Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Niedziela, 14 sierpnia 2022 08:35
Przeczytaj:
Reklama IMEX Pellet
Reklama Senator RP Beniamin Godyla

Likwidujcie szklane pułapki!

Kolizje z szybami stanowią drugą pod względem liczebności przyczynę śmiertelności ptaków, do której w bezpośredni sposób przyczynia się człowiek (pierwsze miejsce zajmują nasi kocie pupile). Duże szklane powierzchnie są w modzie, podobnie jak brak firan w oknach, ale można przeciwdziałać ptasim wypadkom – poprzez stosowanie specjalnych naklejek, taśm i innych odstraszaczy.
Likwidujcie szklane pułapki!

Liczba ptasich kolizji szacowana jest na miliard rocznie i to tyko w samych Stanach Zjednoczonych! Danych globalnych brak. Duże szklane powierzchnie to witryny sklepowe, przeszklone ściany biurowców, wiaty przystanków autobusowych i kolejowych, ekrany akustyczne no i oczywiście szyby domów mieszkalnych. Problem może dotyczyć każdej przeszklonej i niezabezpieczonej powierzchni. W literaturze jako potencjalnie kolizyjne wskazuje się elementy przezroczyste o powierzchni co najmniej 2 m kw., położone na wysokości do 3 metrów powyżej gruntu. Jednak często kolizje ptaków mają miejsce nawet na mniejszych powierzchniach lub na wyższych punktach elewacji.

Ekolodzy i miłośnicy zwierząt od lat biją na alarm, apelując o montaż specjalnych zabezpieczeń. W tej kwestii bardzo ważna jest też edukacja i akcje uświadamiające taką potrzebę. Na rynku dostępne są różne „odstraszacze”, które mają płoszyć ptaki z torów kolizyjnych ze szklanymi powierzchniami. Najpopularniejsze są wykonane z wysokiej jakości folii samoprzylepnej odpornej na wodę, wilgoć, promieniowanie UV i mróz naklejki na szyby. Są to sylwetki ptaków drapieżnych kropki, paski, kwiatki i inne… Metody wizualne wspomagane są też czasem systemami dźwiękowymi. Najdłużej stosowane są sylwetki drapieżników, ale ostatnie badania na ten temat dowodzą, że o wiele bardziej skuteczne są znaczniki typu kropki lub paski rozmieszczane w gęstej odległości (przyjmuje się tzw. regułę ludzkiej dłoni, to znaczy, że odległości między pojedynczymi markerami nie mogą być większe niż szerokość złożonej dłoni dorosłego człowieka). Można stosować również ekrany ochronne lub pionowo rozciągnięte sznurki… 

Szczegóły w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 28 lipca - e-wydanie dostępne tutaj.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama