Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 30 kwietnia 2025 07:37
Przeczytaj:
Reklama https://biletyna.pl/koncert/Wakacyjny-Koncert-Gwiazd/Opole?utm_source=uxev&utm_medium=affiliate&utm_campaign=shlink&utm_content=501843&fbclid=IwY2xjawJ4KRFleHRuA2FlbQIxMAABHkVENLrlKzHwpq-x4-Qr4eFnou4qIgYxovRefRDr797Mpy10DKee6uKZ5tzo_aem_-y59xwKUTvyE2mbLrjGiBQ
Reklama
Reklama https://www.bskrapkowice.pl/

Znaleziono ludzkie szczątki

W połowie sierpnia Pracownia Badań Historycznych i Archeologicznych „Pomost” z Poznania zakończyła prace ekshumacyjne w Kaniowie w gminie Popielów. W rezultacie badań zlokalizowano dwa groby masowe z czasów II wojny światowej, w których pochowano łącznie 13 osób.
Znaleziono ludzkie szczątki

Autor: Pracownia Badań Historycznych i Archeologicznych „Pomost”

W styczniu 1945 roku zbliżający się od wschodu front niósł zniszczenie i śmierć. Tragiczny los spotykał nie tylko żołnierzy, ale również osoby cywilne. Ciała poległych zostały zebrane przez mieszkańców Kaniowa (ówczesnego Hirschfelde) i pochowane w lesie. Od tamtej pory mieszkańcy zajmują się mogiłą.

- Zgodnie z otrzymanymi informacjami oraz tym, które znajdowały się na tablicy, w grobie pochowanych miało być dziesięć osób – mówi kierownik robót Adam Białas. – Po zakończeniu ekshumacji okazało się, że faktycznie było ich trzynaście. Co ważne, prowadzone przez nas działania zostały przyjęte z dużą życzliwością i przy dużym wsparciu mieszkańców Kaniowa i Urzędu Gminy w Popielowie. 

Pracownia Badań Historycznych i Archeologicznych „Pomost” zajmuje się poszukiwaniem miejsc pochówku żołnierzy niemieckich, polskich, a także powstańców wielkopolskich z terenu województw: wielkopolskiego, dolnośląskiego, lubuskiego, zachodniopomorskiego, opolskiego oraz kujawsko-pomorskiego.

- Informacje o miejscach, gdzie mogą się znajdować szczątki żołnierzy, pozyskujemy z różnych źródeł – wyjaśnia Adam Białas. – Prowadzimy swoje badania i korzystamy z różnego rodzaju archiwów. – Jednak bardzo duże efekty można uzyskać w tym obszarze, współpracując z lokalną społecznością Tak więc zwracamy się do mieszkańców Opolszczyzny o przekazywanie nam informacji, dotyczących miejsc, gdzie mogą być pochowani żołnierze. Będziemy analizować te wszystkie sygnały. Warto sobie zdać sprawę z faktu, że jeśli uda się ustalić tożsamość jakiegoś żołnierza, to dla jego rodziny może to być bardzo ważne doświadczenie. 

Większość z pochowanych osób to żołnierze niemieccy. Przy ich szczątkach odkryto siedem znaków tożsamości. 

Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z  22 sierpnia - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAdvertisement
Reklama
Reklama