Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 30 kwietnia 2025 12:26
Przeczytaj:
Reklama https://biletyna.pl/koncert/Wakacyjny-Koncert-Gwiazd/Opole?utm_source=uxev&utm_medium=affiliate&utm_campaign=shlink&utm_content=501843&fbclid=IwY2xjawJ4KRFleHRuA2FlbQIxMAABHkVENLrlKzHwpq-x4-Qr4eFnou4qIgYxovRefRDr797Mpy10DKee6uKZ5tzo_aem_-y59xwKUTvyE2mbLrjGiBQ
Reklama
Reklama Senator RP Beniamin Godyla

Dzień Wierzby. Wierzby w ochronie klimatu, wód i przyrody.

Do naszego ekologicznego kalendarza świąt nietypowych z pewnością zaliczyć możemy dzień 21 marca, który jest pierwszym dniem wiosny oraz dniem wierzby. Dlaczego tak niepozorne drzewa są szczególnie doceniane przez naukowców? Co sprawia, że wierzbami powinniśmy się interesować? Przyjrzyjmy się tym zwyczajnym – niezwyczajnym gatunkom drzew.
Dzień Wierzby. Wierzby w ochronie klimatu, wód i przyrody.

Dlaczego warto doceniać wierzby?
Wierzba to drzewo niemalże mistyczne. Dawne wierzenia ludowe głosiły, że wierzba może być miejscem, w którym mieszka sam czart, a nawet diabeł Rokita. Roślina ta jest również  najważniejszym gatunkiem rośliny wielkanocnej i w kulturze słowiańskiej stanowi symbol odradzającego się życia.   Wierzby przez lata były kojarzone z krajobrazem wiejskim, gdzie porastały brzegi rzek czy występowały w pobliżu cieków wodnych oraz na terenach uwilgoconych, a nawet podmokłych. Wierzby są to rośliny z rodzaju Salix sp. należące do rodziny wierzbowatych. Na świecie występuje prawie 500 gatunków drzew należących do rodzaju wierzb, a w Polsce występuje ich około 30 gatunków. Prawie wszystkie gatunki wierzb są roślinami pionierskimi, niektóre rosną na częściowo kamienistych i zbitych glebach, inne występują na gruntach wilgotnych i żyznych, np. na madach w dolinach rzecznych. Wierzby były roślinami docenianymi w Polsce już kilkaset lat temu. Doceniano je szczególnie ze względu na elastyczne pędy, z których można było wyplatać kosze. Sztuka ta i tradycja jest kultywowana, aż do obecnych czasów. 

Wierzby w ochronie środowiska
Wierzba jako symbol odnowy życia jest również wykorzystywana w nauce. Pyłek i nektar wierzbowy stanowi jeden z pierwszych pożytków pszczelich. Wierzba to gatunek rozpoczynający kwitnienie dosyć wcześnie. Wierzby zaczynają kwitnienie już pod koniec lutego i w zależności od gatunku, niektóre wierzby kwitną, aż do maja. Wierzby w krajobrazie są ważne dla zapylaczy (w tym pszczół) właśnie ze względu na wczesne, pierwsze w nowym sezonie wegetacyjnym, źródło pokarmu. Pszczoły wychodzące z norek na wiosnę często cierpią na brak pożywienia i jest to jedna z przyczyn masowego ich wymierania. Powodem tego jest kryzys klimatyczny i  przedwczesne zwiększanie się temperatur. Właśnie dlatego ważne jest tak szerokie spojrzenie na przyrodę. Wierzba jest gatunkiem związanym z terenami podmokłymi, które są uważane przez naukowców za szczególnie ważne w dobie kryzysu klimatycznego. Naukowcy zachwycają się wierzbami i szukają nowych rozwiązań ich wykorzystywania. Jak się okazuje, wierzby nadają się do rekultywacji terenów zdegradowanych.

Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 28 marca - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAdvertisement
ReklamaAdvertisement
Reklama