Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 4 maja 2024 02:20
Przeczytaj:
Reklama
Reklama https://www.cichontransport.eu/oferta.html
Reklama Senator RP Beniamin Godyla

Samorząd to również rząd! Jak samorządowcy mogą wspierać walkę z globalnym ociepleniem? Część pierwsza.

7 kwietnia wybieraliśmy wójtów, burmistrzów, prezydentów miast oraz radnych, którzy najlepiej znają problemy mieszkańców swoich wsi, miasteczek oraz miast. Wybory samorządowe to czas szczególny dla środowisk lokalnych i naszego miejsca zamieszkania. Są to wybory najważniejsze z punktu widzenia codziennego życia każdego mieszkańca i to właśnie w wyborach samorządowych głosujemy na osoby z naszej najbliższej okolicy, czyli osoby dobrze nam znane. Są to jedyne wybory, w których głosujemy na sąsiadów czy inne osoby mieszkające w pobliżu. Praca samorządowców to również praca nad ochroną przyrody i lokalnego środowiska naturalnego. Jakie zatem znaczenie mają wybory samorządowe dla ochrony środowiska? W jaki sposób samorządowcy mogą lokalnie pracować na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi?
Samorząd to również rząd! Jak samorządowcy mogą wspierać walkę z globalnym ociepleniem?  Część pierwsza.

Źródło: Artur Kaminski, www.naszlaku.com

Samorządy to lokalna sprawczość
Chociaż czasem praca samorządowców wydaje się być mało istotna, to tak naprawdę od ich pracy wiele zależy. Największy wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie w naszym najbliższym otoczeniu mają właśnie samorządy.  Wybory samorządowe to również doskonały czas na zastanowienie się nad przyszłością przyrody w naszym kraju pod względem lokalnym, co ma przełożenie na działanie w całym kraju, a niekiedy nawet globalne. Warto również zastanowić się co możemy robić, aby wspierać najważniejszą dla środowiska kwestię – przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym i ich skutkom. Co możemy wymagać od naszych samorządowców w tej kwestii? Wbrew pozorom całkiem sporo. Samorządy (co reguluje polskie prawo) mają obowiązek dbania o lokalną przyrodę i wspierania środowiska, które ma stanowić bezpieczne i zdrowe miejsce dla życia mieszkańców. Do najważniejszych obowiązków samorządów należy odpowiednio sporządzony program ochrony środowiska, planowanie zagospodarowania przestrzennego, propagowanie postaw ekologicznych w lokalnej społeczności, finansowanie programów ochrony przyrody. Lokalne władze mają również obowiązek ustalenia planu gospodarowania odpadami. Co ważne, samorządy mogą działać  również w kwestii przeciwdziałania skutkom globalnego ocieplenia.

Jak walczyć ze zmianami klimatycznymi?
Podstawowym problemem w walce z globalnym ociepleniem jest przygotowywanie infrastruktury przeciwdziałającej skutkom ekstremalnych zjawisk pogodowych. Jest to niezwykle ważny temat, ponieważ z konsekwencjami powodzi oraz susz mierzą się przede wszystkim zwykli mieszkańcy terenów objętych katastrofami ekologicznymi. Ważnym aspektem jest również przeciwdziałanie zmianom klimatycznym przez samorządy. Najważniejszym zagadnieniem w tej kwestii jest utrzymywanie wody w krajobrazie oraz liczne sposoby jej oszczędzania. Z wodą związane są najważniejsze ekosystemy, a ochrona wód i zatrzymywanie jej w krajobrazie wpływa na lokalną bioróżnorodność.  Od lokalnych polityków możemy wymagać pracy na rzecz zarządzania zasobami wodnymi w miastach. Ważnym społecznie zagadnieniem jest dostęp do podstawowych zasobów i przeciwdziałanie niesprawiedliwości społecznej. Władze lokalne mają wpływ na dostępność i jakość wody dla wszystkich mieszkańców. Również cena wody i wywozu ścieków oraz odpadów jest ustalana właśnie przez władze lokalne, jako uchwały rady gminy, co również przekłada się bezpośrednio na poziom życia mieszkańców. Kluczem do sukcesu jest znalezienie najlepszych metod odbioru zanieczyszczeń od mieszkańców równocześnie dbając o to, aby ceny były adekwatne do zasobności mieszkańców. Ważnym aspektem jest również inwestowanie w infrastrukturę odprowadzającą wodę deszczową, ochrona zasobów wodnych, rewitalizacja obszarów podmokłych czy edukacja ekologiczna mieszkańców np. na temat oszczędzania wody. Dodatkowo, ważne jest szukanie innowacyjnych rozwiązań, takich jak zielone dachy, ogródki deszczowe czy oczyszczalnie naturalne, które wykorzystują wodę do wspierania bioróżnorodności i poprawy jakości życia w mieście i innych terenach związanych z działalnością człowieka.

Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 18 kwietnia - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: kibickaTreść komentarza: Brawo ! Jesteśmy z Was dumni !Data dodania komentarza: 18.04.2024, 17:16Źródło komentarza: Dąbrowianki zakończyły sezonAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: małe dzieci do picia dostały cukier super organizatorzyData dodania komentarza: 19.03.2024, 18:36Źródło komentarza: Wiedzą jak zapobiegać pożaromAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: Czas przywrócić mokradła w Holandii, a także należy oddać morzu co morskie a osuszane non stop. Dość hipokryzji Polska ma zalać ziemie rolna u siebie co zaleją HolendrzyData dodania komentarza: 06.03.2024, 15:21Źródło komentarza: Mokradła w służbie ochrony klimatu i nas samych…Autor komentarza: Piotr michalskiTreść komentarza: Dlaczego Gmina Ozimek nie organizuje spotkania z jubilatami 50 lat MałżeństwaData dodania komentarza: 25.02.2024, 17:30Źródło komentarza: Świąteczne wydarzenia kulturalne w Gminie OzimekAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: a nie lepiej wpuścić Koleje Dolnośląskie na tą trasę? Zobaczcie, że KD w miarę dobrze sobie radząData dodania komentarza: 22.02.2024, 18:38Źródło komentarza: Czy wystarczy pieniędzy na nowe szynobusy?Autor komentarza: AntoniTreść komentarza: przecież dopłaty do produkcji rolnej to w dużym skrócie "łapówka" od unii europejskiej dla rolników aby siedzieli cicho - coś chyba brukselce poszło nie tak, że w całej unii rolnicy się jednoczą. Czy rolnicy spowodują upadek unii? Oby bo tzw. polityka klimatyczna to ściek bzdur i kłamstw.Data dodania komentarza: 08.02.2024, 03:59Źródło komentarza: To będzie długi protest
Reklama
Reklama