Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Sobota, 25 czerwca 2022 01:06
Przeczytaj:
ReklamaIMEX Pellet
ReklamaSenator RP Beniamin Godyla

Debatowali w Dębskiej Kuźni

W poniedziałek 6 czerwca w świetlicy Pod Lipami odbyła się debata pt. „30 lat Europejskiej karty języków regionalnych i mniejszościowych (1992-2022)”. Spotkaniu przewodniczył prof. dr hab. Grzegorz Janusz, kierownik Zakładu Praw Człowieka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Debatowali w Dębskiej Kuźni
Autor: gmina Chrząstowice

Wydarzenie organizowane było przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim przy współpracy z Gminą Chrząstowice i finansowane było z ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, konsulatu w Opolu oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

Jak przyznają uczestnicy, debata z punktu widzenia aktualnej sytuacji politycznej w Polsce związanej ze zmniejszeniem godzin nauczania języka niemieckiego jako języka mniejszości była bardzo dobrą okazją, by porozmawiać o prawach do pielęgnowania oraz nauczania języków mniejszości.

Głównym prelegentem debaty był wspomniany już prof. dr hab. Grzegorz Janusz, który specjalizuje się w prawach mniejszości narodowych w Europie. Jest autorem ponad 100 publikacji naukowych z zakresu praw mniejszości narodowych oraz ponad 30 ekspertyz zleconych przez instytucje publiczne (m.in. sejm, senat, MSZ, MSWiA, MAiC, NIK, GUS). Prof. Janusz to także współautor pierwotnego projektu ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz języku regionalnym i ekspert Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych. 

Szczegóły w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 17 czerwca - e-wydanie dostępne tutaj.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama