Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 30 kwietnia 2025 15:04
Przeczytaj:
Reklama https://biletyna.pl/koncert/Wakacyjny-Koncert-Gwiazd/Opole?utm_source=uxev&utm_medium=affiliate&utm_campaign=shlink&utm_content=501843&fbclid=IwY2xjawJ4KRFleHRuA2FlbQIxMAABHkVENLrlKzHwpq-x4-Qr4eFnou4qIgYxovRefRDr797Mpy10DKee6uKZ5tzo_aem_-y59xwKUTvyE2mbLrjGiBQ
Reklama
Reklama https://www.wirtualnaprosperita.pl/

Zamek Piastowski i Nową Synagogę zwiedzimy teraz jako modele 3D

Dzięki nowoczesnej technologii i pracy zespołu Instytutu Śląskiego w Opolu można ponownie zwiedzić dwa historyczne obiekty niegdyś znajdujące się na opolskiej Pasiece – Zamek Piastowski i Nową Synagogę. Oba te zabytki, zniszczone w XX wieku, zostały wiernie odtworzone w formie trójwymiarowych modeli i udostępnione na stronie internetowej Instytutu Śląskiego.
Zamek Piastowski i Nową Synagogę zwiedzimy teraz jako modele 3D

Źródło: pamietamy.instytutslaski.pl

– Idea stworzenia modeli zrodziła się przy okazji tworzenia interaktywnej mapy miejsc upamiętniających Powstania Śląskie z okazji 100-lecia tych wydarzeń – wyjaśnia pracownik Instytutu Krzysztof Stecki. – Projekt realizowałem wspólnie z Michałem Pelczarskim. Opracowanie dokumentacji historycznej nie było łatwym zadaniem. Przekładanie materiałów jedno- i dwuwymiarowych na modele 3D oraz wierne odtworzenie bryły budowli okazało się dużym wyzwaniem, ale dzięki finansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego udało nam się osiągnąć zamierzony cel.

Zamek Piastowski, wzniesiony na początku XIII wieku z inicjatywy księcia Kazimierza I opolskiego, przez stulecia był symbolem miasta. Oparł się pożarom, wojnom i oblężeniom, jednak w 1928 roku został zburzony decyzją władz ówczesnej rejencji opolskiej. 

Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 9 stycznia - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAdvertisement
Reklama
Reklama