Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 21:34
Przeczytaj:
Reklama
Reklama https://www.bskrapkowice.pl/
Reklama APN PRACA

Likwidujcie szklane pułapki!

Kolizje z szybami stanowią drugą pod względem liczebności przyczynę śmiertelności ptaków, do której w bezpośredni sposób przyczynia się człowiek (pierwsze miejsce zajmują nasi kocie pupile). Duże szklane powierzchnie są w modzie, podobnie jak brak firan w oknach, ale można przeciwdziałać ptasim wypadkom – poprzez stosowanie specjalnych naklejek, taśm i innych odstraszaczy.
Likwidujcie szklane pułapki!

Liczba ptasich kolizji szacowana jest na miliard rocznie i to tyko w samych Stanach Zjednoczonych! Danych globalnych brak. Duże szklane powierzchnie to witryny sklepowe, przeszklone ściany biurowców, wiaty przystanków autobusowych i kolejowych, ekrany akustyczne no i oczywiście szyby domów mieszkalnych. Problem może dotyczyć każdej przeszklonej i niezabezpieczonej powierzchni. W literaturze jako potencjalnie kolizyjne wskazuje się elementy przezroczyste o powierzchni co najmniej 2 m kw., położone na wysokości do 3 metrów powyżej gruntu. Jednak często kolizje ptaków mają miejsce nawet na mniejszych powierzchniach lub na wyższych punktach elewacji.

Ekolodzy i miłośnicy zwierząt od lat biją na alarm, apelując o montaż specjalnych zabezpieczeń. W tej kwestii bardzo ważna jest też edukacja i akcje uświadamiające taką potrzebę. Na rynku dostępne są różne „odstraszacze”, które mają płoszyć ptaki z torów kolizyjnych ze szklanymi powierzchniami. Najpopularniejsze są wykonane z wysokiej jakości folii samoprzylepnej odpornej na wodę, wilgoć, promieniowanie UV i mróz naklejki na szyby. Są to sylwetki ptaków drapieżnych kropki, paski, kwiatki i inne… Metody wizualne wspomagane są też czasem systemami dźwiękowymi. Najdłużej stosowane są sylwetki drapieżników, ale ostatnie badania na ten temat dowodzą, że o wiele bardziej skuteczne są znaczniki typu kropki lub paski rozmieszczane w gęstej odległości (przyjmuje się tzw. regułę ludzkiej dłoni, to znaczy, że odległości między pojedynczymi markerami nie mogą być większe niż szerokość złożonej dłoni dorosłego człowieka). Można stosować również ekrany ochronne lub pionowo rozciągnięte sznurki… 

Szczegóły w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 28 lipca - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AntoniTreść komentarza: małe dzieci do picia dostały cukier super organizatorzyData dodania komentarza: 19.03.2024, 18:36Źródło komentarza: Wiedzą jak zapobiegać pożaromAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: Czas przywrócić mokradła w Holandii, a także należy oddać morzu co morskie a osuszane non stop. Dość hipokryzji Polska ma zalać ziemie rolna u siebie co zaleją HolendrzyData dodania komentarza: 06.03.2024, 15:21Źródło komentarza: Mokradła w służbie ochrony klimatu i nas samych…Autor komentarza: Piotr michalskiTreść komentarza: Dlaczego Gmina Ozimek nie organizuje spotkania z jubilatami 50 lat MałżeństwaData dodania komentarza: 25.02.2024, 17:30Źródło komentarza: Świąteczne wydarzenia kulturalne w Gminie OzimekAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: a nie lepiej wpuścić Koleje Dolnośląskie na tą trasę? Zobaczcie, że KD w miarę dobrze sobie radząData dodania komentarza: 22.02.2024, 18:38Źródło komentarza: Czy wystarczy pieniędzy na nowe szynobusy?Autor komentarza: AntoniTreść komentarza: przecież dopłaty do produkcji rolnej to w dużym skrócie "łapówka" od unii europejskiej dla rolników aby siedzieli cicho - coś chyba brukselce poszło nie tak, że w całej unii rolnicy się jednoczą. Czy rolnicy spowodują upadek unii? Oby bo tzw. polityka klimatyczna to ściek bzdur i kłamstw.Data dodania komentarza: 08.02.2024, 03:59Źródło komentarza: To będzie długi protestAutor komentarza: TomaszTreść komentarza: Przepiękne ozdoby! :) Dużo zdrowia dla Pani Hildegardy! :)Data dodania komentarza: 26.12.2023, 18:23Źródło komentarza: O tym, jak powstają świąteczne ozdoby
Reklama
Reklama