Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 19 maja 2024 21:28
Przeczytaj:
Reklama
Reklama https://www.bskrapkowice.pl/
Reklama Senator RP Beniamin Godyla

Rzeka nie jest śmietnikiem

Rzeki, naturalne żyły życia na naszej planecie, od zawsze dostarczały wodę pitną, żywność, a także były kluczowe dla transportu i handlu. Niestety, w dzisiejszych czasach, wiele z tych rzek zmaga się z poważnym problemem: zanieczyszczeniem śmieciami. To nie tylko estetyczny problem, ale także zagrożenie dla życia w wodzie i zdrowia publicznego.
Rzeka nie jest śmietnikiem

Źródło: wodnesprawy.pl

Plastik stał się symbolem naszej współczesnej cywilizacji, ale również jednym z największych problemów ekologicznych. Coraz więcej plastiku trafia do naszych rzek, a ostatecznie do oceanów. Według danych naukowców, każdego roku ponad 8 milionów ton plastiku ląduje w morzach i oceanach. To równoważne z wylaniem jednej ciężarówki śmieci do oceanu co minutę. Ta skala zanieczyszczenia powoduje śmierć milionów zwierząt morskich rocznie, a także ma negatywny wpływ na nasze zdrowie poprzez mikroplastiki, które dostają się do naszej diety i wody pitnej.

Mikroplastik i inne skutki
Zanieczyszczenie rzek ma poważne konsekwencje zarówno dla środowiska jak i ludzi. Ekosystemy wodne cierpią w wyniku zatruwania wód, a życie morskie jest zagrożone przez tonę plastiku dryfującego w wodzie. Zwierzęta morskie często mylą kawałki plastiku z pożywieniem, co prowadzi do zakleszczenia się plastikowych odpadków w ich przewodach pokarmowych. To z kolei może powodować blokady jelit, prowadząc do głodu, chorób i w skrajnych przypadkach nawet śmierci zwierząt. Ponadto, rozkładający się plastik uwalnia toksyczne substancje chemiczne, które mogą zanieczyścić wodę i środowisko, szkodząc organizmom morskim i wpływając na całe ekosystemy. Zanieczyszczone wody mogą prowadzić do problemów zdrowotnych u ludzi, zarówno poprzez bezpośredni kontakt z wodą, jak i poprzez spożycie skażonych organizmów morskich.

Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 2 maja - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: kibickaTreść komentarza: Brawo ! Jesteśmy z Was dumni !Data dodania komentarza: 18.04.2024, 17:16Źródło komentarza: Dąbrowianki zakończyły sezonAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: małe dzieci do picia dostały cukier super organizatorzyData dodania komentarza: 19.03.2024, 18:36Źródło komentarza: Wiedzą jak zapobiegać pożaromAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: Czas przywrócić mokradła w Holandii, a także należy oddać morzu co morskie a osuszane non stop. Dość hipokryzji Polska ma zalać ziemie rolna u siebie co zaleją HolendrzyData dodania komentarza: 06.03.2024, 15:21Źródło komentarza: Mokradła w służbie ochrony klimatu i nas samych…Autor komentarza: Piotr michalskiTreść komentarza: Dlaczego Gmina Ozimek nie organizuje spotkania z jubilatami 50 lat MałżeństwaData dodania komentarza: 25.02.2024, 17:30Źródło komentarza: Świąteczne wydarzenia kulturalne w Gminie OzimekAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: a nie lepiej wpuścić Koleje Dolnośląskie na tą trasę? Zobaczcie, że KD w miarę dobrze sobie radząData dodania komentarza: 22.02.2024, 18:38Źródło komentarza: Czy wystarczy pieniędzy na nowe szynobusy?Autor komentarza: AntoniTreść komentarza: przecież dopłaty do produkcji rolnej to w dużym skrócie "łapówka" od unii europejskiej dla rolników aby siedzieli cicho - coś chyba brukselce poszło nie tak, że w całej unii rolnicy się jednoczą. Czy rolnicy spowodują upadek unii? Oby bo tzw. polityka klimatyczna to ściek bzdur i kłamstw.Data dodania komentarza: 08.02.2024, 03:59Źródło komentarza: To będzie długi protest
Reklama
Reklama