Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 00:14
Przeczytaj:
Reklama
Reklama https://www.bskrapkowice.pl/
Reklama Senator RP Beniamin Godyla

Debatowali w Dębskiej Kuźni

W poniedziałek 6 czerwca w świetlicy Pod Lipami odbyła się debata pt. „30 lat Europejskiej karty języków regionalnych i mniejszościowych (1992-2022)”. Spotkaniu przewodniczył prof. dr hab. Grzegorz Janusz, kierownik Zakładu Praw Człowieka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Debatowali w Dębskiej Kuźni

Autor: gmina Chrząstowice

Wydarzenie organizowane było przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim przy współpracy z Gminą Chrząstowice i finansowane było z ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, konsulatu w Opolu oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

Jak przyznają uczestnicy, debata z punktu widzenia aktualnej sytuacji politycznej w Polsce związanej ze zmniejszeniem godzin nauczania języka niemieckiego jako języka mniejszości była bardzo dobrą okazją, by porozmawiać o prawach do pielęgnowania oraz nauczania języków mniejszości.

Głównym prelegentem debaty był wspomniany już prof. dr hab. Grzegorz Janusz, który specjalizuje się w prawach mniejszości narodowych w Europie. Jest autorem ponad 100 publikacji naukowych z zakresu praw mniejszości narodowych oraz ponad 30 ekspertyz zleconych przez instytucje publiczne (m.in. sejm, senat, MSZ, MSWiA, MAiC, NIK, GUS). Prof. Janusz to także współautor pierwotnego projektu ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz języku regionalnym i ekspert Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych. 

Szczegóły w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 17 czerwca - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AntoniTreść komentarza: małe dzieci do picia dostały cukier super organizatorzyData dodania komentarza: 19.03.2024, 18:36Źródło komentarza: Wiedzą jak zapobiegać pożaromAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: Czas przywrócić mokradła w Holandii, a także należy oddać morzu co morskie a osuszane non stop. Dość hipokryzji Polska ma zalać ziemie rolna u siebie co zaleją HolendrzyData dodania komentarza: 06.03.2024, 15:21Źródło komentarza: Mokradła w służbie ochrony klimatu i nas samych…Autor komentarza: Piotr michalskiTreść komentarza: Dlaczego Gmina Ozimek nie organizuje spotkania z jubilatami 50 lat MałżeństwaData dodania komentarza: 25.02.2024, 17:30Źródło komentarza: Świąteczne wydarzenia kulturalne w Gminie OzimekAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: a nie lepiej wpuścić Koleje Dolnośląskie na tą trasę? Zobaczcie, że KD w miarę dobrze sobie radząData dodania komentarza: 22.02.2024, 18:38Źródło komentarza: Czy wystarczy pieniędzy na nowe szynobusy?Autor komentarza: AntoniTreść komentarza: przecież dopłaty do produkcji rolnej to w dużym skrócie "łapówka" od unii europejskiej dla rolników aby siedzieli cicho - coś chyba brukselce poszło nie tak, że w całej unii rolnicy się jednoczą. Czy rolnicy spowodują upadek unii? Oby bo tzw. polityka klimatyczna to ściek bzdur i kłamstw.Data dodania komentarza: 08.02.2024, 03:59Źródło komentarza: To będzie długi protestAutor komentarza: TomaszTreść komentarza: Przepiękne ozdoby! :) Dużo zdrowia dla Pani Hildegardy! :)Data dodania komentarza: 26.12.2023, 18:23Źródło komentarza: O tym, jak powstają świąteczne ozdoby
Reklama
Reklama