Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 26 lipca 2025 10:47
Przeczytaj:
Reklama https://partner-projekt.pl/
Reklama Senator RP Beniamin Godyla

Walczą o tytuł najpiękniejszej wsi opolskiej

Sołectwo Krzyżowa Dolina zgłosiło się do udziału w konkursie „Piękna Wieś Opolska”. Warto dodać, że społecznicy biorą w nim udział już po raz trzeci. W tym roku rywalizują z innymi miejscowościami z terenu województwa opolskiego w kategorii najpiękniejsza wieś – dziedzictwo i przyszłość.
Walczą o tytuł najpiękniejszej wsi opolskiej

Źródło: Fb Odnowa Wsi Opolskie

Społecznicy z Krzyżowej Doliny przyznają, że do tej wizyty przygotowywali się w szczególny sposób. Zależało im na tym, by zaprezentować nie tylko fascynującą historię swojej miejscowości, ale również siłę i zaangażowanie lokalnej wspólnoty.

– Zdecydowaliśmy się na udział w kategorii „Najpiękniejsza wieś – dziedzictwo i przyszłość”, ponieważ idealnie odzwierciedla ona nasze działania – mówi Martyna Halek. – Realizujemy nowatorskie inicjatywy, które czerpiemy z naszego bogatego dziedzictwa kulturowo-historycznego. Zależało nam również na tym, by podkreślić, jak wiele w rozwoju Krzyżowej Doliny wnoszą jej mieszkańcy i działające tu organizacje.

Komisja konkursowa została przyjęta w ponad 100-letnim budynku byłej stodoły szkolnej, która groziła zawaleniem a została przez mieszkańców wyremontowana. Miejsce to całkowicie oddawało ducha tradycji z którą tak bardzo mieszkańcy są zakorzenieni.  Podczas terenowej wizyty komisji konkursowej „Piękna Wieś Opolska” jej członkowie mieli okazję obejrzeć m.in. wyjątkowy, poetycki film trwający ponad dwanaście minut.

– Zdecydowaliśmy się na formę filmu, w którym szczególną rolę odgrywają emocje – tłumaczy Martyna Halek. – Narratorem tej opowieści nie są mieszkańcy, lecz sama wieś. To ona snuje historię o ludziach, którzy niegdyś zdecydowali się tu osiedlić, mimo trudnych warunków leśnych. W filmie pojawiają się również odniesienia do obecnego życia społeczności, pielęgnowania dawnych tradycji i działalności lokalnych organizacji pozarządowych.

Z myślą o gościach przygotowano także ulotkę, poświęconą Krzyżowej Dolinie. Umieszczono w niej krótki rys historyczny w formacie kodu QR, informacje o tradycjach i śląskim dziedzictwie językowym, którym nadal posługują się mieszkańcy wsi. Znajdują się w niej też informacje o przyrodzie i otoczeniu.

Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 24 lipca - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MarekTreść komentarza: W którym roku wybudowano kościół protestancki a kiedy spłonąłData dodania komentarza: 29.06.2025, 16:39Źródło komentarza: Z historii niemodlińskich kościołówAutor komentarza: EwaldTreść komentarza: W ogole o. Tym nir wiedziałem. Ciekawe czy faktycznie jest oszczędne.Data dodania komentarza: 27.06.2025, 12:07Źródło komentarza: Przemysłowe kotły parowe, sprawdź ofertę Babcock WansonAutor komentarza: Jak wyżejTreść komentarza: Dziś będąc na działce nie idzie wytrzymać smrud jest taki że gryzie w oczy.Proszę zrobić porządek z tą firmą drzewną bo śmierdzi nieustannie co wekend, przeważnie w niedzielę nie idzie okna w domu otworzyć ten smrud się unosi na parę kilometrów to jest nie normalne że by tak ludzi truć jakąś chemią .Data dodania komentarza: 21.06.2025, 22:52Źródło komentarza: Mają dosyć smroduAutor komentarza: OlaTreść komentarza: https://zrzutka.pl/588hsdData dodania komentarza: 19.06.2025, 15:00Źródło komentarza: Mażoretki „Seniorita” z Dobrzenia Wielkiego znów Mistrzyniami Polski – teraz walczą o wyjazd na Mistrzostwa Europy!Autor komentarza: RajmundTreść komentarza: bardzo dobrze, o to chodzi, dziękujemy za takie dobre infomrajcjeData dodania komentarza: 17.06.2025, 12:59Źródło komentarza: Wyższe limity dorabiania dla rencistów i wcześniejszych emerytówAutor komentarza: NoNieWiemTreść komentarza: Artykuł trochę idealizuje rzeczywistość. W praktyce biurowej wiele rzeczy wygląda zupełnie inaczej niż w szkolnym zeszycie, a programy księgowe robią większość pracy za człowieka.Data dodania komentarza: 29.05.2025, 15:53Źródło komentarza: Szkolne zeszyty z rachunkowości a rzeczywistość księgowa w biurze rachunkowym
Reklama
Reklama