Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 29 kwietnia 2024 20:31
Przeczytaj:
Reklama
Reklama https://www.bskrapkowice.pl/
Reklama APN PRACA

Wody gruntowe w Polsce: zasoby, wykorzystanie i perspektywy

Obieg wody w przyrodzie stanowi fundamentalny element równowagi ekosystemów, bez którego funkcjonowanie życia na Ziemi byłoby niemożliwe. Woda przemierza różne etapy cyklu wodnego, w tym istotną rolę odgrywają wody podziemne, które aktywnie uczestniczą w tym procesie. Ich znaczenie jest tak ogromne, że ich objętość, sięgająca nawet kilkakrotnie wód oceanicznych, stawia je w centrum uwagi w kontekście dostępności zasobów wodnych.
Wody gruntowe w Polsce:  zasoby, wykorzystanie i perspektywy

Źródło: blizejzrodel.pl

Wody gruntowe, inaczej wody podziemne, to woda zalegająca pod powierzchnią ziemi, wypełniająca pory i szczeliny skalne poniżej strefy saturacji. Różnią się one od wód przypowierzchniowych, które znajdują się bliżej powierzchni gruntu i często są obciążone zanieczyszczeniami, głównie związanymi z działalnością człowieka. W przeciwieństwie do nich, wody gruntowe nie są bezpośrednio narażone na wpływ czynników atmosferycznych, co sprawia, że mogą być wykorzystywane w celach spożywczych. Charakteryzuje je także stabilność temperatury, nie podlegają bowiem wahaniom termicznym w ciągu doby.

Poziom wód gruntowych, będący kluczowym wskaźnikiem ich dostępności, jest podatny na zmiany, które wynikają z różnorodnych czynników środowiskowych. Jednym z takich czynników jest rodzaj gleby, który decyduje o poziomie nasyceń wodnych. W glebach piaszczystych, charakteryzujących się większą przepuszczalnością, woda ma tendencję do penetracji na większą głębokość, co skutkuje głębszym poziomem wód gruntowych. Natomiast w glebach o wysokiej nasiąkliwości, takich jak gliniaste czy lessowe, woda zatrzymuje się bliżej powierzchni gruntu, co prowadzi do wyższego poziomu wód gruntowych. Dodatkowo, opady atmosferyczne oraz warunki hydrologiczne pełnią kluczową rolę w regulacji poziomu wód gruntowych. Intensywne deszcze mogą spowodować gwałtowne wzrosty poziomu wód, szczególnie w obszarach o ograniczonej przepuszczalności podłoża, podczas gdy okresy suszy prowadzą do obniżenia poziomu wód gruntowych, co może mieć poważne konsekwencje dla dostępności wody dla roślin, zwierząt i ludzi. W rezultacie, dynamiczny charakter poziomu wód gruntowych wymaga ciągłego monitorowania i zrozumienia, aby odpowiednio zarządzać tym cennym zasobem wody.

Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 4 kwietnia - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
News will be here
KOMENTARZE
Autor komentarza: kibickaTreść komentarza: Brawo ! Jesteśmy z Was dumni !Data dodania komentarza: 18.04.2024, 17:16Źródło komentarza: Dąbrowianki zakończyły sezonAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: małe dzieci do picia dostały cukier super organizatorzyData dodania komentarza: 19.03.2024, 18:36Źródło komentarza: Wiedzą jak zapobiegać pożaromAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: Czas przywrócić mokradła w Holandii, a także należy oddać morzu co morskie a osuszane non stop. Dość hipokryzji Polska ma zalać ziemie rolna u siebie co zaleją HolendrzyData dodania komentarza: 06.03.2024, 15:21Źródło komentarza: Mokradła w służbie ochrony klimatu i nas samych…Autor komentarza: Piotr michalskiTreść komentarza: Dlaczego Gmina Ozimek nie organizuje spotkania z jubilatami 50 lat MałżeństwaData dodania komentarza: 25.02.2024, 17:30Źródło komentarza: Świąteczne wydarzenia kulturalne w Gminie OzimekAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: a nie lepiej wpuścić Koleje Dolnośląskie na tą trasę? Zobaczcie, że KD w miarę dobrze sobie radząData dodania komentarza: 22.02.2024, 18:38Źródło komentarza: Czy wystarczy pieniędzy na nowe szynobusy?Autor komentarza: AntoniTreść komentarza: przecież dopłaty do produkcji rolnej to w dużym skrócie "łapówka" od unii europejskiej dla rolników aby siedzieli cicho - coś chyba brukselce poszło nie tak, że w całej unii rolnicy się jednoczą. Czy rolnicy spowodują upadek unii? Oby bo tzw. polityka klimatyczna to ściek bzdur i kłamstw.Data dodania komentarza: 08.02.2024, 03:59Źródło komentarza: To będzie długi protest
Reklama
Reklama