Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 27 września 2022 00:06
Przeczytaj:
Reklama https://bigbagnagruz.pl/
Reklama Senator RP Beniamin Godyla

Drewniana świątynia w Ochodzach - architektoniczna perełka regionu

Od wielu lat w drewnianym kościele pw. św. Marcina w Ochodzach prowadzone są prace, które sprawiają, że zabytek odzyskuje swój historyczny blask. Dzisiaj obiekt ten zachwyca swoim pięknem i wzbudza zainteresowanie turystów. Owa świetność zabytku to efekt wielu lat zaangażowania parafii, mieszkańców gminy i jej władz.
Drewniana świątynia w Ochodzach - architektoniczna perełka regionu
Autor: UG Komprachcice

W tym roku województwo opolskie przeznaczyło na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach 1,2 mln zł. Jednym z podmiotów, który otrzymał finansowe wsparcie jest parafia pw. św. Marcina w Ochodzach. 50 tys. zł zostanie przeznaczone na ratowanie XVII - wiecznej wieży kościelnej. Będzie to kontynuacja inwestycji z 2021 roku. 

W przypadku drewnianego kościółka w Ochodzach jego historię można też odmierzać przeprowadzanymi remontami, przywracającymi mu świetność. 

Drewniany kościół zbudowano w 1702 roku w Komprachcicach z inicjatywy ówczesnego proboszcza księdza Tomasza Kallyty. W 1942 roku, po tym jak we wsi powstał murowany kościół, drewnianą świątynię rozebrano i przeniesiono do Ochódz. Rok później utworzono tam samodzielną parafię. Dziś kościół w Ochodzach zaliczany jest do najważniejszych zabytków sakralnych w regionie.

Szczegóły w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 4 sierpnia - e-wydanie dostępne tutaj.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamaeko zywnosc
Reklama
Reklama