożaromAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: Czas przywrócić mokradła w Holandii, a także należy oddać morzu co morskie a osuszane non stop. Dość hipokryzji Polska ma zalać ziemie rolna u siebie co zaleją HolendrzyData dodania komentarza: 06.03.2024, 15:21Źródło komentarza: Mokradła w służbie ochrony klimatu i nas samych…Autor komentarza: Piotr michalskiTreść komentarza: Dlaczego Gmina Ozimek nie organizuje spotkania z jubilatami 50 lat MałżeństwaData dodania komentarza: 25.02.2024, 17:30Źródło komentarza: Świąteczne wydarzenia kulturalne w Gminie OzimekAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: a nie lepiej wpuścić Koleje Dolnośląskie na tą trasę? Zobaczcie, że KD w miarę dobrze sobie radząData dodania komentarza: 22.02.2024, 18:38Źródło komentarza: Czy wystarczy pieniędzy na nowe szynobusy?Autor komentarza: AntoniTreść komentarza: przecież dopłaty do produkcji rolnej to w dużym skrócie "łapówka" od unii europejskiej dla rolników aby siedzieli cicho - coś chyba brukselce poszło nie tak, że w całej unii rolnicy się jednoczą. Czy rolnicy spowodują upadek unii? Oby bo tzw. polityka klimatyczna to ściek bzdur i kłamstw.Data dodania komentarza: 08.02.2024, 03:59Źródło komentarza: To będzie długi protestAutor komentarza: TomaszTreść komentarza: Przepiękne ozdoby! :) Dużo zdrowia dla Pani Hildegardy! :)Data dodania komentarza: 26.12.2023, 18:23Źródło komentarza: O tym, jak powstają świąteczne ozdoby
Reklama
News will be here
Reklama