Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 29 kwietnia 2024 20:57
Przeczytaj:
Reklama
Reklama https://www.cichontransport.eu/oferta.html
Reklama Senator RP Beniamin Godyla

Muzyka Wielkiej Nocy

Z Eweliną Szendzielorz, wicedyrektorem Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu, rozmawia Michał Mandola.
Muzyka Wielkiej Nocy

Źródło: archiwum prywatne

- Według nauki Kościoła najważniejszym świętem w roku liturgicznym jest Wielkanoc. Właściwie przygotowania do tej uroczystości rozpoczynają się już w Środę Popielcową i trwają przez cały Wielki Post aż do Triduum Paschalnego. W tym czasie w kościołach najczęściej wykonuje się muzykę o tematyce pasyjnej. Czym się ona charakteryzuje?
- Muzyka pasyjna jest ściśle związana z charakterem przeżywanego czasu. Właściwie, spoglądając na polską tradycję, można zauważyć, że tematyka Męki Pańskiej w naszych śpiewnikach liturgicznych dostarcza nam spore bogactwo repertuarowe, które chyba po kolędach czy pieśniach maryjnych prezentuje się najobficiej. Co najważniejsze, nie pozostają one tylko zamknięte w książeczkach, ale są żywo obecne w praktykach parafialnych – w przeciwieństwie do pieśni pokutnych, które towarzyszą nam w pierwszym okresie Wielkiego Postu i chyba znamy ich zdecydowanie mniej. Ale rzeczywiście muzyka pasyjna jest obecna już od początku Wielkiego Postu, chociażby w ramach Gorzkich Żali czy Drogi Krzyżowej, kiedy w sposób szczególny rozważamy Mękę Pańską, a doskonale pomagają nam w tym właśnie pieśni, które bardzo często opowiadają o kolejnych etapach cierpienia Chrystusa, jego ukrzyżowaniu i śmierci. Słowo wzmocnione przejmującą melodią trafia wtedy z jeszcze większą siłą, pomaga człowiekowi wewnętrznie się „nastroić” i lepiej przeżyć i zrozumieć to, co rozważamy. Śpiewy te nierzadko zawierają też w swojej warstwie tekstowej przesłanie dla człowieka, pokrzepienie, nadzieję, modlitwę: „Gdy grom się zbliża, pośpiesz do krzyża, On ciebie wesprze, ocali” albo „O Jezu nasz, o Zbawco nasz, o ratuj nas przy śmierci. Przyciągnij nas, gdy przyjdzie czas do wiekuistej chwały”. Tutaj nie potrzeba właściwie żadnego komentarza… Obok formularzy i tekstów mszalnych czy koloru szat liturgicznych, który jest widocznym znakiem innego okresu, to właśnie muzyka najbardziej wprowadza wiernych w kolejne wydarzenia roku liturgicznego i pomaga im je lepiej przeżyć. Wystarczy zaśpiewać pieśń na wejście i już jesteśmy w odpowiednim charakterze, wiemy, co będziemy celebrować. Przecież trudno nam sobie tutaj – na naszym rozśpiewanym Śląsku – wyobrazić nie tylko najważniejsze uroczystości w roku, ale w ogóle codzienną liturgię bez śpiewu. Lubimy śpiewać w naszych kościołach i dobrze, że to robimy. Musimy nieustannie dbać, aby śląskie bogactwo repertuarowe i zapał do wspólnotowego śpiewania nie zgasły, a nasze świątynie rozbrzmiewały gromkim śpiewem. 

- Nabożeństwa sprawowane w Wielki Czwartek, Wielki Piątek i w Wielką Sobotę przepełnione są pięknymi śpiewami, które właściwie wykonuje się tylko raz w roku. Czy mogłaby Pani przytoczyć najważniejsze z nich? 

Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 28 marca - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
News will be here
KOMENTARZE
Autor komentarza: kibickaTreść komentarza: Brawo ! Jesteśmy z Was dumni !Data dodania komentarza: 18.04.2024, 17:16Źródło komentarza: Dąbrowianki zakończyły sezonAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: małe dzieci do picia dostały cukier super organizatorzyData dodania komentarza: 19.03.2024, 18:36Źródło komentarza: Wiedzą jak zapobiegać pożaromAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: Czas przywrócić mokradła w Holandii, a także należy oddać morzu co morskie a osuszane non stop. Dość hipokryzji Polska ma zalać ziemie rolna u siebie co zaleją HolendrzyData dodania komentarza: 06.03.2024, 15:21Źródło komentarza: Mokradła w służbie ochrony klimatu i nas samych…Autor komentarza: Piotr michalskiTreść komentarza: Dlaczego Gmina Ozimek nie organizuje spotkania z jubilatami 50 lat MałżeństwaData dodania komentarza: 25.02.2024, 17:30Źródło komentarza: Świąteczne wydarzenia kulturalne w Gminie OzimekAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: a nie lepiej wpuścić Koleje Dolnośląskie na tą trasę? Zobaczcie, że KD w miarę dobrze sobie radząData dodania komentarza: 22.02.2024, 18:38Źródło komentarza: Czy wystarczy pieniędzy na nowe szynobusy?Autor komentarza: AntoniTreść komentarza: przecież dopłaty do produkcji rolnej to w dużym skrócie "łapówka" od unii europejskiej dla rolników aby siedzieli cicho - coś chyba brukselce poszło nie tak, że w całej unii rolnicy się jednoczą. Czy rolnicy spowodują upadek unii? Oby bo tzw. polityka klimatyczna to ściek bzdur i kłamstw.Data dodania komentarza: 08.02.2024, 03:59Źródło komentarza: To będzie długi protest
Reklama
News will be here
Reklama