Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 23:33
Przeczytaj:
Reklama
Reklama https://www.cichontransport.eu/oferta.html
Reklama APN PRACA

Drewniana świątynia w Ochodzach - architektoniczna perełka regionu

Od wielu lat w drewnianym kościele pw. św. Marcina w Ochodzach prowadzone są prace, które sprawiają, że zabytek odzyskuje swój historyczny blask. Dzisiaj obiekt ten zachwyca swoim pięknem i wzbudza zainteresowanie turystów. Owa świetność zabytku to efekt wielu lat zaangażowania parafii, mieszkańców gminy i jej władz.
Drewniana świątynia w Ochodzach - architektoniczna perełka regionu

Autor: UG Komprachcice

W tym roku województwo opolskie przeznaczyło na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach 1,2 mln zł. Jednym z podmiotów, który otrzymał finansowe wsparcie jest parafia pw. św. Marcina w Ochodzach. 50 tys. zł zostanie przeznaczone na ratowanie XVII - wiecznej wieży kościelnej. Będzie to kontynuacja inwestycji z 2021 roku. 

W przypadku drewnianego kościółka w Ochodzach jego historię można też odmierzać przeprowadzanymi remontami, przywracającymi mu świetność. 

Drewniany kościół zbudowano w 1702 roku w Komprachcicach z inicjatywy ówczesnego proboszcza księdza Tomasza Kallyty. W 1942 roku, po tym jak we wsi powstał murowany kościół, drewnianą świątynię rozebrano i przeniesiono do Ochódz. Rok później utworzono tam samodzielną parafię. Dziś kościół w Ochodzach zaliczany jest do najważniejszych zabytków sakralnych w regionie.

Szczegóły w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 4 sierpnia - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AntoniTreść komentarza: małe dzieci do picia dostały cukier super organizatorzyData dodania komentarza: 19.03.2024, 18:36Źródło komentarza: Wiedzą jak zapobiegać pożaromAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: Czas przywrócić mokradła w Holandii, a także należy oddać morzu co morskie a osuszane non stop. Dość hipokryzji Polska ma zalać ziemie rolna u siebie co zaleją HolendrzyData dodania komentarza: 06.03.2024, 15:21Źródło komentarza: Mokradła w służbie ochrony klimatu i nas samych…Autor komentarza: Piotr michalskiTreść komentarza: Dlaczego Gmina Ozimek nie organizuje spotkania z jubilatami 50 lat MałżeństwaData dodania komentarza: 25.02.2024, 17:30Źródło komentarza: Świąteczne wydarzenia kulturalne w Gminie OzimekAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: a nie lepiej wpuścić Koleje Dolnośląskie na tą trasę? Zobaczcie, że KD w miarę dobrze sobie radząData dodania komentarza: 22.02.2024, 18:38Źródło komentarza: Czy wystarczy pieniędzy na nowe szynobusy?Autor komentarza: AntoniTreść komentarza: przecież dopłaty do produkcji rolnej to w dużym skrócie "łapówka" od unii europejskiej dla rolników aby siedzieli cicho - coś chyba brukselce poszło nie tak, że w całej unii rolnicy się jednoczą. Czy rolnicy spowodują upadek unii? Oby bo tzw. polityka klimatyczna to ściek bzdur i kłamstw.Data dodania komentarza: 08.02.2024, 03:59Źródło komentarza: To będzie długi protestAutor komentarza: TomaszTreść komentarza: Przepiękne ozdoby! :) Dużo zdrowia dla Pani Hildegardy! :)Data dodania komentarza: 26.12.2023, 18:23Źródło komentarza: O tym, jak powstają świąteczne ozdoby
Reklama
Reklama